
55" Kitchen Island, Breakfast Counter with Seating and Storage Shelves
Generous Storage - Sporting a large 55.1" x 31.5" countertop and double open shelves, this kitchen island offers ample storage for utensils, microwaves, toasters, and other small kitchen supplies. It keeps your workspace clean and efficient.
Eat-in Kitchen Island - This island table accommodates a counter-height design that can seat 2 people, perfect for intimate meals or gatherings. There's also room underneath to store a pair of bar stools to make the most of your space.
Versatility at its Best - This island table seamlessly fits into living rooms, dining areas, or kitchens, even functioning as a bar table for family get-togethers. It creates a warm, comfortable space for enjoying tea, coffee, reading, or working.
Robust, Farmhouse Charm - Constructed from thick, engineered wood with brown and white tones, this kitchen table isn't just built to last but also brings a charming farmhouse aesthetic into your home.
Straightforward Assembly - The kitchen island package comes with easy-to-follow instructions, and all pieces are clearly labeled for hassle-free assembly. You can count on us to replace any defective or damaged parts.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 55.12" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 37.4" |
| Item Weight | 97.0 lbs |
- 60.24" L x 20.08" W x 6.69" H (100.75 lbs)
| Product Information | |
|---|---|
| Product Dimensions | 31.5"D x 55.1"W x 37.4"H |
| Shelf Type | Tiered Shelf |
| Frame Material | Engineered Wood |
| Brand | Tribesigns |
| Color | Brown and White |
| Furniture Finish | Stained |
| Style | Farmhouse |
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Size | Medium |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Instructions Description | Clear step-by-step instructions provided |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Weight | 97 pounds |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Generous Storage - Sporting a large 55.1" x 31.5" countertop and double open shelves, this kitchen island offers ample storage for utensils, microwaves, toasters, and other small kitchen supplies. It keeps your workspace clean and efficient.
Eat-in Kitchen Island - This island table accommodates a counter-height design that can seat 2 people, perfect for intimate meals or gatherings. There's also room underneath to store a pair of bar stools to make the most of your space.
Versatility at its Best - This island table seamlessly fits into living rooms, dining areas, or kitchens, even functioning as a bar table for family get-togethers. It creates a warm, comfortable space for enjoying tea, coffee, reading, or working.
Robust, Farmhouse Charm - Constructed from thick, engineered wood with brown and white tones, this kitchen table isn't just built to last but also brings a charming farmhouse aesthetic into your home.
Straightforward Assembly - The kitchen island package comes with easy-to-follow instructions, and all pieces are clearly labeled for hassle-free assembly. You can count on us to replace any defective or damaged parts.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 55.12" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 37.4" |
| Item Weight | 97.0 lbs |
- 60.24" L x 20.08" W x 6.69" H (100.75 lbs)
| Product Information | |
|---|---|
| Product Dimensions | 31.5"D x 55.1"W x 37.4"H |
| Shelf Type | Tiered Shelf |
| Frame Material | Engineered Wood |
| Brand | Tribesigns |
| Color | Brown and White |
| Furniture Finish | Stained |
| Style | Farmhouse |
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Size | Medium |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Instructions Description | Clear step-by-step instructions provided |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Weight | 97 pounds |























