
7-Tier Shoe Cabinet, Shoe Storage Organizer with Adjustable Shelves
Sturdy & Reliable - Swap your unstable shoe rack for our solid and durable adjustable shoe rack, made from premium E0 particle board.
Large & Flexible - Our 7-tier shoe rack with adjustable panels accommodates various types of shoes, along with your bags and decor items. With the capability to hold up to 24 pairs of shoes, this 29.6" W x 14.6" D x 43.3" H storage solution keeps your shoes organized.
Chic & Elegant - Impress your guests with this attractive shoe cabinet, featuring a waterproof, white wood finish and golden metal accents. It adds modern, homely charm to any space.
Compact & Practical - Functional yet simple, this entryway shoe storage cabinet can serve both as a shoe shelf or kitchen storage. Its swing doors offer hidden storage, making it a perfect clutter-free solution for your hallway, dorm, or garage.
Easy Assembly & Warranty - Simplify your life with the easy-to-assemble design of our Tribesigns shoe organizer. Enjoy peace of mind with our 18-month warranty and responsive customer service.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 29.53"" |
| Depth | 14.57" |
| Height | 43.31" |
| Item Weight | 78.26 lbs |
- 43.31 " L x 16.93 " W x 9.65 " H (82.67 lbs)
Wide Top with Apron Design
Ideal for placing home decorations and some personal belongings that are easy to carry. With apron design, it can prevent stuffs from dropping.
Easy-pull Handle
Golden metal pulls for easy opening and closing. Closed storage rooms behind 2 doors can maintain your shoes clean and dry while protect your privacy.
Ample Bottom Space
Golden legs elevate the cabinet off the ground that away from moisture or dirt; the space at the bottom provides extra storage space for your shoes.
Built with Strength
With premium MDF and sturdy metal, you get a high quality furniture that offers strong support up to 220lbs, allows for long time maintenance.


| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | White, Gray, Wood Grain Color & White, Rustic Brown, Black |
| Recommended Uses For Product | Shoes |
| Product Dimensions | 14.57"D x 29.53"W x 43.3"H |
| Special Feature | Waterproof, Heavy Duty, Adjustable, Scratch Resistant, Water Resistant |
| Mounting Type | Freestanding |
| Room Type | Garage, Closet, Living Room, Bedroom, Hallway |
| Door Style | Shutter |
| Weight Limit | 24 Kilograms |
| Included Components | Hardware |
| Finish Type | Lacquered |
| Number of Shelves | 7 |
| Item Weight | 78.26 Pounds |
| Base Type | Legs |
| Installation Type | Freestanding |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Metal |
| Back Material Type | Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Engineered Wood |
| Is Customizable | No |
| Number of Levels | 7 |
Original: $149.99
-70%$149.99
$45.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sturdy & Reliable - Swap your unstable shoe rack for our solid and durable adjustable shoe rack, made from premium E0 particle board.
Large & Flexible - Our 7-tier shoe rack with adjustable panels accommodates various types of shoes, along with your bags and decor items. With the capability to hold up to 24 pairs of shoes, this 29.6" W x 14.6" D x 43.3" H storage solution keeps your shoes organized.
Chic & Elegant - Impress your guests with this attractive shoe cabinet, featuring a waterproof, white wood finish and golden metal accents. It adds modern, homely charm to any space.
Compact & Practical - Functional yet simple, this entryway shoe storage cabinet can serve both as a shoe shelf or kitchen storage. Its swing doors offer hidden storage, making it a perfect clutter-free solution for your hallway, dorm, or garage.
Easy Assembly & Warranty - Simplify your life with the easy-to-assemble design of our Tribesigns shoe organizer. Enjoy peace of mind with our 18-month warranty and responsive customer service.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 29.53"" |
| Depth | 14.57" |
| Height | 43.31" |
| Item Weight | 78.26 lbs |
- 43.31 " L x 16.93 " W x 9.65 " H (82.67 lbs)
Wide Top with Apron Design
Ideal for placing home decorations and some personal belongings that are easy to carry. With apron design, it can prevent stuffs from dropping.
Easy-pull Handle
Golden metal pulls for easy opening and closing. Closed storage rooms behind 2 doors can maintain your shoes clean and dry while protect your privacy.
Ample Bottom Space
Golden legs elevate the cabinet off the ground that away from moisture or dirt; the space at the bottom provides extra storage space for your shoes.
Built with Strength
With premium MDF and sturdy metal, you get a high quality furniture that offers strong support up to 220lbs, allows for long time maintenance.


| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | White, Gray, Wood Grain Color & White, Rustic Brown, Black |
| Recommended Uses For Product | Shoes |
| Product Dimensions | 14.57"D x 29.53"W x 43.3"H |
| Special Feature | Waterproof, Heavy Duty, Adjustable, Scratch Resistant, Water Resistant |
| Mounting Type | Freestanding |
| Room Type | Garage, Closet, Living Room, Bedroom, Hallway |
| Door Style | Shutter |
| Weight Limit | 24 Kilograms |
| Included Components | Hardware |
| Finish Type | Lacquered |
| Number of Shelves | 7 |
| Item Weight | 78.26 Pounds |
| Base Type | Legs |
| Installation Type | Freestanding |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Metal |
| Back Material Type | Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Engineered Wood |
| Is Customizable | No |
| Number of Levels | 7 |























