
Solid Wood Console Table, 47.2" Farmhouse Sofa Table with Double V-Shape Base
Charming Wood Console Table - Crafted from solid wood, the natural aging and weathering of this entryway table lend warmth and character to your interior.
Versatile Accent Table - With a nod to farmhouse style, this narrow console table fits in any room, making it perfect for your entryway, hallway, or living room.
Compact & Stylish - Its slim design allows you to place it easily anywhere, making it perfect for displaying photos, crafts, and other décor items.
Sturdy & Durable - Featuring a Double V-shaped base, this solid wood table is robust, ideal for heavy items or elegant decor.
Easy Assembly - With straightforward instructions and necessary tools provided, you'll have this table set up quickly. We also offer replacements for any defective/damaged parts.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 47.24" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 31.5" |
| Tabletop Thickness | 3.15" |
| Item Weight | 27.56 lbs |
- 50.2" L x 8.46" W x 13.78" H (31.09 lbs)
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | TRIBEWOOD |
| Model Name | console table |
| Included Components | Assembly Guide, Console Table |
| Item Height | 31.5 inches |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Brown |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.8"D x 47.2"W x 31.5"H |
| Item Weight | 27.5 Pounds |
| Size | Medium |
| Tabletop Thickness | 3.1 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Wood |
| Top Material Type | Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
Original: $159.99
-70%$159.99
$48.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Charming Wood Console Table - Crafted from solid wood, the natural aging and weathering of this entryway table lend warmth and character to your interior.
Versatile Accent Table - With a nod to farmhouse style, this narrow console table fits in any room, making it perfect for your entryway, hallway, or living room.
Compact & Stylish - Its slim design allows you to place it easily anywhere, making it perfect for displaying photos, crafts, and other décor items.
Sturdy & Durable - Featuring a Double V-shaped base, this solid wood table is robust, ideal for heavy items or elegant decor.
Easy Assembly - With straightforward instructions and necessary tools provided, you'll have this table set up quickly. We also offer replacements for any defective/damaged parts.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 47.24" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 31.5" |
| Tabletop Thickness | 3.15" |
| Item Weight | 27.56 lbs |
- 50.2" L x 8.46" W x 13.78" H (31.09 lbs)
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | TRIBEWOOD |
| Model Name | console table |
| Included Components | Assembly Guide, Console Table |
| Item Height | 31.5 inches |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Brown |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.8"D x 47.2"W x 31.5"H |
| Item Weight | 27.5 Pounds |
| Size | Medium |
| Tabletop Thickness | 3.1 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Wood |
| Top Material Type | Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |























