
2-Drawer File Cabinet, Mobile Lateral Filing Cabinet with Shelves
Contemporary Style - Add a dash of sophistication to your space with our file cabinet set, adorned with a unique grey fishbone pattern on the drawer doors and contrasted by sleek silver handles for a refined appeal.
Generous Storage - Keep your office clutter-free with our 39.4-inch multi-storage file cabinet. It offers 2 spacious drawers, perfectly designed for letter-sized files, and five open shelves for showcasing your essentials or decorative pieces.
Mobile Convenience - Fitted with four smooth-rolling wheels, this cabinet ensures easy mobility, allowing it to be moved and positioned wherever needed with minimal effort.
Built to Last - Made from high-quality materials, this cabinet set guarantees longevity. Its drawers are crafted to withstand frequent usage and provide secure storage for your office essentials.
Simple DIY Assembly - Assembling this cabinet is a breeze. The package comes with all parts, tools, and instructions, with every component clearly labelled. This, along with a helpful instruction manual, allows for quick and easy assembly.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 39.37" |
| Depth | 15.74" |
| Height | 29.52" |
| Item Weight | 79.37 lbs |
- 44.49" L x 18.9" W x 8.07" H (82.67 lbs)








Sturdy and Robust
High-quality thick particleboard increases longevity and robustness.
Comes with 4 Casters
The bottom of the file cabinet is equipped with four casters, which is very convenient to move.
High-Quality Smooth Slide Rail
Smooth slide rails allow for easy and controlled pulling and pushing of file drawers.
Stable and Sturdy Structure
Increase the stability and weight capacity of desk.
| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Recommended Uses For Product | file cabinet |
| Product Dimensions | 15.74"D x 39.37"W x 29.52"H |
| Special Feature | Wheeled |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Room Type | Home Office |
| Door Style | Slab |
| Included Components | All tools included |
| Finish Type | Painted |
| Size | Hanging Letter Size Files |
| Shape | Rectangular |
| Number of Shelves | 5 |
| Number of Pieces | 1 |
| Item Weight | 79 Pounds |
| Base Type | Pedestal |
| Installation Type | Freestanding |
| Top Material Type | Wood |
| Handle Material | Metal |
| Back Material Type | Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Engineered Wood |
| Number of Compartments | 7 |
| Is Customizable | No |
| Number of Levels | 7 |
| Number of Racks | 5 |
| Storage Options | Drawers, Open Shelves, Desktop |
| Assembly Instructions Description | Included |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Contemporary Style - Add a dash of sophistication to your space with our file cabinet set, adorned with a unique grey fishbone pattern on the drawer doors and contrasted by sleek silver handles for a refined appeal.
Generous Storage - Keep your office clutter-free with our 39.4-inch multi-storage file cabinet. It offers 2 spacious drawers, perfectly designed for letter-sized files, and five open shelves for showcasing your essentials or decorative pieces.
Mobile Convenience - Fitted with four smooth-rolling wheels, this cabinet ensures easy mobility, allowing it to be moved and positioned wherever needed with minimal effort.
Built to Last - Made from high-quality materials, this cabinet set guarantees longevity. Its drawers are crafted to withstand frequent usage and provide secure storage for your office essentials.
Simple DIY Assembly - Assembling this cabinet is a breeze. The package comes with all parts, tools, and instructions, with every component clearly labelled. This, along with a helpful instruction manual, allows for quick and easy assembly.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 39.37" |
| Depth | 15.74" |
| Height | 29.52" |
| Item Weight | 79.37 lbs |
- 44.49" L x 18.9" W x 8.07" H (82.67 lbs)








Sturdy and Robust
High-quality thick particleboard increases longevity and robustness.
Comes with 4 Casters
The bottom of the file cabinet is equipped with four casters, which is very convenient to move.
High-Quality Smooth Slide Rail
Smooth slide rails allow for easy and controlled pulling and pushing of file drawers.
Stable and Sturdy Structure
Increase the stability and weight capacity of desk.
| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Recommended Uses For Product | file cabinet |
| Product Dimensions | 15.74"D x 39.37"W x 29.52"H |
| Special Feature | Wheeled |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Room Type | Home Office |
| Door Style | Slab |
| Included Components | All tools included |
| Finish Type | Painted |
| Size | Hanging Letter Size Files |
| Shape | Rectangular |
| Number of Shelves | 5 |
| Number of Pieces | 1 |
| Item Weight | 79 Pounds |
| Base Type | Pedestal |
| Installation Type | Freestanding |
| Top Material Type | Wood |
| Handle Material | Metal |
| Back Material Type | Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Engineered Wood |
| Number of Compartments | 7 |
| Is Customizable | No |
| Number of Levels | 7 |
| Number of Racks | 5 |
| Storage Options | Drawers, Open Shelves, Desktop |
| Assembly Instructions Description | Included |























