
63" Executive Desk, Modern Office Computer Desk with Luxury Design
Expansive Workspace - Our 63-inch executive desk is designed to fulfill your work requirements by providing ample space for laptops, projectors, and documents. Its modular design allows for the combination of multiple units, creating an expanded layout while conserving floor space.
Durable Construction - This office desk features a 3.94-inch thick desktop, capable of supporting over 500 pounds, complemented by a reinforced metal frame for stability without wobbling. Adjustable feet keep the computer desk level on uneven floors, preventing potential scratches.
Top-Notch Materials - Made with high-quality MDF and adorned with a faux marble-textured finish, this modern computer desk is water, scratch, and heat resistant. Its sturdy gold metal legs provide strength and a sleek aesthetic appeal.
Contemporary Luxury Design - The color combination of white and gold enhances the aesthetic appeal of any home or office space. This home office desk features curved, heavy-duty table legs, lending a modern look that effortlessly merges with your existing decor.
Easy Assembly - Assembly is straightforward with the included tools, pre-marked parts, and clear instructions.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 63" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 29.53" |
| Item Weight | 66.14 lbs |
- 36.22" L x 33.86" W x 7.28" H (73.19 lbs)
Installation Guide Video:


Thickened Tabletop
Reinforcement Device
Thickened Metal Frame
Adjustable Foot Pads
Tribesigns Modern Executive Desk for Home Office
The 63-inch executive desk can meet your work needs and provide ample space for laptops, projectors and documents
The thickened golden metal frame ensures stability and prevents shaking. It combines practicality and aesthetics.


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Gaming, Studying, Working, Writing |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Hardware Kits |
| Product Grade | new |
| Model Name | computer desk |
| Item Height | 29.5 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 500 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Limited |
| UL Listed | No |
| Tools Recommended For Assembly | Drill |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Computer Desk |
| Color | White and Gold |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Lacquered |
| Furniture Finish | White |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 63"W x 29.5"H |
| Number of Drawers | 1 |
| Item Weight | 74 Pounds |
| Size | 63 inches (W) x 31.5 inches (L) x 29.5 inches (H) |
| Tabletop Thickness | 3.94 Inches |
| Maximum Height | 29.5 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 70 Inches |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Scratch Resistant |
| Mounting Type | Freestanding |
| Drawer Type | Single Drawer |
| Base Type | Leg |
| Frame Joint Type | Frame & Panel Joint |
| Storage Options | drawer |
| Is Customizable? | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Expansive Workspace - Our 63-inch executive desk is designed to fulfill your work requirements by providing ample space for laptops, projectors, and documents. Its modular design allows for the combination of multiple units, creating an expanded layout while conserving floor space.
Durable Construction - This office desk features a 3.94-inch thick desktop, capable of supporting over 500 pounds, complemented by a reinforced metal frame for stability without wobbling. Adjustable feet keep the computer desk level on uneven floors, preventing potential scratches.
Top-Notch Materials - Made with high-quality MDF and adorned with a faux marble-textured finish, this modern computer desk is water, scratch, and heat resistant. Its sturdy gold metal legs provide strength and a sleek aesthetic appeal.
Contemporary Luxury Design - The color combination of white and gold enhances the aesthetic appeal of any home or office space. This home office desk features curved, heavy-duty table legs, lending a modern look that effortlessly merges with your existing decor.
Easy Assembly - Assembly is straightforward with the included tools, pre-marked parts, and clear instructions.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 63" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 29.53" |
| Item Weight | 66.14 lbs |
- 36.22" L x 33.86" W x 7.28" H (73.19 lbs)
Installation Guide Video:


Thickened Tabletop
Reinforcement Device
Thickened Metal Frame
Adjustable Foot Pads
Tribesigns Modern Executive Desk for Home Office
The 63-inch executive desk can meet your work needs and provide ample space for laptops, projectors and documents
The thickened golden metal frame ensures stability and prevents shaking. It combines practicality and aesthetics.


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Gaming, Studying, Working, Writing |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Hardware Kits |
| Product Grade | new |
| Model Name | computer desk |
| Item Height | 29.5 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 500 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Limited |
| UL Listed | No |
| Tools Recommended For Assembly | Drill |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Computer Desk |
| Color | White and Gold |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Lacquered |
| Furniture Finish | White |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 63"W x 29.5"H |
| Number of Drawers | 1 |
| Item Weight | 74 Pounds |
| Size | 63 inches (W) x 31.5 inches (L) x 29.5 inches (H) |
| Tabletop Thickness | 3.94 Inches |
| Maximum Height | 29.5 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 70 Inches |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Scratch Resistant |
| Mounting Type | Freestanding |
| Drawer Type | Single Drawer |
| Base Type | Leg |
| Frame Joint Type | Frame & Panel Joint |
| Storage Options | drawer |
| Is Customizable? | No |























