
13 Gallon Tilt-Out Laundry Hamper, Wooden Hidden Cabinet with Drawer
Concealed Hamper Design - This 13-gallon tilt-out laundry hamper cabinet comes with a discreet door that hides your laundry. Keep your space clean and odors well-contained with this hidden laundry hamper.
Durable and Stable - This wooden laundry hamper is fortified with unique "X" fluted panels and metal hinges, providing solid support for your laundry and ensuring durability.
Space-Efficiency - The freestanding design of this laundry basket cabinet fits perfectly in tight corners. With this hidden laundry hamper cabinet, you can meet various needs and maximize your space.
Multi-Purpose Storage - This is more than just a hamper cabinet; it also offers storage. The main compartment fits a large basket, while the top drawer can be used to organize detergents or toiletries.
Quick and Easy Assembly - The design of the tilt-out hamper allows for easy access to the basket. The set up is simple with all the necessary tools included. Enhance the organization of your home with this versatile hidden laundry hamper cabinet. Note: Tilt-out laundry hamper is not included.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 19.69" |
| Depth | 13.78" |
| Height | 36.22" |
| Item Weight | 48.5 lbs |
- 40.16" L x 21.26" W x 5.51" H (51.81 lbs)
| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | Brown |
| Recommended Uses For Product | Clothes, Recycling |
| Product Dimensions | 13.8"D x 19.7"W x 36.2"H |
| Special Feature | Commercial, Heavy Duty, Scratch Resistant, Sturdy |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Room Type | Dining Room, Garage, Kitchen, Laundry Room, Living Room |
| Door Style | Slab |
| Included Components | All Tilt-Out Hamper Components, User Manual |
| Shape | Rectangular |
| Number of Shelves | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Item Weight | 48.5 Pounds |
| Base Type | Pedestal |
| Installation Type | Freestanding |
| Top Material Type | Wood |
| Back Material Type | Engineered Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Engineered Wood |
| Storage Volume | 13 Gallons |
| Is Customizable | No |
| Set Name | Tribesigns 13 Gallon Tilt-Out Laundry Hamper Cabinet with Drawer |
| Storage Options | Laundry Hamper Cabinet with Drawer |
| Hardware Color | Brown |
| Model Name | Tribesigns Fluted Tilt-Out Laundry Hamper Cabinet |
| Item Weight | 48.5 pounds |
| Item model number | Tilt-Out Laundry Hamper Cabinet |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Concealed Hamper Design - This 13-gallon tilt-out laundry hamper cabinet comes with a discreet door that hides your laundry. Keep your space clean and odors well-contained with this hidden laundry hamper.
Durable and Stable - This wooden laundry hamper is fortified with unique "X" fluted panels and metal hinges, providing solid support for your laundry and ensuring durability.
Space-Efficiency - The freestanding design of this laundry basket cabinet fits perfectly in tight corners. With this hidden laundry hamper cabinet, you can meet various needs and maximize your space.
Multi-Purpose Storage - This is more than just a hamper cabinet; it also offers storage. The main compartment fits a large basket, while the top drawer can be used to organize detergents or toiletries.
Quick and Easy Assembly - The design of the tilt-out hamper allows for easy access to the basket. The set up is simple with all the necessary tools included. Enhance the organization of your home with this versatile hidden laundry hamper cabinet. Note: Tilt-out laundry hamper is not included.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 19.69" |
| Depth | 13.78" |
| Height | 36.22" |
| Item Weight | 48.5 lbs |
- 40.16" L x 21.26" W x 5.51" H (51.81 lbs)
| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | Brown |
| Recommended Uses For Product | Clothes, Recycling |
| Product Dimensions | 13.8"D x 19.7"W x 36.2"H |
| Special Feature | Commercial, Heavy Duty, Scratch Resistant, Sturdy |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Room Type | Dining Room, Garage, Kitchen, Laundry Room, Living Room |
| Door Style | Slab |
| Included Components | All Tilt-Out Hamper Components, User Manual |
| Shape | Rectangular |
| Number of Shelves | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Item Weight | 48.5 Pounds |
| Base Type | Pedestal |
| Installation Type | Freestanding |
| Top Material Type | Wood |
| Back Material Type | Engineered Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Engineered Wood |
| Storage Volume | 13 Gallons |
| Is Customizable | No |
| Set Name | Tribesigns 13 Gallon Tilt-Out Laundry Hamper Cabinet with Drawer |
| Storage Options | Laundry Hamper Cabinet with Drawer |
| Hardware Color | Brown |
| Model Name | Tribesigns Fluted Tilt-Out Laundry Hamper Cabinet |
| Item Weight | 48.5 pounds |
| Item model number | Tilt-Out Laundry Hamper Cabinet |

