
70.9" Console Table, Solid Wood Sofa Table Entryway Foyer Table
Quality Wooden Construction - Built entirely from solid wood, this slim sofa table embodies strength, durability, and authentic, natural aesthetics. Its design becomes an engaging focal point in any room, adding character and a touch of nature.
Spacious Long Console Table - With dimensions of a 70.9" length and 11.8" width, it offers copious surface space for display or storage. This entryway table is designed to use the space alongside a wall or behind a sofa efficiently, without encroaching on the room’s area.
Superior Stability - This slender farmhouse entryway table stands apart with its enhanced solid wood build, ensuring remarkable steadiness and a load capacity of 350 lb. Adjustable feet also ensure stability and balance, even on uneven flooring.
Flexible Design Aesthetic - The clean lines and minimalist design of this 70.9-inch extra-long console table make it adaptable to various interior styles, from rustic to contemporary. This versatility brings a level of sophistication to any home.
Quick and Easy Assembly - This console table arrives with clear instructions and numbered parts for swift, easy assembly. Assemble and start enjoying your new solid wood console table in just 15 minutes.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.86" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 33.46" |
| Item Weight | 29.76 lbs |
- 74.02" L x 14.17" W x 5.12" H (34.17 lbs)
70.9-Inch Extra Long Solid Wood Console Table


Bring Natural Beauty to Your Home


More Details for You








| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | TRIBEWOOD |
| Room Type | Entrance, Hallway, Living Room |
| Included Components | Assembly Guide |
| Product Grade | New |
| Item Width | 70.9 Inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Wood |
| Material Type | 100% Solid Wood |
| Top Material Type | Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Easy Assembly |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Drawer Type | No Drawer |
| Base Type | Pedestal |
| Is Customizable? | No |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Credenza Desk |
| Color | Natural Wood |
| Style Name | Farmhouse |
| Finish Types | Unfinished |
| Furniture Finish | Natural Wood |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 70.9"W x 33.46"H |
| Item Depth | 11.81 inches |
| Item Weight | 31 Pounds |
| Item Dimensions | 11.81 x 70.9 x 33.46 inches |
| Size | Twin XL |
| Tabletop Thickness | 1.96 Inches |
| Maximum Height | 33.46 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 72.02 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 350 Pounds |
| Includes All Assembly Tools | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Quality Wooden Construction - Built entirely from solid wood, this slim sofa table embodies strength, durability, and authentic, natural aesthetics. Its design becomes an engaging focal point in any room, adding character and a touch of nature.
Spacious Long Console Table - With dimensions of a 70.9" length and 11.8" width, it offers copious surface space for display or storage. This entryway table is designed to use the space alongside a wall or behind a sofa efficiently, without encroaching on the room’s area.
Superior Stability - This slender farmhouse entryway table stands apart with its enhanced solid wood build, ensuring remarkable steadiness and a load capacity of 350 lb. Adjustable feet also ensure stability and balance, even on uneven flooring.
Flexible Design Aesthetic - The clean lines and minimalist design of this 70.9-inch extra-long console table make it adaptable to various interior styles, from rustic to contemporary. This versatility brings a level of sophistication to any home.
Quick and Easy Assembly - This console table arrives with clear instructions and numbered parts for swift, easy assembly. Assemble and start enjoying your new solid wood console table in just 15 minutes.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.86" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 33.46" |
| Item Weight | 29.76 lbs |
- 74.02" L x 14.17" W x 5.12" H (34.17 lbs)
70.9-Inch Extra Long Solid Wood Console Table


Bring Natural Beauty to Your Home


More Details for You








| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | TRIBEWOOD |
| Room Type | Entrance, Hallway, Living Room |
| Included Components | Assembly Guide |
| Product Grade | New |
| Item Width | 70.9 Inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Wood |
| Material Type | 100% Solid Wood |
| Top Material Type | Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Easy Assembly |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Drawer Type | No Drawer |
| Base Type | Pedestal |
| Is Customizable? | No |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Credenza Desk |
| Color | Natural Wood |
| Style Name | Farmhouse |
| Finish Types | Unfinished |
| Furniture Finish | Natural Wood |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 70.9"W x 33.46"H |
| Item Depth | 11.81 inches |
| Item Weight | 31 Pounds |
| Item Dimensions | 11.81 x 70.9 x 33.46 inches |
| Size | Twin XL |
| Tabletop Thickness | 1.96 Inches |
| Maximum Height | 33.46 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 72.02 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 350 Pounds |
| Includes All Assembly Tools | No |























