
2-Tier Solid Wood Coffee Table, 47" Farmhouse Wood Center Table with Storage
Solid Wood - Made of 100% fir wood, this sturdy and crack-resistant coffee table will add rustic charm to your decor.
Spacious 2-Tier Design - The 47" x 23.6" tabletop, coupled with a lower shelf, offers plenty of storage to keep your space clutter-free.
Stable Base - Trapezoidal base evenly distributes weight and can hold up to 250 lb, ensuring the table's steadiness and longevity.
Versatile Use - This rectangular table can function as a tea table and is suitable for various settings like living rooms, bedrooms, offices, and social gatherings.
Easy Assembly - No extra tools required, simple 10-minute assembly with included hardware and clear instructions.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 47.2" |
| Depth | 23.6 |
| Height | 20.1" |
| Tabletop Thickness | 3.1" |
| Item Weight | 34.17 lbs |
- 50.39" L x 26.06" W x 8.66" H (42.02 lbs)
Solid Wood Coffee Table for Living Room


Farmhouse Wooden Coffee Table with Storage






Thickened Tabletop
Solid wood legs


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | TRIBEWOOD |
| Model Name | Solid Wood Coffee Table |
| Included Components | 1 x Clear Instruction, 1 x Coffee Table, 1 x Hardware Kit |
| Item Width | 23.6 Inches |
| Manufacturer | TRIBEWOOD |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Wood |
| Top Material Type | Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Wood |
| Natural Variation Type | Wood Grain Color |
| Handle Material | Wood |
| Style | |
|---|---|
| Color | Dark Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Coffee Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Theme | Living Room Furniture, Space |
| Furniture Finish | Wood |
| Leg Style | Trapezoid Leg |
| Top Color | Dark Brown |
| Base Color | Brown |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 23.6"D x 47.2"L x 20.1"H |
| Item Weight | 34.17 Pounds |
| Size | Large |
| Item Depth | 23.6 inches |
| Tabletop Thickness | 3.1 Inches |
| Extended Length | 47.2 Inches |
| Item Width | 23.62 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Accent, Dining, Gaming, Meeting |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Frame & Panel Joint |
| Unextended Seating Capacity | 4 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Solid Wood - Made of 100% fir wood, this sturdy and crack-resistant coffee table will add rustic charm to your decor.
Spacious 2-Tier Design - The 47" x 23.6" tabletop, coupled with a lower shelf, offers plenty of storage to keep your space clutter-free.
Stable Base - Trapezoidal base evenly distributes weight and can hold up to 250 lb, ensuring the table's steadiness and longevity.
Versatile Use - This rectangular table can function as a tea table and is suitable for various settings like living rooms, bedrooms, offices, and social gatherings.
Easy Assembly - No extra tools required, simple 10-minute assembly with included hardware and clear instructions.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 47.2" |
| Depth | 23.6 |
| Height | 20.1" |
| Tabletop Thickness | 3.1" |
| Item Weight | 34.17 lbs |
- 50.39" L x 26.06" W x 8.66" H (42.02 lbs)
Solid Wood Coffee Table for Living Room


Farmhouse Wooden Coffee Table with Storage






Thickened Tabletop
Solid wood legs


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | TRIBEWOOD |
| Model Name | Solid Wood Coffee Table |
| Included Components | 1 x Clear Instruction, 1 x Coffee Table, 1 x Hardware Kit |
| Item Width | 23.6 Inches |
| Manufacturer | TRIBEWOOD |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Wood |
| Top Material Type | Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Wood |
| Natural Variation Type | Wood Grain Color |
| Handle Material | Wood |
| Style | |
|---|---|
| Color | Dark Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Coffee Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Theme | Living Room Furniture, Space |
| Furniture Finish | Wood |
| Leg Style | Trapezoid Leg |
| Top Color | Dark Brown |
| Base Color | Brown |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 23.6"D x 47.2"L x 20.1"H |
| Item Weight | 34.17 Pounds |
| Size | Large |
| Item Depth | 23.6 inches |
| Tabletop Thickness | 3.1 Inches |
| Extended Length | 47.2 Inches |
| Item Width | 23.62 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Accent, Dining, Gaming, Meeting |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Frame & Panel Joint |
| Unextended Seating Capacity | 4 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |























