
43" Mirrored Console Table, Modern Silver Sofa Table with O-Shaped Base
Modern Mirrored Console Table - With its sleek mirrored surface and unique O-shaped base, this table enhances any room with modern aesthetics. The shiny acrylic veneer adds visual interest and suits various decor styles.
Versatile & Functional - Ideal for your living room or entryway, it reflects light and can enhance space and brightness. It also fits seamlessly into bedrooms and offices, offering a touch of elegance wherever placed.
Easy Assembly - Enjoy a hassle-free assembly with included screws and a user manual. An anti-tip kit is also provided for added safety, ensuring the table won't tip over.
Elegant Display Space - The spacious tabletop displays lamps, vases, or picture frames elegantly. Its slim, compact design makes it perfect for smaller spaces, while its geometric design makes it an eye-catching piece in any sized room.
Sturdy & Durable - Measuring 43.11 X 11.61 X 31.89 inches with 3.74-inch thick legs, the mirrored console table promises stability and longevity. Enjoy its robust construction for years to come. (Note: Peel off the blue protective film from both sides after installation to maximize the mirror effect.)

Product Dimensions: 11.61"D x 43.11"W x 31.89"H
| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 43.11" |
| Depth | 11.61" |
| Height | 31.89" |
| Tabletop Thickness | 1.97" |
| Item Weight | 40.79 lbs |
- 47.64" L x 15.35" W x 19.69" H (46.3 lbs)
Tribesigns Modern Silver Console Table with Mirror Finish




Glass Sofa Table for Living Room Hallway Entrance


Elegant Foyer Table with a Geometric Base
Elegant and Smooth Tabletop
Offer an graceful display area for lamps, vases, and other decorations.
Thick O-Shaped Base
3.74-inch thick frame helps stability and durability.
Console Table with Slim and Compact Design for Smaller Spaces




| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | 18+ years |
| Model Name | Comsole Table |
| Included Components | Assembly Guide |
| Item Height | 80 centimeters |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood, Glass Mirror, Acrylic Mirror |
| Top Material Type | Glass |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood, Glass Mirror, Acrylic Mirror |
| Natural Variation Type | Manufacturing Process |
| Handle Material | Acrylic |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 43.3"W x 31.5"H |
| Item Weight | 41.9 Pounds |
| Item Diameter | 43.11 Inches |
| Tabletop Thickness | 31.89 Inches |
| Extended Length | 43.11 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 109.5 Kilograms |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 1 |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Style | |
|---|---|
| Color | Silver |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Veneer |
| Furniture Finish | [MIXED] |
| Leg Style | Straight Leg |
| Handle Finish Type | Veneer |
Original: $249.99
-70%$249.99
$75.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Modern Mirrored Console Table - With its sleek mirrored surface and unique O-shaped base, this table enhances any room with modern aesthetics. The shiny acrylic veneer adds visual interest and suits various decor styles.
Versatile & Functional - Ideal for your living room or entryway, it reflects light and can enhance space and brightness. It also fits seamlessly into bedrooms and offices, offering a touch of elegance wherever placed.
Easy Assembly - Enjoy a hassle-free assembly with included screws and a user manual. An anti-tip kit is also provided for added safety, ensuring the table won't tip over.
Elegant Display Space - The spacious tabletop displays lamps, vases, or picture frames elegantly. Its slim, compact design makes it perfect for smaller spaces, while its geometric design makes it an eye-catching piece in any sized room.
Sturdy & Durable - Measuring 43.11 X 11.61 X 31.89 inches with 3.74-inch thick legs, the mirrored console table promises stability and longevity. Enjoy its robust construction for years to come. (Note: Peel off the blue protective film from both sides after installation to maximize the mirror effect.)

Product Dimensions: 11.61"D x 43.11"W x 31.89"H
| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 43.11" |
| Depth | 11.61" |
| Height | 31.89" |
| Tabletop Thickness | 1.97" |
| Item Weight | 40.79 lbs |
- 47.64" L x 15.35" W x 19.69" H (46.3 lbs)
Tribesigns Modern Silver Console Table with Mirror Finish




Glass Sofa Table for Living Room Hallway Entrance


Elegant Foyer Table with a Geometric Base
Elegant and Smooth Tabletop
Offer an graceful display area for lamps, vases, and other decorations.
Thick O-Shaped Base
3.74-inch thick frame helps stability and durability.
Console Table with Slim and Compact Design for Smaller Spaces




| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | 18+ years |
| Model Name | Comsole Table |
| Included Components | Assembly Guide |
| Item Height | 80 centimeters |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood, Glass Mirror, Acrylic Mirror |
| Top Material Type | Glass |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood, Glass Mirror, Acrylic Mirror |
| Natural Variation Type | Manufacturing Process |
| Handle Material | Acrylic |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 43.3"W x 31.5"H |
| Item Weight | 41.9 Pounds |
| Item Diameter | 43.11 Inches |
| Tabletop Thickness | 31.89 Inches |
| Extended Length | 43.11 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 109.5 Kilograms |
| Recommended Uses For Product | Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 1 |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Style | |
|---|---|
| Color | Silver |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Veneer |
| Furniture Finish | [MIXED] |
| Leg Style | Straight Leg |
| Handle Finish Type | Veneer |























