
57.5" Set of 2 Sideboard Buffet, Coffee Bar Cabinet with Push-to-Open Doors
Flexible Style and Storage - You'll receive two identical sideboards that can be utilized as one large sideboard or placed separately in diverse areas. This sideboard arrangement offers double the storage space to cater to various storage requirements.
Distinctive and Considerate Design - Measuring 57.48" L x 13.78" W x 31.5" H, this sideboard boasts arched and fluted cabinet doors along with a spacious tabletop, making it ideal for placing tableware and keeping everything tidy and accessible.
Innovative Spring-Loaded Door Design - Just a gentle press, and the door will pop open. This design feature eliminates the necessity to struggle with handles, prevents clothes from snagging, and simplifies cleaning, making it effortlessly usable in everyday life.
Durable and Safe - Made from premium MDF, this buffet cabinet includes shelves with high load-bearing capacity. They are capable of safely supporting heavy items like coffee machines or audio equipment, marking it as a reliable and safe furniture choice for your home.
Effortless Assembly and Support - We provide a detailed instruction manual and all necessary hardware accessories. If you have any queries, our dedicated customer service team is ready to offer guidance at any time.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 57.48" |
| Depth | 13.78" |
| Height | 31.5" |
| Item Weight | 88.18 lbs |
- 33.46" L x 16.14" W x 12.4" H (94.8 lbs)


Elegant Dining Room Sideboard – Perfect for Hosting & Displaying Tableware


Rustic Kitchen Buffet Cabinet – Extra Storage for Small Appliances & Cookware


360° Structural View – Front, Back & Side Details of Our Sideboard




| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | Brown |
| Recommended Uses For Product | Storage, Tea & Coffee Bar |
| Product Dimensions | 13.78"D x 57.48"W x 31.5"H |
| Special Feature | Anti-Tipping, Storage |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Room Type | Dining Room, Kitchen, Living Room |
| Door Style | Slab |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Installation Type | Freestanding |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Back Material Type | Engineered Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Engineered Wood |
| Is Customizable | No |
| Model Name | Sideboard Buffet Cabinet |
| Item Weight | 88.2 pounds |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Flexible Style and Storage - You'll receive two identical sideboards that can be utilized as one large sideboard or placed separately in diverse areas. This sideboard arrangement offers double the storage space to cater to various storage requirements.
Distinctive and Considerate Design - Measuring 57.48" L x 13.78" W x 31.5" H, this sideboard boasts arched and fluted cabinet doors along with a spacious tabletop, making it ideal for placing tableware and keeping everything tidy and accessible.
Innovative Spring-Loaded Door Design - Just a gentle press, and the door will pop open. This design feature eliminates the necessity to struggle with handles, prevents clothes from snagging, and simplifies cleaning, making it effortlessly usable in everyday life.
Durable and Safe - Made from premium MDF, this buffet cabinet includes shelves with high load-bearing capacity. They are capable of safely supporting heavy items like coffee machines or audio equipment, marking it as a reliable and safe furniture choice for your home.
Effortless Assembly and Support - We provide a detailed instruction manual and all necessary hardware accessories. If you have any queries, our dedicated customer service team is ready to offer guidance at any time.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 57.48" |
| Depth | 13.78" |
| Height | 31.5" |
| Item Weight | 88.18 lbs |
- 33.46" L x 16.14" W x 12.4" H (94.8 lbs)


Elegant Dining Room Sideboard – Perfect for Hosting & Displaying Tableware


Rustic Kitchen Buffet Cabinet – Extra Storage for Small Appliances & Cookware


360° Structural View – Front, Back & Side Details of Our Sideboard




| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | Brown |
| Recommended Uses For Product | Storage, Tea & Coffee Bar |
| Product Dimensions | 13.78"D x 57.48"W x 31.5"H |
| Special Feature | Anti-Tipping, Storage |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Room Type | Dining Room, Kitchen, Living Room |
| Door Style | Slab |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Installation Type | Freestanding |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Back Material Type | Engineered Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Engineered Wood |
| Is Customizable | No |
| Model Name | Sideboard Buffet Cabinet |
| Item Weight | 88.2 pounds |























