
C-Shaped End Table, Wood Side Table for Couch Sofa
C-Shaped Comfort - This end table hugs your sofa or bed, offering a spacious surface perfect for laptop use, dining, or as a mere side table.
Perfect for Smaller Spaces - At 11.8 x 25.59 inches, this compact table fits snugly in tight spaces and can slide under a sofa or bed, ideally suited for apartments or smaller living rooms.
Truly Versatile Table - The Tribesigns end table can function as an end table, under couch table, chair table, sofa arm table, or TV tray table, fitting seamlessly into any space.
Built to Last - Made with high-quality particleboard, this C table is durable and features adjustable feet for stability on uneven floors.
Effortless Assembly - The sofa side table comes with clear instructions and numbered parts for easy, stress-free assembly.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 25.59" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 25.59" |
| Tabletop Thickness | 1.97" |
| Item Weight | 28.66 lbs |
- 31.89" L x 13.78" W x 16.93" H (34.17 lbs)




1.97' Thicken Tabletop
Made from top-grade particleboard, the tabletop offers exceptional strength and durability
Elegant Wood Grain
Its smooth wood table top is easy to clean, non-fading & odorless
C-shaped Design
Space-saving design ideal for small spaces, maximizing your living room, bedroom, or home office
Keep Balanced
Make it keep stable even on uneven floor and protect your floor from scratches


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | C-Shaped End Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Style | |
|---|---|
| Color | Rustic Brown |
| Shape | C-Shape |
| Table Design | End Table |
| Style Name | Industrial |
| Furniture Finish | Stained |
| Top Color | Rustic Brown |
| Base Color | Brown |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Weight | 28.7 Pounds |
| Size | 11.81"D x 25.59"W x 25.59"H |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 45 Pounds |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | MDF |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Unextended Seating Capacity | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
Original: $118.99
-70%$118.99
$35.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
C-Shaped Comfort - This end table hugs your sofa or bed, offering a spacious surface perfect for laptop use, dining, or as a mere side table.
Perfect for Smaller Spaces - At 11.8 x 25.59 inches, this compact table fits snugly in tight spaces and can slide under a sofa or bed, ideally suited for apartments or smaller living rooms.
Truly Versatile Table - The Tribesigns end table can function as an end table, under couch table, chair table, sofa arm table, or TV tray table, fitting seamlessly into any space.
Built to Last - Made with high-quality particleboard, this C table is durable and features adjustable feet for stability on uneven floors.
Effortless Assembly - The sofa side table comes with clear instructions and numbered parts for easy, stress-free assembly.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 25.59" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 25.59" |
| Tabletop Thickness | 1.97" |
| Item Weight | 28.66 lbs |
- 31.89" L x 13.78" W x 16.93" H (34.17 lbs)




1.97' Thicken Tabletop
Made from top-grade particleboard, the tabletop offers exceptional strength and durability
Elegant Wood Grain
Its smooth wood table top is easy to clean, non-fading & odorless
C-shaped Design
Space-saving design ideal for small spaces, maximizing your living room, bedroom, or home office
Keep Balanced
Make it keep stable even on uneven floor and protect your floor from scratches


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | C-Shaped End Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Style | |
|---|---|
| Color | Rustic Brown |
| Shape | C-Shape |
| Table Design | End Table |
| Style Name | Industrial |
| Furniture Finish | Stained |
| Top Color | Rustic Brown |
| Base Color | Brown |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Weight | 28.7 Pounds |
| Size | 11.81"D x 25.59"W x 25.59"H |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 45 Pounds |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | MDF |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Unextended Seating Capacity | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |























