
31.5" Bar Table, High Top Cocktail Bistro Pub Table with Metal Footrest
Minimalist Elegance - The clean, simple elegance of this bar table paired with acrylic base accents enhances a variety of decor tastes while standing out as a centerpiece.
Fits Any Tight Space - With compact dimensions of 31.5" diameter x 39.37" height, this round bar table perfectly nestles into any cramped areas such as home bars or dining spaces. It's perfect for intimate gatherings or casual meals, enabling you to enjoy quality time with friends and family anywhere.
Practical and Adaptable - Our round bistro table balances bar height dimensions with a contemporary design, making it ideal for various contexts. Whether you're setting up a cozy corner at home or a small tavern in a commercial pub, it's flexible enough to cater to your needs.
Durability and Comfort - Made with MDF and acrylic, this cocktail table is designed for longevity and resistance to everyday wear and tear. The metal footrest decreases pressure on your feet, providing a comfortable environment for guests.
Hassle-Free Assembly - Each panel is clearly labeled and includes step-by-step instructions for effortless setup. If you have any questions about our pub table either before or after your purchase, feel free to email us at any time for the best resolution.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 39.37" |
| Tabletop Thickness | 1.18" |
| Item Weight | 56.39 lbs |
- 42.52" L x 18.7" W x 7.6" H (60.23 lbs)






Tribesigns Round Pub Table with Metal Footrest
With dimensions of 31.5' L x 31.5' W x 39.37' H, this round bar table with an exquisite design fits perfectly into tight spaces like dining areas, bars, and coffee corners, catering to your diverse needs
Smooth Round Edge
The circular shape promotes inclusivity and conversation flow. Enjoy drinking with family & friends with an ideal, round shape design
Sturdy Metal Footrest
The metal footrest at the bottom provide enhanced stability and a comfortable spot for your feet


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | Bar Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Height | 39.37 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood, Metal, Acrylic |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Number of Items | 1 |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 31.5"W x 39.37"H |
| Item Weight | 56.4 Pounds |
| Size | 31.5" Dia x 39.37" H |
| Item Diameter | 31.5 Inches |
| Tabletop Thickness | 1.18 Inches |
| Item Width | 31.5 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Reading, Meeting, Drinking, Dining |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Non Residential Use, Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Round |
| Table Design | Bar Table |
| Style Name | Modern |
Original: $169.99
-70%$169.99
$51.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Minimalist Elegance - The clean, simple elegance of this bar table paired with acrylic base accents enhances a variety of decor tastes while standing out as a centerpiece.
Fits Any Tight Space - With compact dimensions of 31.5" diameter x 39.37" height, this round bar table perfectly nestles into any cramped areas such as home bars or dining spaces. It's perfect for intimate gatherings or casual meals, enabling you to enjoy quality time with friends and family anywhere.
Practical and Adaptable - Our round bistro table balances bar height dimensions with a contemporary design, making it ideal for various contexts. Whether you're setting up a cozy corner at home or a small tavern in a commercial pub, it's flexible enough to cater to your needs.
Durability and Comfort - Made with MDF and acrylic, this cocktail table is designed for longevity and resistance to everyday wear and tear. The metal footrest decreases pressure on your feet, providing a comfortable environment for guests.
Hassle-Free Assembly - Each panel is clearly labeled and includes step-by-step instructions for effortless setup. If you have any questions about our pub table either before or after your purchase, feel free to email us at any time for the best resolution.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 39.37" |
| Tabletop Thickness | 1.18" |
| Item Weight | 56.39 lbs |
- 42.52" L x 18.7" W x 7.6" H (60.23 lbs)






Tribesigns Round Pub Table with Metal Footrest
With dimensions of 31.5' L x 31.5' W x 39.37' H, this round bar table with an exquisite design fits perfectly into tight spaces like dining areas, bars, and coffee corners, catering to your diverse needs
Smooth Round Edge
The circular shape promotes inclusivity and conversation flow. Enjoy drinking with family & friends with an ideal, round shape design
Sturdy Metal Footrest
The metal footrest at the bottom provide enhanced stability and a comfortable spot for your feet


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Model Name | Bar Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Height | 39.37 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood, Metal, Acrylic |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Number of Items | 1 |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 31.5"W x 39.37"H |
| Item Weight | 56.4 Pounds |
| Size | 31.5" Dia x 39.37" H |
| Item Diameter | 31.5 Inches |
| Tabletop Thickness | 1.18 Inches |
| Item Width | 31.5 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Reading, Meeting, Drinking, Dining |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Non Residential Use, Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Round |
| Table Design | Bar Table |
| Style Name | Modern |

























