
63" Console Table, 3-Tier Farmhouse Hallway Sofa Table
Generous Storage Options - This rustic entryway table offers plenty of space with its 3 layers and 63-inch length, including 4 side compartments for extra storage.
Beautiful Blend of Colors - The two-tone finish of this Tribesigns console table combines warm brown tones with elegant grays, elevating the style of your entryway.
Mix of Modern and Rustic - Capturing both a rustic feel and a modern structure, this entry table can fit beautifully into any decor, from urban loft to country cottage.
Strong and Reliable - Built from top-notch engineered wood, this hallway table's robust shelves provide a stable place for your belongings and withstand daily use.
Home Decor Enhancer - This unique, multi-purpose table will surely be a focal point in any space, be it behind the sofa, in the hallway, or in the dining room, boosting your home's overall aesthetic.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 63" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 31.5" |
| Item Weight | 85.98 lbs |
- 67.32" L x 14.96" W x 7.28" H (90.39 lbs)












| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | console table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Height | 31.5 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Melamine |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Base | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Number Of Shelves | 3 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Number of Racks | 3 |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 63"W x 31.5"H |
| Item Weight | 86 Pounds |
| Size | Large |
| Extended Length | 63 Inches |
| Collapsed Length Minimum | 63 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Storage, Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Rustic Brown & Gray |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Modern |
| Theme | Meeting |
| Furniture Finish | Stained, Matte |
Original: $209.99
-70%$209.99
$63.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Generous Storage Options - This rustic entryway table offers plenty of space with its 3 layers and 63-inch length, including 4 side compartments for extra storage.
Beautiful Blend of Colors - The two-tone finish of this Tribesigns console table combines warm brown tones with elegant grays, elevating the style of your entryway.
Mix of Modern and Rustic - Capturing both a rustic feel and a modern structure, this entry table can fit beautifully into any decor, from urban loft to country cottage.
Strong and Reliable - Built from top-notch engineered wood, this hallway table's robust shelves provide a stable place for your belongings and withstand daily use.
Home Decor Enhancer - This unique, multi-purpose table will surely be a focal point in any space, be it behind the sofa, in the hallway, or in the dining room, boosting your home's overall aesthetic.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 63" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 31.5" |
| Item Weight | 85.98 lbs |
- 67.32" L x 14.96" W x 7.28" H (90.39 lbs)












| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | console table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Height | 31.5 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Melamine |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Base | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Metal |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Number Of Shelves | 3 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Number of Racks | 3 |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 63"W x 31.5"H |
| Item Weight | 86 Pounds |
| Size | Large |
| Extended Length | 63 Inches |
| Collapsed Length Minimum | 63 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Storage, Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Rustic Brown & Gray |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Modern |
| Theme | Meeting |
| Furniture Finish | Stained, Matte |























