
70.9" Farmhouse Console Table, Wood Sofa Hallway Table
Comprehensive Display - Elevate your home decor with our rustic brown, wood grain textured console table. Measuring 70.9 inches, this piece offers ample space to showcase your cherished collections and tasteful decor securely and appealingly.
Multipurpose Champion - With its versatile design, this console table can function excellently as an entryway table, a behind-the-sofa table, a hallway fixture, or even an accent table. The artistic, geometric triangular base ensures stability, allowing you to creatively arrange your items with confidence.
Long-lasting Design - Invest in longevity with this durable console table. The 1.57-inch thick EI particle wood tabletop is particularly robust, and the smooth, waterproof, easy-to-clean melamine finish boosts its lifespan, promising you continuous elegance for years to come.
Stress-Free Setup - Our console table comes with clearly labeled parts and step-by-step instructions, making assembly a breeze. Save time and prevent frustration with our user-friendly setup process and start enjoying your stylish console table in no time.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.9" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 33.46" |
| Tabletop Thickness | 1.57" |
| Item Weight | 48.5 lbs |
- 75.2" L x 14.76" W x 6.69" H (51.81 lbs)
Tribesigns Farmhouse 70.9 Inches Long Console Table for Entryway, Living Room


Tribesigns Entryway Table
Function Can Be More
Whether as a sofa table tucked behind the couch to sit lamps on, as an entry table displayed for bouquets, or as a great addition to the hallway/foyer, this accent table brings any area up to date. Use it the way you want!


Details in the Retro Hallway Table
70.9'' Extra Long Sofa Table
With a slim and compact design, it's very perfect for behind a couch or between a wall. Make the best solution for your tight space.
Thicken Tabletop Design
1.57” thickening engineered wood top boasts an brown finish, perfect for displaying your table decorations beautifully.
Sturdy Frame Construction
The wooden frame stands out with its artistic geometrically-patterned triangular support base.
Adjustable Foot Pads
Adjustable leg pads keep console table level even on uneven ground.
Rustic Console Entry Table Culminating in a Perfect Blend of Aesthetic Allure


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | LONG CONSOLE TABLE |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Height | 33.46 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Base | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 70.9"W x 33.46"H |
| Item Weight | 50.7 Pounds |
| Size | 70.9 |
| Tabletop Thickness | 1.57 Inches |
| Extended Length | 70.9 Inches |
| Item Width | 70.9 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 150 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Console Table, Sofa Table, Bar Height Table, Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Hammer |
| Style | |
|---|---|
| Color | Dark Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Country Rustic/Farmhouse/Industrial |
| Finish Types | wooden grain |
| Furniture Finish | Brown |
Original: $159.99
-70%$159.99
$48.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Comprehensive Display - Elevate your home decor with our rustic brown, wood grain textured console table. Measuring 70.9 inches, this piece offers ample space to showcase your cherished collections and tasteful decor securely and appealingly.
Multipurpose Champion - With its versatile design, this console table can function excellently as an entryway table, a behind-the-sofa table, a hallway fixture, or even an accent table. The artistic, geometric triangular base ensures stability, allowing you to creatively arrange your items with confidence.
Long-lasting Design - Invest in longevity with this durable console table. The 1.57-inch thick EI particle wood tabletop is particularly robust, and the smooth, waterproof, easy-to-clean melamine finish boosts its lifespan, promising you continuous elegance for years to come.
Stress-Free Setup - Our console table comes with clearly labeled parts and step-by-step instructions, making assembly a breeze. Save time and prevent frustration with our user-friendly setup process and start enjoying your stylish console table in no time.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.9" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 33.46" |
| Tabletop Thickness | 1.57" |
| Item Weight | 48.5 lbs |
- 75.2" L x 14.76" W x 6.69" H (51.81 lbs)
Tribesigns Farmhouse 70.9 Inches Long Console Table for Entryway, Living Room


Tribesigns Entryway Table
Function Can Be More
Whether as a sofa table tucked behind the couch to sit lamps on, as an entry table displayed for bouquets, or as a great addition to the hallway/foyer, this accent table brings any area up to date. Use it the way you want!


Details in the Retro Hallway Table
70.9'' Extra Long Sofa Table
With a slim and compact design, it's very perfect for behind a couch or between a wall. Make the best solution for your tight space.
Thicken Tabletop Design
1.57” thickening engineered wood top boasts an brown finish, perfect for displaying your table decorations beautifully.
Sturdy Frame Construction
The wooden frame stands out with its artistic geometrically-patterned triangular support base.
Adjustable Foot Pads
Adjustable leg pads keep console table level even on uneven ground.
Rustic Console Entry Table Culminating in a Perfect Blend of Aesthetic Allure


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | LONG CONSOLE TABLE |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Height | 33.46 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Base | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 70.9"W x 33.46"H |
| Item Weight | 50.7 Pounds |
| Size | 70.9 |
| Tabletop Thickness | 1.57 Inches |
| Extended Length | 70.9 Inches |
| Item Width | 70.9 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 150 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Console Table, Sofa Table, Bar Height Table, Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Hammer |
| Style | |
|---|---|
| Color | Dark Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Country Rustic/Farmhouse/Industrial |
| Finish Types | wooden grain |
| Furniture Finish | Brown |

























