
End Table with 2 Drawers, Sofa Side Table with Storage, No Assembly Required
No Assembly Required - Our end table is different from other narrow side tables, it comes with fully assembled, conveniently, it's a benefit for you to save time. Dimensions: 23.6"L x 23.6"H x 10.8"W.
Ample Space - The sofa side table provides you with 2 sliding drawers, large capacity and well privacy, enough to store your home kinds of stuff, such as TV remote, snacks, drinks, toys, Garage Kit, game consoles, books, magazines, keys, candles, jewelry, etc. Can put the warm lamp or vase with flowers, and photos on the top, and enjoy your wonderful night.
Multi-functional Side Table with Storage - Our slim end table is space-saving, set it next to the sofa or loveseat in your living room as a couch side table, or sofa end table; not only put it in your bedroom as a nightstand or kids' night table for a child but as an accent table for small spaces, meanwhile, perfectly works in the office to put some files, fit in all spaces wherever you're fond of.
Sturdy & Durable - This simple bedside table is made of premium Oak Higher E1 MDF board, waterproof, eco-friendly, and recyclable; with the contact area of the side end table is increased attached to the floor which can supports the whole side desk more stability; Meanwhile, we adopt full solid wood design without any metal frame, look more high quality and high-end in your living room or bedroom, offer you comfortable home life.
Classic & Vintage Style - Our side table is an Early America-style bedside table in brown, has an attractive vintage appearance, which can be perfectly matched with any different style; the smooth surface that it's easy to clean; and clear textured, elegance, and exquisite; arc unique design look more comfortable and gentle, reduce the risk of knock, more safety for children.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 23.62" |
| Depth | 10.83" |
| Height | 23.62" |
| Item Weight | 35.27 lbs |
- 26.97" L x 13.98" W x 26.77" H (37.92 lbs)
Tribesigns End Table with 2 Drawers




This is not only merely a convenient end table; it's also a wonderful decor piece for your living room. Its two drawers
provide abundant space
to stow your items, helping keep your room neat and organized.


This nightstand is an ideal companion for your bedroom, ensuring convenient access to your belongings.


Some Details You May Need to Know
Elegant Arch Design
Featuring an arch design and a smooth surface, this two-drawer end table is designed to ensure your safety, preventing any possible harm.
Textured Metal Handles
The inclusion of delicate handles not only imparts a touch of vintage charm to this side table, but also enhances its elegance and accessibility.
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Item Height | 60 centimeters |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 330 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Accent, Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | [POSSIBLE USES: Living room, Bedroom, Office, Outdoor] |
| Warranty Type | Lifetime |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | End Table |
| Style Name | American |
| Furniture Finish | Oak |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | Brown |
| Handle Finish Type | Textured |
| Base Color | Brown |
| Handle Color | Bronze |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 23.62"D x 10.83"W x 23.62"H |
| Item Weight | 35 Pounds |
| Size | 2-Drawer |
| Tabletop Thickness | 1.5 Inches |
| Extended Length | 23.62 Inches |
| Item Width | 10.8 Inches |
| Base To Top Distance | 23.6 Inches |
| Collapsed Length Minimum | 10.8 Inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe Clean |
| Base | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Seating Capacity | 1 |
| Base Type | Pedestal |
| Number of Drawers | 2 |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Number Of Shelves | 1 |
| Unextended Seating Capacity | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |
Original: $199.99
-70%$199.99
$60.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
No Assembly Required - Our end table is different from other narrow side tables, it comes with fully assembled, conveniently, it's a benefit for you to save time. Dimensions: 23.6"L x 23.6"H x 10.8"W.
Ample Space - The sofa side table provides you with 2 sliding drawers, large capacity and well privacy, enough to store your home kinds of stuff, such as TV remote, snacks, drinks, toys, Garage Kit, game consoles, books, magazines, keys, candles, jewelry, etc. Can put the warm lamp or vase with flowers, and photos on the top, and enjoy your wonderful night.
Multi-functional Side Table with Storage - Our slim end table is space-saving, set it next to the sofa or loveseat in your living room as a couch side table, or sofa end table; not only put it in your bedroom as a nightstand or kids' night table for a child but as an accent table for small spaces, meanwhile, perfectly works in the office to put some files, fit in all spaces wherever you're fond of.
Sturdy & Durable - This simple bedside table is made of premium Oak Higher E1 MDF board, waterproof, eco-friendly, and recyclable; with the contact area of the side end table is increased attached to the floor which can supports the whole side desk more stability; Meanwhile, we adopt full solid wood design without any metal frame, look more high quality and high-end in your living room or bedroom, offer you comfortable home life.
Classic & Vintage Style - Our side table is an Early America-style bedside table in brown, has an attractive vintage appearance, which can be perfectly matched with any different style; the smooth surface that it's easy to clean; and clear textured, elegance, and exquisite; arc unique design look more comfortable and gentle, reduce the risk of knock, more safety for children.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 23.62" |
| Depth | 10.83" |
| Height | 23.62" |
| Item Weight | 35.27 lbs |
- 26.97" L x 13.98" W x 26.77" H (37.92 lbs)
Tribesigns End Table with 2 Drawers




This is not only merely a convenient end table; it's also a wonderful decor piece for your living room. Its two drawers
provide abundant space
to stow your items, helping keep your room neat and organized.


This nightstand is an ideal companion for your bedroom, ensuring convenient access to your belongings.


Some Details You May Need to Know
Elegant Arch Design
Featuring an arch design and a smooth surface, this two-drawer end table is designed to ensure your safety, preventing any possible harm.
Textured Metal Handles
The inclusion of delicate handles not only imparts a touch of vintage charm to this side table, but also enhances its elegance and accessibility.
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Item Height | 60 centimeters |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 330 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Accent, Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | [POSSIBLE USES: Living room, Bedroom, Office, Outdoor] |
| Warranty Type | Lifetime |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | End Table |
| Style Name | American |
| Furniture Finish | Oak |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | Brown |
| Handle Finish Type | Textured |
| Base Color | Brown |
| Handle Color | Bronze |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 23.62"D x 10.83"W x 23.62"H |
| Item Weight | 35 Pounds |
| Size | 2-Drawer |
| Tabletop Thickness | 1.5 Inches |
| Extended Length | 23.62 Inches |
| Item Width | 10.8 Inches |
| Base To Top Distance | 23.6 Inches |
| Collapsed Length Minimum | 10.8 Inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe Clean |
| Base | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Seating Capacity | 1 |
| Base Type | Pedestal |
| Number of Drawers | 2 |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Number Of Shelves | 1 |
| Unextended Seating Capacity | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |























