
Solid Wood Bench, 47" Farmhouse Entryway Bench with Artistic Legs
Durably Crafted - This robust, fir wood bench with a 4.33" thick top supports up to 220 lb, providing reliable seating for years.
Rustic Charm - With unique wood grain and knots, our bench offers natural beauty, adding a warm rustic flair to your decor.
Artistic Design - Featuring asymmetrical leg widths (4.33" and 10.24"), the bench blends visual impact and stability, combining form and function.
Versatile Use - Perfect as a kitchen bench, shoe bench or end-of-bed seat, it complements any decor, from farmhouse to modern minimalist.
Simple Assembly - With straightforward instructions and tools provided, you can assemble this wooden bench in just 5 minutes.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 47.24" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 18.31" |
| Tabletop Thickness | 4.33" |
| Item Weight | 21.61 lbs |
- 50.0" L x 6.69" W x 14.17" H (25.44 lbs)
TRIBEWOOD Natural Reclaimed Wood Bench


Time Unfolds, Home Radiates Warmth !


Effortlessly Blends Functionality with Style


A Unique Bench Brings a Warm, Rustic Charm to Your Space !


| Product Information | |
|---|---|
| Product Dimensions | 11.81"D x 47.24"W x 18.3"H |
| Color | Rustic Brown, Natural |
| Furniture Finish | Solid Wood |
| Brand | TRIBEWOOD |
| Leg Style | Artistic Legs |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Manufacturer | TRIBEWOOD |
| Item Weight | 25.6 pounds |
| Maximum Weight Recommendation | 220 lbs |
| Style | Farmhouse |
Original: $159.99
-70%$159.99
$48.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Durably Crafted - This robust, fir wood bench with a 4.33" thick top supports up to 220 lb, providing reliable seating for years.
Rustic Charm - With unique wood grain and knots, our bench offers natural beauty, adding a warm rustic flair to your decor.
Artistic Design - Featuring asymmetrical leg widths (4.33" and 10.24"), the bench blends visual impact and stability, combining form and function.
Versatile Use - Perfect as a kitchen bench, shoe bench or end-of-bed seat, it complements any decor, from farmhouse to modern minimalist.
Simple Assembly - With straightforward instructions and tools provided, you can assemble this wooden bench in just 5 minutes.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 47.24" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 18.31" |
| Tabletop Thickness | 4.33" |
| Item Weight | 21.61 lbs |
- 50.0" L x 6.69" W x 14.17" H (25.44 lbs)
TRIBEWOOD Natural Reclaimed Wood Bench


Time Unfolds, Home Radiates Warmth !


Effortlessly Blends Functionality with Style


A Unique Bench Brings a Warm, Rustic Charm to Your Space !


| Product Information | |
|---|---|
| Product Dimensions | 11.81"D x 47.24"W x 18.3"H |
| Color | Rustic Brown, Natural |
| Furniture Finish | Solid Wood |
| Brand | TRIBEWOOD |
| Leg Style | Artistic Legs |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Manufacturer | TRIBEWOOD |
| Item Weight | 25.6 pounds |
| Maximum Weight Recommendation | 220 lbs |
| Style | Farmhouse |























