
63" Solid Wood Bar Table, Rectangular Counter Height Pub Table with Metal Legs
Solid Wood - Beautifully hewn from 100% natural solid wood, our bar table's thickened top emanates warm and superior texture. Coupled with thickened metal legs, it offers a sturdy construction that pairs lasting durability with unspoiled charm.
Chic Industrial Design - By juxtaposing rustic solid wood with a sleek metal frame, this bar height table embraces the stylish industrial trend. Its versatile design makes a unique statement to your kitchen, bistro, or home bar, matching seamlessly with farmhouse-inspired or contemporary decor.
Versatile Functionality - This table serves multiple purposes - use it as a high top table or bar counter during social events or as a regular dining table. With room for stools or standing, it's perfect for both entertaining and everyday use.
Space-efficient Design - Our narrow bar table provides ample space for glassware, bottles, plates, and decorations. It's an ideal addition to kitchens, bistros, or snug home corners and can easily accommodate 4-6 guests, blending space efficiency with practicality.
Easy Assembly - With a simple structure, this long bar table is a breeze to assemble. It comes with clear step-by-step instructions and tools; even if you're a novice, you'll have it set up quickly, ready for use in no time at all.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 62.99" |
| Depth | 19.69" |
| Height | 35.43" |
| Tabletop Thickness | 3.94" |
| Item Weight | 41.89 lbs |
- 66.54" L x 22.83" W x 5.91" H (45.19 lbs)


Solid Wood Bar Height Table




Our TRIBEWOOD Bar Table
Thickened Solid Wood Top
Far sturdier than standard thin surfaces
1.97' Thickened Iron Leg
Thicker than typical frames
Multiple Uses


Crafted from 100% Natural Wood


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | TRIBEWOOD |
| Model Name | bar table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Width | 35.43 Inches |
| Manufacturer | TRIBEWOOD |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Wood |
| Top Material Type | Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Metal, Wood |
| Handle Material | Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Seating Capacity | 6 |
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Unextended Seating Capacity | 6 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 19.69"D x 62.99"W x 35.43"H |
| Item Weight | 41.89 Pounds |
| Size | 62.99 inches x 19.69 inches x 35.43 inches |
| Item Depth | 19.69 inches |
| Item Dimensions | 19.69 x 62.99 x 35.43 inches |
| Tabletop Thickness | 3.94 Inches |
| Extended Length | 62.99 Inches |
| Item Width | 35.43 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Dining |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 1 |
| Specific Uses For Product | Food Service Use, Non Residential Use, Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown and Black |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Bar Table |
| Style Name | Industrial |
| Furniture Finish | Wood |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Solid Wood - Beautifully hewn from 100% natural solid wood, our bar table's thickened top emanates warm and superior texture. Coupled with thickened metal legs, it offers a sturdy construction that pairs lasting durability with unspoiled charm.
Chic Industrial Design - By juxtaposing rustic solid wood with a sleek metal frame, this bar height table embraces the stylish industrial trend. Its versatile design makes a unique statement to your kitchen, bistro, or home bar, matching seamlessly with farmhouse-inspired or contemporary decor.
Versatile Functionality - This table serves multiple purposes - use it as a high top table or bar counter during social events or as a regular dining table. With room for stools or standing, it's perfect for both entertaining and everyday use.
Space-efficient Design - Our narrow bar table provides ample space for glassware, bottles, plates, and decorations. It's an ideal addition to kitchens, bistros, or snug home corners and can easily accommodate 4-6 guests, blending space efficiency with practicality.
Easy Assembly - With a simple structure, this long bar table is a breeze to assemble. It comes with clear step-by-step instructions and tools; even if you're a novice, you'll have it set up quickly, ready for use in no time at all.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 62.99" |
| Depth | 19.69" |
| Height | 35.43" |
| Tabletop Thickness | 3.94" |
| Item Weight | 41.89 lbs |
- 66.54" L x 22.83" W x 5.91" H (45.19 lbs)


Solid Wood Bar Height Table




Our TRIBEWOOD Bar Table
Thickened Solid Wood Top
Far sturdier than standard thin surfaces
1.97' Thickened Iron Leg
Thicker than typical frames
Multiple Uses


Crafted from 100% Natural Wood


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | TRIBEWOOD |
| Model Name | bar table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Width | 35.43 Inches |
| Manufacturer | TRIBEWOOD |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Wood |
| Top Material Type | Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Metal, Wood |
| Handle Material | Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Seating Capacity | 6 |
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Unextended Seating Capacity | 6 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 19.69"D x 62.99"W x 35.43"H |
| Item Weight | 41.89 Pounds |
| Size | 62.99 inches x 19.69 inches x 35.43 inches |
| Item Depth | 19.69 inches |
| Item Dimensions | 19.69 x 62.99 x 35.43 inches |
| Tabletop Thickness | 3.94 Inches |
| Extended Length | 62.99 Inches |
| Item Width | 35.43 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Dining |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 1 |
| Specific Uses For Product | Food Service Use, Non Residential Use, Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown and Black |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Bar Table |
| Style Name | Industrial |
| Furniture Finish | Wood |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Black |























