
Solid Wood Computer Desk , 71" Home Office Desk with Shelves
Industrial & Rustic Charm - Add finesse to your space with this extra long desk, showcasing a blend of a natural wood top and sleek black metal frame. The desk exudes a retro industrial charm; its warm wood grain adds a farmhouse touch, while the metal lines lend modern chic to fit any decor.
Spacious Workstation - This desk offers a generously sized desktop, effortlessly accommodating your laptop, monitor, keyboard, and daily essentials. Its built-in open shelves let you neatly store books, files, a CPU tower, and accessories within easy reach, ensuring your room stays tidy and productive.
Exquisite Robust Construction - With a thick solid wood desktop and reinforced metal frame, this home office desk is designed to stand the test of time. Known for its maximum stability and durability, the desk remains sturdy while maintaining an elegant look throughout its life.
All-in-One Solution - More than just a table, this desk serves multiple purposes. It creates a comfortable work area, focused study space, creative workstation, or cozy gaming setup. The inclusion of storage shelves makes this computer desk the perfect solution to accommodate your needs.
Quick & Hassle-Free Setup - Assemble this solid wood computer desk in just 30 minutes using the inclusive tools and labeled parts. The package also includes step-by-step instructions. For any assembly problems or inquiries, we're just a message away.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.87" |
| Depth | 27.56" |
| Height | 29.53" |
| Tabletop Thickness | 1.97" |
| Item Weight | 55.12 lbs |
- 73.62" L x 15.75" W x 8.27" H (59.52 lbs)












| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Living Room, Office, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Gaming, Studying, Working, Writing |
| Included Components | Easy-to-Follow Instructions, Hardware |
| Model Name | extra long desk |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Metal |
| Material Type | Metal, Wood |
| Top Material Type | Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 350 Pounds |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Computer Desk, Executive Desk |
| Color | Light Brown and Black |
| Style Name | Industrial |
| Finish Types | Painted |
| Top Color | Light Brown |
| Base Color | Black |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 27.56"D x 70.87"W x 29.53"H |
| Item Weight | 55.12 Pounds |
| Item Dimensions | 27.56 x 70.87 x 29.53 inches |
| Size | Large |
| Number Of Shelves | 2 |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Easy Assembly, Heavy-Duty, Spacious Desktop |
| Base Type | Leg |
| Has Finished Back | No |
| Is Customizable? | No |
Original: $239.99
-70%$239.99
$72.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Industrial & Rustic Charm - Add finesse to your space with this extra long desk, showcasing a blend of a natural wood top and sleek black metal frame. The desk exudes a retro industrial charm; its warm wood grain adds a farmhouse touch, while the metal lines lend modern chic to fit any decor.
Spacious Workstation - This desk offers a generously sized desktop, effortlessly accommodating your laptop, monitor, keyboard, and daily essentials. Its built-in open shelves let you neatly store books, files, a CPU tower, and accessories within easy reach, ensuring your room stays tidy and productive.
Exquisite Robust Construction - With a thick solid wood desktop and reinforced metal frame, this home office desk is designed to stand the test of time. Known for its maximum stability and durability, the desk remains sturdy while maintaining an elegant look throughout its life.
All-in-One Solution - More than just a table, this desk serves multiple purposes. It creates a comfortable work area, focused study space, creative workstation, or cozy gaming setup. The inclusion of storage shelves makes this computer desk the perfect solution to accommodate your needs.
Quick & Hassle-Free Setup - Assemble this solid wood computer desk in just 30 minutes using the inclusive tools and labeled parts. The package also includes step-by-step instructions. For any assembly problems or inquiries, we're just a message away.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.87" |
| Depth | 27.56" |
| Height | 29.53" |
| Tabletop Thickness | 1.97" |
| Item Weight | 55.12 lbs |
- 73.62" L x 15.75" W x 8.27" H (59.52 lbs)












| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Living Room, Office, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Gaming, Studying, Working, Writing |
| Included Components | Easy-to-Follow Instructions, Hardware |
| Model Name | extra long desk |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Metal |
| Material Type | Metal, Wood |
| Top Material Type | Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 350 Pounds |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Computer Desk, Executive Desk |
| Color | Light Brown and Black |
| Style Name | Industrial |
| Finish Types | Painted |
| Top Color | Light Brown |
| Base Color | Black |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 27.56"D x 70.87"W x 29.53"H |
| Item Weight | 55.12 Pounds |
| Item Dimensions | 27.56 x 70.87 x 29.53 inches |
| Size | Large |
| Number Of Shelves | 2 |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Easy Assembly, Heavy-Duty, Spacious Desktop |
| Base Type | Leg |
| Has Finished Back | No |
| Is Customizable? | No |























