
Wood Nightstand, Fully Assembled Narrow Side Table with 3 Drawers
No Assembly Required - Multifunctional and easily adaptable, this table with side drawers caters to living room and bedroom needs.
Solid Wood Design - Its solid wood frame for durability and natural beauty, its high-quality resists cracking and is eco-friendly.
Luxurious Detailing - With classic bronze hardware and square patterns, this elegant 3-drawer nightstand adds a retro touch to interiors.
Ample Storage - Provides optimum storage with three drawers and a broad tabletop – Ideal for remotes, books, personal items, and ornamental display.
Buy with Confidence - With dimensions measuring 23.62" L x 11.81" W x 25.6" H, this Tribesigns narrow side table with drawers offers an 18-month warranty. Reach out to our responsive customer service for any concerns.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 23.62" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 25.59" |
| Item Weight | 39.68 lbs |
- 26.77" L x 15.35" W x 24.21" H (44.75 lbs)




Solid Wood Furniture
Its solid wood frame and quality MDF not only enhance the end table's sturdiness but also increase it bearing capacity up to 250 lb.
Classic Metal Handle
Antique classic metal hardware adds a vintage flair, offering great decoration for the living room or bedroom.
Large Storage Space
Three deep drawers meet your huge storage needs for eyeglasses, books, remote controls, etc.
Adjustable Leg Pads
Our side table is designed with adjustable foot pads, maintaining the height balance and protecting your floor from scratches.


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | ALL |
| Included Components | Assembly Guide |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Type Name | End table |
| Item Height | 25.6 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Wood |
| Top Material Type | Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Base | Wood |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Wood |
| Handle Material | Bronze |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Number of Drawers | 3 |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | dowel |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 23.62"D x 11.81"W x 25.6"H |
| Item Weight | 28 Kilograms |
| Size | 1 pc |
| Tabletop Thickness | 6.89 Inches |
| Extended Length | 23.62 Inches |
| Item Width | 11.81 Inches |
| Ground To Item Distance | 60.62 Centimeters |
| Base To Top Distance | 25.6 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 150 Kilograms |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Rustic Brown, Black, Natural Wood |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | End Table |
| Style Name | Mid-Century Modern |
| Furniture Finish | Bronze |
| Leg Style | Straight Leg |
| Handle Finish Type | Bronze |
| Base Color | Brown |
| Handle Color | Brown |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
No Assembly Required - Multifunctional and easily adaptable, this table with side drawers caters to living room and bedroom needs.
Solid Wood Design - Its solid wood frame for durability and natural beauty, its high-quality resists cracking and is eco-friendly.
Luxurious Detailing - With classic bronze hardware and square patterns, this elegant 3-drawer nightstand adds a retro touch to interiors.
Ample Storage - Provides optimum storage with three drawers and a broad tabletop – Ideal for remotes, books, personal items, and ornamental display.
Buy with Confidence - With dimensions measuring 23.62" L x 11.81" W x 25.6" H, this Tribesigns narrow side table with drawers offers an 18-month warranty. Reach out to our responsive customer service for any concerns.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 23.62" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 25.59" |
| Item Weight | 39.68 lbs |
- 26.77" L x 15.35" W x 24.21" H (44.75 lbs)




Solid Wood Furniture
Its solid wood frame and quality MDF not only enhance the end table's sturdiness but also increase it bearing capacity up to 250 lb.
Classic Metal Handle
Antique classic metal hardware adds a vintage flair, offering great decoration for the living room or bedroom.
Large Storage Space
Three deep drawers meet your huge storage needs for eyeglasses, books, remote controls, etc.
Adjustable Leg Pads
Our side table is designed with adjustable foot pads, maintaining the height balance and protecting your floor from scratches.


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | ALL |
| Included Components | Assembly Guide |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Type Name | End table |
| Item Height | 25.6 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Wood |
| Top Material Type | Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Base | Wood |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Wood |
| Handle Material | Bronze |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Number of Drawers | 3 |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | dowel |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 23.62"D x 11.81"W x 25.6"H |
| Item Weight | 28 Kilograms |
| Size | 1 pc |
| Tabletop Thickness | 6.89 Inches |
| Extended Length | 23.62 Inches |
| Item Width | 11.81 Inches |
| Ground To Item Distance | 60.62 Centimeters |
| Base To Top Distance | 25.6 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 150 Kilograms |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Rustic Brown, Black, Natural Wood |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | End Table |
| Style Name | Mid-Century Modern |
| Furniture Finish | Bronze |
| Leg Style | Straight Leg |
| Handle Finish Type | Bronze |
| Base Color | Brown |
| Handle Color | Brown |























