
63" Wood Sofa Table, Chunky Console Table for Entryway

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 62.99" |
| Depth | 13.77" |
| Height | 33.46" |
| Item Weight | 48.61 lbs |
- 68.5" L x 16.34" W x 4.72" H (54.01 lbs)
Installation Guide Video:
Tribesigns Robust Foyer Console with Brown Wood Finish


Tribesigns Rectangular Long Narrow Entryway Table




Tribesigns 63' Farmhouse Style Sofa Console Table




Some Details
Optimal Top Thickness
The table top, with a thickness of 5.9', aligns perfectly with the base width, lending a pleasing and durable appearance that is ideal for showcasing.
Spacious Underneath
The open space below can conveniently store plants, baskets, and more.
Robust Foyer Console with Brown Wood Finish


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Console Table |
| Included Components | Assembly Guide |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Type Name | Console Table |
| Item Height | 85 centimeters |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Base | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Screw |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 13.77"D x 63"W x 33.46"H |
| Item Weight | 48.5 Pounds |
| Size | Long |
| Tabletop Thickness | 5.9 Inches |
| Extended Length | 63 Inches |
| Collapsed Length Minimum | 63 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 55 Kilograms |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | No |
| Style | |
|---|---|
| Color | Natural, Rustic Brown, Black, Distressed White, Gray, Mix Brown, White, Mottled Gray Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Furniture Finish | Stained |
| Leg Style | Straight Leg |
Original: $120.99
-70%$120.99
$36.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 62.99" |
| Depth | 13.77" |
| Height | 33.46" |
| Item Weight | 48.61 lbs |
- 68.5" L x 16.34" W x 4.72" H (54.01 lbs)
Installation Guide Video:
Tribesigns Robust Foyer Console with Brown Wood Finish


Tribesigns Rectangular Long Narrow Entryway Table




Tribesigns 63' Farmhouse Style Sofa Console Table




Some Details
Optimal Top Thickness
The table top, with a thickness of 5.9', aligns perfectly with the base width, lending a pleasing and durable appearance that is ideal for showcasing.
Spacious Underneath
The open space below can conveniently store plants, baskets, and more.
Robust Foyer Console with Brown Wood Finish


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Console Table |
| Included Components | Assembly Guide |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Type Name | Console Table |
| Item Height | 85 centimeters |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Base | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Screw |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 13.77"D x 63"W x 33.46"H |
| Item Weight | 48.5 Pounds |
| Size | Long |
| Tabletop Thickness | 5.9 Inches |
| Extended Length | 63 Inches |
| Collapsed Length Minimum | 63 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 55 Kilograms |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | No |
| Style | |
|---|---|
| Color | Natural, Rustic Brown, Black, Distressed White, Gray, Mix Brown, White, Mottled Gray Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Furniture Finish | Stained |
| Leg Style | Straight Leg |























