
3-Drawer File Cabinet, Modern Rolling Printer Stand for Home Office
Space-Saving Design - Measuring 13.8" D × 15.8" W × 25.6" H, this industrial-style file cabinet boasts three drawers for generous storage in your home office without taking up too much space.
Storage Made Simple - The bottom drawer of this office filing cabinet fits letter/A4 size folders, while the top two drawers and spacious countertop provide extra storage for office supplies or serve as a printer stand.
Mobile & Steady - With four swivel casters, two of which have brakes, you can easily move this cabinet anywhere and then firmly lock it in place.
Classic Appeal - Featuring a black wooden frame and rustic panels, this rolling file cabinet adds a vintage touch to your home office or studio.
Easy Assembly - This cabinet comes with numbered parts, instructions, and all necessary tools for a quick and easy setup. Get organized like a pro in just a few simple steps.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 15.75" |
| Depth | 13.78" |
| Height | 25.59" |
| Item Weight | 35.27 lbs |
- 28.74" L x 16.54" W x 7.09" H (39.02 lbs)
Filing Cabinet for Home & Office Organization


About the File Cabinet


Designed to keep your workspace organized and efficient, this 3 drawer filing cabinet combines smooth drawer operation, mobile flexibility, and practical storage—ideal for both home offices and professional workspaces.
Three-Drawer Storage for Daily Organization


Supporting Efficient Daily Workflows




| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Recommended Uses For Product | Files & Folders |
| Product Dimensions | 13.78"D x 15.75"W x 25.59"H |
| Special Feature | 3 Drawers, Rolling Casters |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Room Type | Home Office |
| Door Style | Rustic Wood Grain |
| Included Components | under desk file cabinet |
| Number of Pieces | 1 |
| Item Weight | 35.27 Pounds |
| Base Type | Rolling casters |
| Installation Type | Freestanding |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Engineered Wood |
| Is Customizable | No |
| Assembly Instructions Description | Detailed and easy to follow |
| Manufacturer | Tribesigns |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Space-Saving Design - Measuring 13.8" D × 15.8" W × 25.6" H, this industrial-style file cabinet boasts three drawers for generous storage in your home office without taking up too much space.
Storage Made Simple - The bottom drawer of this office filing cabinet fits letter/A4 size folders, while the top two drawers and spacious countertop provide extra storage for office supplies or serve as a printer stand.
Mobile & Steady - With four swivel casters, two of which have brakes, you can easily move this cabinet anywhere and then firmly lock it in place.
Classic Appeal - Featuring a black wooden frame and rustic panels, this rolling file cabinet adds a vintage touch to your home office or studio.
Easy Assembly - This cabinet comes with numbered parts, instructions, and all necessary tools for a quick and easy setup. Get organized like a pro in just a few simple steps.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 15.75" |
| Depth | 13.78" |
| Height | 25.59" |
| Item Weight | 35.27 lbs |
- 28.74" L x 16.54" W x 7.09" H (39.02 lbs)
Filing Cabinet for Home & Office Organization


About the File Cabinet


Designed to keep your workspace organized and efficient, this 3 drawer filing cabinet combines smooth drawer operation, mobile flexibility, and practical storage—ideal for both home offices and professional workspaces.
Three-Drawer Storage for Daily Organization


Supporting Efficient Daily Workflows




| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Recommended Uses For Product | Files & Folders |
| Product Dimensions | 13.78"D x 15.75"W x 25.59"H |
| Special Feature | 3 Drawers, Rolling Casters |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Room Type | Home Office |
| Door Style | Rustic Wood Grain |
| Included Components | under desk file cabinet |
| Number of Pieces | 1 |
| Item Weight | 35.27 Pounds |
| Base Type | Rolling casters |
| Installation Type | Freestanding |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Engineered Wood |
| Is Customizable | No |
| Assembly Instructions Description | Detailed and easy to follow |
| Manufacturer | Tribesigns |























