
Solid Wood Console Table, 47.24" Farmhouse Entryway Table with 3-Tier Shelves
Quality Material - Built with durable, solid wood, this console table thrives outdoors, even in rain. Free from glue, it's safer for human use. Embracing natural wood knots, each table is unique and showcases the organic beauty of the wood.
Enhanced Storage - Boasting two extra shelves in addition to the tabletop, this design significantly expands storage options. Its superior value compared to standard console tables is evident as it offers the same storage as two regular tables.
Durable Design - Sized at 47.24" x 11.61" x 31.69", this table features a thickened top and sturdy base with two support layers, enhancing its load-bearing capacity.
Versatile & Stylish - This elegant entrance table effortlessly transitions into a sofa table or decorative accent in your hallway, dining room, or living room. It can serve as a coffee bar, TV console, storage shelf or workspace, amalgamating function and style.
Warranty - Our customer service team is always ready to assist you with any issues (color difference, installation, missing parts, pricing concerns) within the warranty period. Your satisfaction is important to us!

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 47.24" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 31.69" |
| Tabletop Thickness | 1.57" |
| Item Weight | 19.62lbs |
- 50.0" L x 9.84" W x 14.37" H (24.56 lbs)






Solid Wood
This product is made of real solid wood rather than engineered wood
Thickened Tabletop
1.57in thickened table top, thicker than most entrance table tops on the market
3 Tiers Spacious Space
Many console tables only have one shelf, and customers often complain about insufficient storage
Sturdy Solid Wood Base
Additional shelves make the base more sturdy
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | TRIBEWOOD |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | An excellent solid wood console table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Model Number | An excellent solid wood console table |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Height | 31.5 inches |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Theme | An excellent solid wood console table |
| Furniture Finish | solid wood |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Brown |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 47.24"W x 31.69"H |
| Item Weight | 19.62 Pounds |
| Item Width | 47.24 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 100 Pounds |
| Recommended Uses For Product | An excellent solid wood console table |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Solid Wood |
| Top Material Type | Solid Wood |
| Product Care Instructions | Wipe |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Solid Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 5 |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Quality Material - Built with durable, solid wood, this console table thrives outdoors, even in rain. Free from glue, it's safer for human use. Embracing natural wood knots, each table is unique and showcases the organic beauty of the wood.
Enhanced Storage - Boasting two extra shelves in addition to the tabletop, this design significantly expands storage options. Its superior value compared to standard console tables is evident as it offers the same storage as two regular tables.
Durable Design - Sized at 47.24" x 11.61" x 31.69", this table features a thickened top and sturdy base with two support layers, enhancing its load-bearing capacity.
Versatile & Stylish - This elegant entrance table effortlessly transitions into a sofa table or decorative accent in your hallway, dining room, or living room. It can serve as a coffee bar, TV console, storage shelf or workspace, amalgamating function and style.
Warranty - Our customer service team is always ready to assist you with any issues (color difference, installation, missing parts, pricing concerns) within the warranty period. Your satisfaction is important to us!

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 47.24" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 31.69" |
| Tabletop Thickness | 1.57" |
| Item Weight | 19.62lbs |
- 50.0" L x 9.84" W x 14.37" H (24.56 lbs)






Solid Wood
This product is made of real solid wood rather than engineered wood
Thickened Tabletop
1.57in thickened table top, thicker than most entrance table tops on the market
3 Tiers Spacious Space
Many console tables only have one shelf, and customers often complain about insufficient storage
Sturdy Solid Wood Base
Additional shelves make the base more sturdy
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | TRIBEWOOD |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | An excellent solid wood console table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Model Number | An excellent solid wood console table |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Height | 31.5 inches |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Theme | An excellent solid wood console table |
| Furniture Finish | solid wood |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Brown |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 47.24"W x 31.69"H |
| Item Weight | 19.62 Pounds |
| Item Width | 47.24 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 100 Pounds |
| Recommended Uses For Product | An excellent solid wood console table |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Solid Wood |
| Top Material Type | Solid Wood |
| Product Care Instructions | Wipe |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Solid Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 5 |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |























