
47" Solid Wood Coffee Table, Rectangular Center Cocktail Table
Low-Key Look - This living room coffee table is finished in a warm brown hue, with a striking maple leaf pattern that adds a touch of natural charm. Embodying the strength of wood in a soft and gentle form, it adds a tranquil touch to your space.
Solid Wood Construction - Our coffee table is crafted from premium solid wood, ensuring durability and longevity. Sturdy legs evenly distribute weight to support up to 250 lb, while the thickened tabletop resists warping, perfectly suited for everyday use.
Spacious & Comfortable - With a large 47" tabletop, this coffee table can easily accommodate drinks, books, or décor. The open bottom space enhances legroom and allows easy cleaning with a vacuum, marrying practicality and comfort seamlessly.
Multi-Scene Use - This table adds value beyond just a living room setting. It's a great fit for offices, or lounges and can be used for casual workspaces or entertaining guests. The cocktail table can easily support laptops, documents, or coffee cups, offering versatile everyday use.
Easy Assembly - You don't have to stress over time-consuming assembly anymore. This modern farmhouse coffee table is designed with a user-friendly structure, and it comes with clear instructions for quick assembling. Our dedicated after-sales support is available to further ensure a delightful experience.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 47.24" |
| Depth | 23.62" |
| Height | 17.72" |
| Item Weight | 32.85 lbs |
- 50.2" L x 26.57" W x 6.69" H (37.7 lbs)
TRIBEWOOD 47-Inch Solid Wood Coffee Table, Mid Century Modern Style










| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | TRIBEWOOD |
| Model Name | Coffee Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Height | 17.7 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Wood |
| Top Material Type | Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| Material Type | Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 23.62"D x 47.2"W x 17.7"H |
| Item Weight | 32.8 Pounds |
| Tabletop Thickness | 3.93 Inches |
| Leg Length | 13.77 Inches |
| Item Width | 47.2 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 250 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Accent, Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Non Residential Use, Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Antique Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Coffee Table |
| Style Name | Mid-Century Modern |
| Theme | Cocktail Table, Coffee Table |
| Furniture Finish | Solid Wood |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | Antique Brown |
| Base Color | Antique Brown |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Low-Key Look - This living room coffee table is finished in a warm brown hue, with a striking maple leaf pattern that adds a touch of natural charm. Embodying the strength of wood in a soft and gentle form, it adds a tranquil touch to your space.
Solid Wood Construction - Our coffee table is crafted from premium solid wood, ensuring durability and longevity. Sturdy legs evenly distribute weight to support up to 250 lb, while the thickened tabletop resists warping, perfectly suited for everyday use.
Spacious & Comfortable - With a large 47" tabletop, this coffee table can easily accommodate drinks, books, or décor. The open bottom space enhances legroom and allows easy cleaning with a vacuum, marrying practicality and comfort seamlessly.
Multi-Scene Use - This table adds value beyond just a living room setting. It's a great fit for offices, or lounges and can be used for casual workspaces or entertaining guests. The cocktail table can easily support laptops, documents, or coffee cups, offering versatile everyday use.
Easy Assembly - You don't have to stress over time-consuming assembly anymore. This modern farmhouse coffee table is designed with a user-friendly structure, and it comes with clear instructions for quick assembling. Our dedicated after-sales support is available to further ensure a delightful experience.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 47.24" |
| Depth | 23.62" |
| Height | 17.72" |
| Item Weight | 32.85 lbs |
- 50.2" L x 26.57" W x 6.69" H (37.7 lbs)
TRIBEWOOD 47-Inch Solid Wood Coffee Table, Mid Century Modern Style










| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | TRIBEWOOD |
| Model Name | Coffee Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Height | 17.7 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Wood |
| Top Material Type | Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| Material Type | Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 23.62"D x 47.2"W x 17.7"H |
| Item Weight | 32.8 Pounds |
| Tabletop Thickness | 3.93 Inches |
| Leg Length | 13.77 Inches |
| Item Width | 47.2 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 250 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Accent, Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Non Residential Use, Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Antique Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Coffee Table |
| Style Name | Mid-Century Modern |
| Theme | Cocktail Table, Coffee Table |
| Furniture Finish | Solid Wood |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | Antique Brown |
| Base Color | Antique Brown |























