
3-Drawer File Cabinet, Modern 39" Storage Cabinet With 2 Open Shelves
Superior Organization Solution - Featuring three drawers, including one designated for letter & legal files, and two open shelves for office essentials, this filing cabinet is like your personal organizer.
Elegant and Professional - The striking blend of brown and black tones enhances the appeal of this filing cabinet, lending a touch of sophistication to commercial offices and a warm vibe to home workspaces.
Durable Construction - Made from high-quality engineered wood, this file cabinet can support up to 220 lbs. Enjoy seamless access to your files with smooth-gliding drawers and trust the sturdy frame to keep your files safeguarded day after day.
Adaptable Placement - This versatile piece can serve as a file cabinet, credenza, or printer stand, seamlessly fitting into corporate offices, home offices, or living spaces.
Hassle-Free Assembly & Support - Our filing cabinet is easy to assemble thanks to the numbered parts and clear instructions provided. If you encounter any issues, our responsive support team is ready to provide effortless replacements.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 39.37" |
| Depth | 15.75" |
| Height | 29.53" |
| Item Weight | 72.53 lbs |
- 44.09" L x 18.7" W x 8.66" H (76.06 lbs)
Tribesigns L-Shaped Executive Desk Set, Extensive Storage for Home Office






Business Furniture Desk Workstation for Home Office


Elevate Up Your Workspace with This Modern Executive Office Desk Set!


| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | Brown & Black |
| Recommended Uses For Product | Home office organization, corporate office storage, document filing, office supply storage, printer stand, credenza, file organization, workspace organization, business document management |
| Product Dimensions | 15.75"D x 39.37"W x 29.53"H |
| Special Feature | 1 File Drawer, 2 Open Storage Shelves, 3 Drawers |
| Mounting Type | Freestanding |
| Room Type | Ofiice |
| Door Style | No Door, No Door |
| Weight Limit | 220 Pounds |
| Included Components | Drawers, Shelves |
| Finish Type | Stained & Painted |
| Number of Shelves | 2 |
| Number of Pieces | 1 |
| Item Weight | 72.53 Pounds |
| Base Type | Freestanding |
| Installation Type | Freestanding |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Engineered Wood |
| Number of Compartments | 5 |
| Is Customizable | No |
| Number of Levels | 3 |
| Set Name | Brown & Black |
| Hardware Color | Black |
| Assembly Instructions Description | Included |
| Manufacturer | Tribesigns |
Original: $199.99
-70%$199.99
$60.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Superior Organization Solution - Featuring three drawers, including one designated for letter & legal files, and two open shelves for office essentials, this filing cabinet is like your personal organizer.
Elegant and Professional - The striking blend of brown and black tones enhances the appeal of this filing cabinet, lending a touch of sophistication to commercial offices and a warm vibe to home workspaces.
Durable Construction - Made from high-quality engineered wood, this file cabinet can support up to 220 lbs. Enjoy seamless access to your files with smooth-gliding drawers and trust the sturdy frame to keep your files safeguarded day after day.
Adaptable Placement - This versatile piece can serve as a file cabinet, credenza, or printer stand, seamlessly fitting into corporate offices, home offices, or living spaces.
Hassle-Free Assembly & Support - Our filing cabinet is easy to assemble thanks to the numbered parts and clear instructions provided. If you encounter any issues, our responsive support team is ready to provide effortless replacements.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 39.37" |
| Depth | 15.75" |
| Height | 29.53" |
| Item Weight | 72.53 lbs |
- 44.09" L x 18.7" W x 8.66" H (76.06 lbs)
Tribesigns L-Shaped Executive Desk Set, Extensive Storage for Home Office






Business Furniture Desk Workstation for Home Office


Elevate Up Your Workspace with This Modern Executive Office Desk Set!


| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | Brown & Black |
| Recommended Uses For Product | Home office organization, corporate office storage, document filing, office supply storage, printer stand, credenza, file organization, workspace organization, business document management |
| Product Dimensions | 15.75"D x 39.37"W x 29.53"H |
| Special Feature | 1 File Drawer, 2 Open Storage Shelves, 3 Drawers |
| Mounting Type | Freestanding |
| Room Type | Ofiice |
| Door Style | No Door, No Door |
| Weight Limit | 220 Pounds |
| Included Components | Drawers, Shelves |
| Finish Type | Stained & Painted |
| Number of Shelves | 2 |
| Number of Pieces | 1 |
| Item Weight | 72.53 Pounds |
| Base Type | Freestanding |
| Installation Type | Freestanding |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Engineered Wood |
| Number of Compartments | 5 |
| Is Customizable | No |
| Number of Levels | 3 |
| Set Name | Brown & Black |
| Hardware Color | Black |
| Assembly Instructions Description | Included |
| Manufacturer | Tribesigns |























