
71" Tall Kitchen Pantry, Modern Storage Cabinet with Doors and Adjustable Shelves
Spacious and Adjustable Storage - With dimensions of 31.5"L x 13.8"W x 70.9"H, this tall pantry cabinet provides ample space to help keep your kitchen organized and clutter-free. Its adjustable shelves offer the flexibility to store items of varying sizes.
Modern Rustic Styling - This wooden pantry cabinet showcases two trendy acrylic doors that enhance its modern aesthetic. These doors not only add a visually appealing element but also allow for easy visibility of the essentials stored within.
Upstanding Stability and Safety - Constructed from premium MDF, this kitchen pantry cabinet features a durable design to withstand daily use. We also include anti-tip kits to securely anchor the tall cabinet to your wall, offering additional safety and peace of mind.
Versatile Functionality - This pantry cabinet with doors is adaptable for a myriad of storage needs. Whether it's working as a kitchen cupboard, bathroom cabinet, office bookcase, or living room storage unit, it easily transitions into any room in your home.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 13.78" |
| Height | 70.87" |
| Item Weight | 101.41 lbs |
- 39.76" L x 18.9" W x 13.39" H (105.82 lbs)
| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | Brown |
| Recommended Uses For Product | Kitchen Pantry, Storage Cabinet |
| Product Dimensions | 13.8"D x 31.5"W x 70.9"H |
| Special Feature | Heavy Duty, Adjustable Shelf |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Room Type | Bathroom, Kitchen, Living Room, Bedroom, Dining Room |
| Door Style | Flat Panel |
| Included Components | Shelves |
| Size | Large |
| Number of Shelves | 8 |
| Item Weight | 105 Pounds |
| Installation Type | Freestanding |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Engineered Wood |
| Is Customizable | No |
Original: $229.99
-70%$229.99
$69.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Spacious and Adjustable Storage - With dimensions of 31.5"L x 13.8"W x 70.9"H, this tall pantry cabinet provides ample space to help keep your kitchen organized and clutter-free. Its adjustable shelves offer the flexibility to store items of varying sizes.
Modern Rustic Styling - This wooden pantry cabinet showcases two trendy acrylic doors that enhance its modern aesthetic. These doors not only add a visually appealing element but also allow for easy visibility of the essentials stored within.
Upstanding Stability and Safety - Constructed from premium MDF, this kitchen pantry cabinet features a durable design to withstand daily use. We also include anti-tip kits to securely anchor the tall cabinet to your wall, offering additional safety and peace of mind.
Versatile Functionality - This pantry cabinet with doors is adaptable for a myriad of storage needs. Whether it's working as a kitchen cupboard, bathroom cabinet, office bookcase, or living room storage unit, it easily transitions into any room in your home.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 13.78" |
| Height | 70.87" |
| Item Weight | 101.41 lbs |
- 39.76" L x 18.9" W x 13.39" H (105.82 lbs)
| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | Brown |
| Recommended Uses For Product | Kitchen Pantry, Storage Cabinet |
| Product Dimensions | 13.8"D x 31.5"W x 70.9"H |
| Special Feature | Heavy Duty, Adjustable Shelf |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Room Type | Bathroom, Kitchen, Living Room, Bedroom, Dining Room |
| Door Style | Flat Panel |
| Included Components | Shelves |
| Size | Large |
| Number of Shelves | 8 |
| Item Weight | 105 Pounds |
| Installation Type | Freestanding |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Engineered Wood |
| Is Customizable | No |























