
47" Wood Coffee Table, Rectangular Center Table Snack Table
Farmhouse Chic - Our pine wood coffee table with a rustic brown grain offers a warm, nostalgic ambiance.
Simple Elegance - The table blends simplicity and style with a rectangular top on a thick, symmetrical base.
Spacious Surface - The large 47.24" x 23.62" size of the table keeps essentials nearby and your living space tidy.
Solid Construction - Built from durable wood and thick particle board, the table is sturdy, stable, and includes adjustable foot pads for uneven floors.
Adaptable Style - Versatile in function, this table adds a stylish touch whether it's the centerpiece, nestled amongst couches, or tucked into a cozy corner.
Effortless Assembly - The table's design simplifies assembly, so you can start enjoying it faster.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 47.24" |
| Depth | 23.62" |
| Height | 17.72" |
| Item Weight | 46.3 lbs |
- 51.97" L x 26.38" W x 4.53" H (50.71 lbs)


47-Inch Rectangular Center Table
- Its charming brown wood-grain texture evokes homespun aesthetics reminiscent of an old farmhouse
- The design emphasis is on simplicity and elegance, presenting a truly impressive rectangle. With a thick, robust base that maintains perfect symmetry, our table adds a dash of style that turns heads and commands attention
- At 47.24' W x 23.62' D, you've got a generous tabletop to work, play, or display. Whether it's magazines, remote controls, vase, or your favorite coffee mugs, our table handles it all


Farmhouse wood-look coffee table——a conversation starter


1.6' Thick Tabletop
Made from 1.6' premium particleboard, our coffee tabletop boasts strength, texture, and thickness signifying the utmost durability.
Chunky Wooden Base
Supported by a hefty, symmetrical wooden base, this table doesn't wobble an inch. It's steady as a rock.
Rich Wooden Details
Finely crafted from rustic brown pine wood. With its rich, woodsy grain, this table exudes farmhouse charm.
Adjustable Foot Pads
Equipped with adjustable foot pads, our table sits perfectly on uneven floors while preventing any scratches.
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Width | 47.24 Inches |
| Item Type Name | Coffee Table |
| Manufacturer Warranty Description | 1 year limited. |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Dust regularly and wipe spills immediately with a damp cloth |
| Base | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | mortise and tenon |
| Unextended Seating Capacity | 4 |
| Tilting | No |
| Is the item resizable? | No |
| Furniture Base Movement | Glide |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 23.62"D x 47.24"W x 17.72"H |
| Item Weight | 45.19 Pounds |
| Size | 47.24 inches x 23.62 inches x 17.72 inches |
| Item Depth | 23.62 inches |
| Item Dimensions | 23.62 x 47.24 x 17.72 inches |
| Tabletop Thickness | 1.57 Inches |
| Extended Length | 47.24 Inches |
| Item Width | 47.24 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 220 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Coffee Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Furniture Finish | Wood |
| Leg Style | Straight Leg |
| Handle Finish Type | Natural Wood |
Original: $129.99
-70%$129.99
$39.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Farmhouse Chic - Our pine wood coffee table with a rustic brown grain offers a warm, nostalgic ambiance.
Simple Elegance - The table blends simplicity and style with a rectangular top on a thick, symmetrical base.
Spacious Surface - The large 47.24" x 23.62" size of the table keeps essentials nearby and your living space tidy.
Solid Construction - Built from durable wood and thick particle board, the table is sturdy, stable, and includes adjustable foot pads for uneven floors.
Adaptable Style - Versatile in function, this table adds a stylish touch whether it's the centerpiece, nestled amongst couches, or tucked into a cozy corner.
Effortless Assembly - The table's design simplifies assembly, so you can start enjoying it faster.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 47.24" |
| Depth | 23.62" |
| Height | 17.72" |
| Item Weight | 46.3 lbs |
- 51.97" L x 26.38" W x 4.53" H (50.71 lbs)


47-Inch Rectangular Center Table
- Its charming brown wood-grain texture evokes homespun aesthetics reminiscent of an old farmhouse
- The design emphasis is on simplicity and elegance, presenting a truly impressive rectangle. With a thick, robust base that maintains perfect symmetry, our table adds a dash of style that turns heads and commands attention
- At 47.24' W x 23.62' D, you've got a generous tabletop to work, play, or display. Whether it's magazines, remote controls, vase, or your favorite coffee mugs, our table handles it all


Farmhouse wood-look coffee table——a conversation starter


1.6' Thick Tabletop
Made from 1.6' premium particleboard, our coffee tabletop boasts strength, texture, and thickness signifying the utmost durability.
Chunky Wooden Base
Supported by a hefty, symmetrical wooden base, this table doesn't wobble an inch. It's steady as a rock.
Rich Wooden Details
Finely crafted from rustic brown pine wood. With its rich, woodsy grain, this table exudes farmhouse charm.
Adjustable Foot Pads
Equipped with adjustable foot pads, our table sits perfectly on uneven floors while preventing any scratches.
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Width | 47.24 Inches |
| Item Type Name | Coffee Table |
| Manufacturer Warranty Description | 1 year limited. |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Dust regularly and wipe spills immediately with a damp cloth |
| Base | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | mortise and tenon |
| Unextended Seating Capacity | 4 |
| Tilting | No |
| Is the item resizable? | No |
| Furniture Base Movement | Glide |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 23.62"D x 47.24"W x 17.72"H |
| Item Weight | 45.19 Pounds |
| Size | 47.24 inches x 23.62 inches x 17.72 inches |
| Item Depth | 23.62 inches |
| Item Dimensions | 23.62 x 47.24 x 17.72 inches |
| Tabletop Thickness | 1.57 Inches |
| Extended Length | 47.24 Inches |
| Item Width | 47.24 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 220 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Coffee Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Furniture Finish | Wood |
| Leg Style | Straight Leg |
| Handle Finish Type | Natural Wood |























