
59" Console Table, Wooden Sofa Table Behind The Couch Hallway Table
Farmhouse Chic - This 59-inch long console table offers plenty of room for your decor and adds a cozy, farmhouse feel to your home.
Durability You Can Trust - Crafted from robust engineered MDF, this antique-styled table is built to handle daily use.
Safety Ensured - Enhance safety with operational foot pads that provide stability and keep the table in place.
Multipurpose Appeal - Flaunting a simple yet elegant design, this console table suits various locales, from the entryway to behind the sofa or as an accent piece in a hallway or dining area.
Effortless Assembly - With our detailed instructions, labeled components, and included hardware, assembly is a breeze.
| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 59.06" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 31.5" |
| Item Weight | 61.73 lbs |
- 63.78" L x 15.35" W x 6.3" H (64.82 lbs)
Tribesigns 59-Inch Long Wooden Console Table








Product Details
Wood Grain Finish
The natural beauty of the wood grain finish adds a touch of rustic charm and timeless appeal
Sturdy Table Legs
The sleek lines and vertical slat detailing on the sides lend a contemporary yet elegant aura to this sofa table
Narrow Entryway Accent Table Table for Foyer


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Console Table |
| Included Components | Installation Tool |
| Item Height | 31.5 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Material Type | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 59"W x 31.5"H |
| Item Weight | 64.8 Pounds |
| Size | Large |
| Tabletop Thickness | 1.57 Inches |
| Leg Length | 59 Inches |
| Item Width | 59 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 100 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Non Residential Use, Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Rustic Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Theme | Love |
| Furniture Finish | Wood Grain |
| Leg Style | Straight Leg |
Original: $129.99
-70%$129.99
$39.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Farmhouse Chic - This 59-inch long console table offers plenty of room for your decor and adds a cozy, farmhouse feel to your home.
Durability You Can Trust - Crafted from robust engineered MDF, this antique-styled table is built to handle daily use.
Safety Ensured - Enhance safety with operational foot pads that provide stability and keep the table in place.
Multipurpose Appeal - Flaunting a simple yet elegant design, this console table suits various locales, from the entryway to behind the sofa or as an accent piece in a hallway or dining area.
Effortless Assembly - With our detailed instructions, labeled components, and included hardware, assembly is a breeze.
| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 59.06" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 31.5" |
| Item Weight | 61.73 lbs |
- 63.78" L x 15.35" W x 6.3" H (64.82 lbs)
Tribesigns 59-Inch Long Wooden Console Table








Product Details
Wood Grain Finish
The natural beauty of the wood grain finish adds a touch of rustic charm and timeless appeal
Sturdy Table Legs
The sleek lines and vertical slat detailing on the sides lend a contemporary yet elegant aura to this sofa table
Narrow Entryway Accent Table Table for Foyer


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Console Table |
| Included Components | Installation Tool |
| Item Height | 31.5 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Material Type | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 59"W x 31.5"H |
| Item Weight | 64.8 Pounds |
| Size | Large |
| Tabletop Thickness | 1.57 Inches |
| Leg Length | 59 Inches |
| Item Width | 59 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 100 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Non Residential Use, Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Rustic Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Theme | Love |
| Furniture Finish | Wood Grain |
| Leg Style | Straight Leg |























