
Wooden Shoe Cabinet, Rattan Shoe Organizer with Doors and Drawer
Adjustable Shelves & Drawer - Our shoe storage cabinet comes with adjustable shelves and a large drawer, offering versatility and functionality. The shelves cater to a wide range of shoe sizes and types, while the additional drawer provides storage for essentials like keys and wallets.
Sturdy & Long-Lasting - Built from durable E1 MDF, this shoe cabinet is designed to last. Its slanted wooden legs provide strong support, and adjustable foot pads ensure stability on carpets and protect your floor from scratches. Trust it to secure your footwear.
Chic Design - Our shoe cabinet's modern design, mint green color, and streamlined silhouette enhance any decor style. Rattan panels and golden metal handles offer further sophistication. Compact in design, it's perfect for entryways, living rooms, bedrooms, or hallways. This closed shoe cabinet ensures an improved aesthetic appeal.
Hassle-Free Assembly - This shoe storage cabinet is a breeze to assemble. The package includes clear instructions, labeled parts, and all required tools. The entire assembly can be completed within 30 minutes. It's safer to have two people assemble it.
Outstanding Customer Service - We prioritize your experience and provide an 18-month warranty. Don't hesitate to contact us with any queries before or after purchase. We aim to address your concerns as soon as possible, or within 12 hours at the latest.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.49" |
| Depth | 15.74" |
| Height | 43.7" |
| Item Weight | 72.07 lbs |
- 42.13 " L x 17.72 " W x 8.66 " H (77.14 lbs)
Installation Guide Video:




Keep your shoes organized, clean, and out of the way with Tribesigns's collection of practical shoe cabinets.
Polished in a refreshing mint green, brings a burst of vibrancy to living space.


With adjustable shelves, allowing you to store various sizes of shoes.


Simply and stylishly organize up to several pairs of shoes with the space-saving shoe storage cabinet.
Large Drawer & Adjustable Shelves
31.5' Wide Drawer
Modern shoe organizer designs come with a big drawer that offers extra storage space for various types of home items.
3 Tiers of Adjustable Shelves
You can easily store your different types of shoes, such as slippers, sneakers, high heels, by adjusting shelves for better organization.
Rattan Panels Design
Adds natural texture and warmth.
Solid Wood Slanted Legs
Extremely robust and strong.
Premium Metal Handles
Robust, easy to maintain, and has a modern aesthetic.
Mute Slide Rails
Keep silent when pulling the track.
| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Recommended Uses For Product | Tools, Shoes |
| Product Dimensions | 15.74"D x 31.49"W x 43.7"H |
| Special Feature | Space Saving, Stain Resistant, Easy to Assemble, Scratch Resistant, Adjustable Shelf |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Room Type | Entryway, Living Room, Hallway |
| Door Style | Open Frame |
| Weight Limit | 220 Pounds |
| Included Components | Shelves, Hardware, Instructions |
| Finish Type | Powder Coated |
| Shape | Rectangular |
| Number of Shelves | 4 |
| Item Weight | 32.7 Kilograms |
| Base Type | Legs |
| Installation Type | Freestanding |
| Top Material Type | E1 MDF |
| Handle Material | Metal |
| Back Material Type | Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Engineered Wood |
| Number of Compartments | 5 |
| Ground To Item Distance | 6.29 Inches |
| Is Customizable | No |
| Number of Levels | 5 |
| Item Weight | 72.07 pounds |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Adjustable Shelves & Drawer - Our shoe storage cabinet comes with adjustable shelves and a large drawer, offering versatility and functionality. The shelves cater to a wide range of shoe sizes and types, while the additional drawer provides storage for essentials like keys and wallets.
Sturdy & Long-Lasting - Built from durable E1 MDF, this shoe cabinet is designed to last. Its slanted wooden legs provide strong support, and adjustable foot pads ensure stability on carpets and protect your floor from scratches. Trust it to secure your footwear.
Chic Design - Our shoe cabinet's modern design, mint green color, and streamlined silhouette enhance any decor style. Rattan panels and golden metal handles offer further sophistication. Compact in design, it's perfect for entryways, living rooms, bedrooms, or hallways. This closed shoe cabinet ensures an improved aesthetic appeal.
Hassle-Free Assembly - This shoe storage cabinet is a breeze to assemble. The package includes clear instructions, labeled parts, and all required tools. The entire assembly can be completed within 30 minutes. It's safer to have two people assemble it.
Outstanding Customer Service - We prioritize your experience and provide an 18-month warranty. Don't hesitate to contact us with any queries before or after purchase. We aim to address your concerns as soon as possible, or within 12 hours at the latest.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.49" |
| Depth | 15.74" |
| Height | 43.7" |
| Item Weight | 72.07 lbs |
- 42.13 " L x 17.72 " W x 8.66 " H (77.14 lbs)
Installation Guide Video:




Keep your shoes organized, clean, and out of the way with Tribesigns's collection of practical shoe cabinets.
Polished in a refreshing mint green, brings a burst of vibrancy to living space.


With adjustable shelves, allowing you to store various sizes of shoes.


Simply and stylishly organize up to several pairs of shoes with the space-saving shoe storage cabinet.
Large Drawer & Adjustable Shelves
31.5' Wide Drawer
Modern shoe organizer designs come with a big drawer that offers extra storage space for various types of home items.
3 Tiers of Adjustable Shelves
You can easily store your different types of shoes, such as slippers, sneakers, high heels, by adjusting shelves for better organization.
Rattan Panels Design
Adds natural texture and warmth.
Solid Wood Slanted Legs
Extremely robust and strong.
Premium Metal Handles
Robust, easy to maintain, and has a modern aesthetic.
Mute Slide Rails
Keep silent when pulling the track.
| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Recommended Uses For Product | Tools, Shoes |
| Product Dimensions | 15.74"D x 31.49"W x 43.7"H |
| Special Feature | Space Saving, Stain Resistant, Easy to Assemble, Scratch Resistant, Adjustable Shelf |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Room Type | Entryway, Living Room, Hallway |
| Door Style | Open Frame |
| Weight Limit | 220 Pounds |
| Included Components | Shelves, Hardware, Instructions |
| Finish Type | Powder Coated |
| Shape | Rectangular |
| Number of Shelves | 4 |
| Item Weight | 32.7 Kilograms |
| Base Type | Legs |
| Installation Type | Freestanding |
| Top Material Type | E1 MDF |
| Handle Material | Metal |
| Back Material Type | Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Engineered Wood |
| Number of Compartments | 5 |
| Ground To Item Distance | 6.29 Inches |
| Is Customizable | No |
| Number of Levels | 5 |
| Item Weight | 72.07 pounds |























