
Wooden Shoe Cabinet, 6-Tier Shoe Organizer with Adjustable Shelves
Spacious & Adaptable - Our elegant walnut shoe rack cabinet features 6 adjustable tiers, fitting different shoe types from flats to boots. Sized at 29.6" W x 13.7" D x 43.3" H, it can accommodate up to 24 pairs of shoes. The enclosed design keeps your shoes clean, offering a more practical solution than a typical shoe rack.
Stylish Design - This vintage yet stylish cabinet is perfect for entryways, hallways, or living rooms. Complementing various home decors from bohemian to modern, the vintage walnut finish & gold handles add warmth, while the elevated 4 gold metal legs enable easy cleaning underneath.
Maximize Space - Immaculate for decluttering, this wooden shoe cabinet fits perfectly into narrow spaces, organizing your mess. The top shelf is perfect for bags or decor, while the open space underneath neatly stores your shoes.
Durable & Versatile - Crafted from high-quality E0 particle board, this robust cabinet supports up to 300 pounds. Made to last, it's easy to clean and can double up as a kitchen cabinet or bedside table.
Easy Assembly & Warranty - Assembly is a breeze using the provided accessories and illustrated instructions. Our 24-pair shoe rack cabinet ensure tidy, clutter-free shoes. We offer an 18-month warranty and friendly customer service for complete peace of mind.
| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 29.52" |
| Depth | 13.77" |
| Height | 43.3" |
| Item Weight | 68.99 lbs |
- 40.55 " L x 16.14 " W x 8.66 " H (74.72 lbs)
Installation Guide Video:
Walnut shoe cabinet helps you start a nostalgic home life!




Its rustic style complements a variety of home decors, including bohemian, modern, and mid-century styles. Its vintage walnut wood finish and gold handles add a warm touch and modern touch to your space.
An excellent supplement for organizing a messy room


The top shelf can be used to store your bags, potted plants, and decorations, while the bottom shelf is an open space to neatly store your shoes.
Complements a variety of home place


The vintage and stylish entryway shoe cabinet is great for entryway, hallway, living room, or porch. With size of 29.6' W x 13.7' D x 43.3' H, it can accommodate up to 18 pairs of shoes.
| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | Walnut |
| Product Dimensions | 29.52"D x 13.77"W x 43.3"H |
| Special Feature | Heavy Duty |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Room Type | Entryway, Bathroom, Living Room |
| Door Style | Open Frame |
| Included Components | Shelves |
| Finish Type | Unfinished |
| Number of Shelves | 6 |
| Item Weight | 74.7 Pounds |
| Base Type | Legs |
| Installation Type | Freestanding |
| Assembly Required | Yes |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Weight | 68.99 pounds |
Original: $169.99
-70%$169.99
$51.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Spacious & Adaptable - Our elegant walnut shoe rack cabinet features 6 adjustable tiers, fitting different shoe types from flats to boots. Sized at 29.6" W x 13.7" D x 43.3" H, it can accommodate up to 24 pairs of shoes. The enclosed design keeps your shoes clean, offering a more practical solution than a typical shoe rack.
Stylish Design - This vintage yet stylish cabinet is perfect for entryways, hallways, or living rooms. Complementing various home decors from bohemian to modern, the vintage walnut finish & gold handles add warmth, while the elevated 4 gold metal legs enable easy cleaning underneath.
Maximize Space - Immaculate for decluttering, this wooden shoe cabinet fits perfectly into narrow spaces, organizing your mess. The top shelf is perfect for bags or decor, while the open space underneath neatly stores your shoes.
Durable & Versatile - Crafted from high-quality E0 particle board, this robust cabinet supports up to 300 pounds. Made to last, it's easy to clean and can double up as a kitchen cabinet or bedside table.
Easy Assembly & Warranty - Assembly is a breeze using the provided accessories and illustrated instructions. Our 24-pair shoe rack cabinet ensure tidy, clutter-free shoes. We offer an 18-month warranty and friendly customer service for complete peace of mind.
| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 29.52" |
| Depth | 13.77" |
| Height | 43.3" |
| Item Weight | 68.99 lbs |
- 40.55 " L x 16.14 " W x 8.66 " H (74.72 lbs)
Installation Guide Video:
Walnut shoe cabinet helps you start a nostalgic home life!




Its rustic style complements a variety of home decors, including bohemian, modern, and mid-century styles. Its vintage walnut wood finish and gold handles add a warm touch and modern touch to your space.
An excellent supplement for organizing a messy room


The top shelf can be used to store your bags, potted plants, and decorations, while the bottom shelf is an open space to neatly store your shoes.
Complements a variety of home place


The vintage and stylish entryway shoe cabinet is great for entryway, hallway, living room, or porch. With size of 29.6' W x 13.7' D x 43.3' H, it can accommodate up to 18 pairs of shoes.
| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | Walnut |
| Product Dimensions | 29.52"D x 13.77"W x 43.3"H |
| Special Feature | Heavy Duty |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Room Type | Entryway, Bathroom, Living Room |
| Door Style | Open Frame |
| Included Components | Shelves |
| Finish Type | Unfinished |
| Number of Shelves | 6 |
| Item Weight | 74.7 Pounds |
| Base Type | Legs |
| Installation Type | Freestanding |
| Assembly Required | Yes |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Weight | 68.99 pounds |























