
Wood Nightstand Bedside Table with 3 Drawers & Solid Wood Legs
As this nightstand is hand-painted, it interestingly reflects different colors under various lighting conditions - showing up white under outdoor light, while transforming into a shade of beige-yellow under warm indoor lighting.
No Fuss Setup - Save your time with our ready-assembled nightstand. Unbox it, attach the legs, and it's ready to use.
Generous Storage - Our modern nightstand offers three spacious drawers and ample surface space, perfect for storing essentials or displaying items.
Versatile and Functional - Useful beyond the bedroom, our nightstand doubles as a stylish end table in the living room, providing extra storage and charm.
Stable and Long-lasting - Built from solid wood with a premium non-fading metal handle, our off-white nightstand promises sturdiness, durability, and a classy touch.
Eye-catchy Oval Design - Add elegance with our nightstand's unique oval shape, a stand-out element that brings sophistication to your space.
Top-notch Customer Service - Count on our outstanding customer service to assist you with any concerns. Your satisfaction is important to us, backed by our 18-month warranty.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 19.69" |
| Depth | 15.75" |
| Height | 25.59" |
| Item Weight | 31.97 lbs |
- 22.83" L x 18.9" W x 22.83" H (39.24 lbs)
Tribesigns 3-Drawer Nightstand, No Assembly Required


Unique Oval-Shaped Tabletop & Ample Storage Design
Spacious Top in 19.69' Width
Adds a touch of elegance and sophistication to any space, with its smooth and seamless surface that flawlessly merges modern design and classic charm.
Large Capacity with 3 Drawers
Not only offers ample space for organizing and decluttering but also everything from personal belongings to household essentials can be neatly tucked away, allowing for a well-organized and tidy living environment.
Premium Metal Handles
Are crafted with the high quality materials, ensuring durability, elegance, and a luxurious touch to the nightstand or accessory.
Gently Arc Edges
Add a soft and elegant touch to night stand, creating a smooth and graceful transition between surfaces while enhancing the overall aesthetic appeal.
Solid Wood Legs
Solid wood legs provide sturdy support for furniture and add a touch of natural beauty to any décor.
Closed Back Panel
The closed back panel of the bedside table helps to keep dust and debris from entering, ensuring keep clean and tidy, and optimal longevity.
Nightstand with 3 Drawers is a stylish and functional addition to bedroom.


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Nightstand |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Type Name | Nightstand |
| Item Height | 65 centimeters |
| Style | |
|---|---|
| Color | Beige White |
| Shape | Oval |
| Table Design | Nightstand |
| Style Name | Farmhouse |
| Finish Types | Painted |
| Theme | Love |
| Furniture Finish | Walnut |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | Beige White |
| Handle Finish Type | Power Coated |
| Base Color | Beige-White |
| Handle Color | Gold |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 15.75"D x 19.69"W x 25.59"H |
| Item Weight | 32 Pounds |
| Item Width | 19.69 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 100 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Storing, Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Non Residential Use |
| Warranty Type | 18 Monthly Warranty |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Base | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Number of Drawers | 3 |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Dowel Joint |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |
Original: $235.99
-70%$235.99
$70.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
As this nightstand is hand-painted, it interestingly reflects different colors under various lighting conditions - showing up white under outdoor light, while transforming into a shade of beige-yellow under warm indoor lighting.
No Fuss Setup - Save your time with our ready-assembled nightstand. Unbox it, attach the legs, and it's ready to use.
Generous Storage - Our modern nightstand offers three spacious drawers and ample surface space, perfect for storing essentials or displaying items.
Versatile and Functional - Useful beyond the bedroom, our nightstand doubles as a stylish end table in the living room, providing extra storage and charm.
Stable and Long-lasting - Built from solid wood with a premium non-fading metal handle, our off-white nightstand promises sturdiness, durability, and a classy touch.
Eye-catchy Oval Design - Add elegance with our nightstand's unique oval shape, a stand-out element that brings sophistication to your space.
Top-notch Customer Service - Count on our outstanding customer service to assist you with any concerns. Your satisfaction is important to us, backed by our 18-month warranty.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 19.69" |
| Depth | 15.75" |
| Height | 25.59" |
| Item Weight | 31.97 lbs |
- 22.83" L x 18.9" W x 22.83" H (39.24 lbs)
Tribesigns 3-Drawer Nightstand, No Assembly Required


Unique Oval-Shaped Tabletop & Ample Storage Design
Spacious Top in 19.69' Width
Adds a touch of elegance and sophistication to any space, with its smooth and seamless surface that flawlessly merges modern design and classic charm.
Large Capacity with 3 Drawers
Not only offers ample space for organizing and decluttering but also everything from personal belongings to household essentials can be neatly tucked away, allowing for a well-organized and tidy living environment.
Premium Metal Handles
Are crafted with the high quality materials, ensuring durability, elegance, and a luxurious touch to the nightstand or accessory.
Gently Arc Edges
Add a soft and elegant touch to night stand, creating a smooth and graceful transition between surfaces while enhancing the overall aesthetic appeal.
Solid Wood Legs
Solid wood legs provide sturdy support for furniture and add a touch of natural beauty to any décor.
Closed Back Panel
The closed back panel of the bedside table helps to keep dust and debris from entering, ensuring keep clean and tidy, and optimal longevity.
Nightstand with 3 Drawers is a stylish and functional addition to bedroom.


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Nightstand |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Type Name | Nightstand |
| Item Height | 65 centimeters |
| Style | |
|---|---|
| Color | Beige White |
| Shape | Oval |
| Table Design | Nightstand |
| Style Name | Farmhouse |
| Finish Types | Painted |
| Theme | Love |
| Furniture Finish | Walnut |
| Leg Style | Straight Leg |
| Top Color | Beige White |
| Handle Finish Type | Power Coated |
| Base Color | Beige-White |
| Handle Color | Gold |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 15.75"D x 19.69"W x 25.59"H |
| Item Weight | 32 Pounds |
| Item Width | 19.69 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 100 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Storing, Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Non Residential Use |
| Warranty Type | 18 Monthly Warranty |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Base | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Number of Drawers | 3 |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Dowel Joint |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Is the item resizable? | No |























