
Solid Wood Dining Table for 4-6 People, 63" Rectangular Kitchen Table
Solid Wood Build - Enjoy the timeless elegance of this dining table, handcrafted from 100% solid wood. The surface reveals the wood's intrinsic beauty with charming grain patterns, authentic knots, and subtle color fluctuations.
Sturdy Construction - This table provides robust stability with a 1.97-inch thick tabletop and reinforced legs, comfortably accommodating lively gatherings with a weight capacity of up to 250 pounds.
Spacious Dining - Measuring 63" W x 31.5" D x 29.9" H, this table comfortably seats 4-6 individuals. The generous tabletop space is perfect for everyday meals, as well as festive holiday gatherings.
Versatile Use - Blending seamlessly with a variety of decor styles, this farmhouse dining table is ideal as a mainstay dining area, a spacious work desk, or a creativity hub.
Effortless Assembly - This dining table comes with a clear installation guide and necessary tools in the package, ensuring a smooth and effortless assembly process. Every component is clearly numbered for your convenience.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 63" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 29.92" |
| Tabletop Thickness | 1.97" |
| Item Weight | 59.44 lbs |
- 67.32" L x 18.7" W x 7.28" H (63.85 lbs)
TRIBEWOOD 63-Inch Solid Wood Dining Table


Product Details








| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | TRIBEWOOD |
| Model Name | Solid Wood Dining Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Height | 29.9 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Wood |
| Top Material Type | Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Is Customizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 63"W x 29.9"H |
| Item Weight | 59 Pounds |
| Size | Large |
| Tabletop Thickness | 1.97 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 250 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Dining, Meeting, Reading |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Rustic Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Dining Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Brown |
Original: $209.99
-70%$209.99
$63.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Solid Wood Build - Enjoy the timeless elegance of this dining table, handcrafted from 100% solid wood. The surface reveals the wood's intrinsic beauty with charming grain patterns, authentic knots, and subtle color fluctuations.
Sturdy Construction - This table provides robust stability with a 1.97-inch thick tabletop and reinforced legs, comfortably accommodating lively gatherings with a weight capacity of up to 250 pounds.
Spacious Dining - Measuring 63" W x 31.5" D x 29.9" H, this table comfortably seats 4-6 individuals. The generous tabletop space is perfect for everyday meals, as well as festive holiday gatherings.
Versatile Use - Blending seamlessly with a variety of decor styles, this farmhouse dining table is ideal as a mainstay dining area, a spacious work desk, or a creativity hub.
Effortless Assembly - This dining table comes with a clear installation guide and necessary tools in the package, ensuring a smooth and effortless assembly process. Every component is clearly numbered for your convenience.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 63" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 29.92" |
| Tabletop Thickness | 1.97" |
| Item Weight | 59.44 lbs |
- 67.32" L x 18.7" W x 7.28" H (63.85 lbs)
TRIBEWOOD 63-Inch Solid Wood Dining Table


Product Details








| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | TRIBEWOOD |
| Model Name | Solid Wood Dining Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Height | 29.9 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Wood |
| Top Material Type | Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Is Customizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 63"W x 29.9"H |
| Item Weight | 59 Pounds |
| Size | Large |
| Tabletop Thickness | 1.97 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 250 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Dining, Meeting, Reading |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Rustic Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Dining Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Brown |























