
51" File Cabinet, Vertical Filing Cabinet with 4 Storage Drawers
Spacious File Cabinet - With a black linen finish, this 51.2''H x 17.7''W x 22.8''L file cabinet includes four drawers, each with adjustable hanging rails perfect for storing letter/legal/A4/F4 size documents.
Sturdy and Secure - Built with premium MDF for lasting durability, the filing cabinet is stable enough to support a printer or scanner. Extra safety is provided by anti-tip metal buckles for secure wall attachment.
Versatile and Lockable - Versatile and Lockable - The slim, vertical design allows this filing cabinet to fit in any room, preserving floor space and keeping your area tidy. The top drawer of the cabinet has a lock to protect important documents and confidential information
Smooth Operation - Metal ball bearing and full-extension drawer slides ensure your filing cabinet drawers won't stick or derail, for easy opening and closing. Metal handles on each drawer add to the ease of use.
Easy Assembly - This classic-styled filing cabinet comes with all necessary hardware and instructions for swift assembly. Quality is guaranteed, and customer service is readily available for any queries.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 22.83" |
| Depth | 17.72" |
| Height | 51.18" |
| Tabletop Thickness | 0.98" |
| Item Weight | 90.36 lbs |
- 54.92 " L x 20.28 " W x 6.3 " H (94.77 lbs)




Lockable File Cabinet
The top drawer of the filing cabinet can be locked to ensure the safety of your important documents and confidential information.
Metal Handle
This black filing cabinet is paired with a gold metal handle. The black and gold color scheme can suit any style of yours.
Adjustable Hanging Rails
Each drawer also comes with two adjustable hanging rails, making it perfect for storing letter/legal/A4/F4 size documents.
Full Extension Slides
The smooth slides are easy to control, making it convenient to pull out or push in the file drawers.




| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | Black, White, Brown |
| Recommended Uses For Product | Files & Folders |
| Product Dimensions | 22.83"D x 17.72"W x 51.18"H |
| Special Feature | Adjustable Removable Hanging Rod, Waterproof, High Quality MDF Material, Easy to Maintain, Each Drawer Opens and Closes Smoothly, Sturdy and Spacious Top Surface for Your Printer, Anti-Tipping, Dustproof, Lockable, Scratch Resistant |
| Mounting Type | Freestanding |
| Room Type | Garage, Living Room, Bedroom, Classroom, Home Office |
| Door Style | Drawers |
| Weight Limit | 350 Pounds |
| Included Components | 1 x Anti-tipping Kit, 1 x Black File Cabinet with Lock, 1 x Assembly Kit, 1 x Instructions |
| Finish Type | Powder Coated |
| Size | Large |
| Shape | Rectangular |
| Number of Shelves | 4 |
| Number of Pieces | 1 |
| Item Weight | 90 Pounds |
| Base Type | Pedestal |
| Installation Type | Freestanding |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Metal |
| Back Material Type | Engineered Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Engineered Wood |
| Ground To Item Distance | 51.18 Inches |
| Is Customizable | No |
| Lock Type | Key |
| Item Weight | 90 pounds |
Original: $219.99
-70%$219.99
$66.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Spacious File Cabinet - With a black linen finish, this 51.2''H x 17.7''W x 22.8''L file cabinet includes four drawers, each with adjustable hanging rails perfect for storing letter/legal/A4/F4 size documents.
Sturdy and Secure - Built with premium MDF for lasting durability, the filing cabinet is stable enough to support a printer or scanner. Extra safety is provided by anti-tip metal buckles for secure wall attachment.
Versatile and Lockable - Versatile and Lockable - The slim, vertical design allows this filing cabinet to fit in any room, preserving floor space and keeping your area tidy. The top drawer of the cabinet has a lock to protect important documents and confidential information
Smooth Operation - Metal ball bearing and full-extension drawer slides ensure your filing cabinet drawers won't stick or derail, for easy opening and closing. Metal handles on each drawer add to the ease of use.
Easy Assembly - This classic-styled filing cabinet comes with all necessary hardware and instructions for swift assembly. Quality is guaranteed, and customer service is readily available for any queries.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 22.83" |
| Depth | 17.72" |
| Height | 51.18" |
| Tabletop Thickness | 0.98" |
| Item Weight | 90.36 lbs |
- 54.92 " L x 20.28 " W x 6.3 " H (94.77 lbs)




Lockable File Cabinet
The top drawer of the filing cabinet can be locked to ensure the safety of your important documents and confidential information.
Metal Handle
This black filing cabinet is paired with a gold metal handle. The black and gold color scheme can suit any style of yours.
Adjustable Hanging Rails
Each drawer also comes with two adjustable hanging rails, making it perfect for storing letter/legal/A4/F4 size documents.
Full Extension Slides
The smooth slides are easy to control, making it convenient to pull out or push in the file drawers.




| Product Information | |
|---|---|
| Brand | Tribesigns |
| Color | Black, White, Brown |
| Recommended Uses For Product | Files & Folders |
| Product Dimensions | 22.83"D x 17.72"W x 51.18"H |
| Special Feature | Adjustable Removable Hanging Rod, Waterproof, High Quality MDF Material, Easy to Maintain, Each Drawer Opens and Closes Smoothly, Sturdy and Spacious Top Surface for Your Printer, Anti-Tipping, Dustproof, Lockable, Scratch Resistant |
| Mounting Type | Freestanding |
| Room Type | Garage, Living Room, Bedroom, Classroom, Home Office |
| Door Style | Drawers |
| Weight Limit | 350 Pounds |
| Included Components | 1 x Anti-tipping Kit, 1 x Black File Cabinet with Lock, 1 x Assembly Kit, 1 x Instructions |
| Finish Type | Powder Coated |
| Size | Large |
| Shape | Rectangular |
| Number of Shelves | 4 |
| Number of Pieces | 1 |
| Item Weight | 90 Pounds |
| Base Type | Pedestal |
| Installation Type | Freestanding |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Metal |
| Back Material Type | Engineered Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Engineered Wood |
| Ground To Item Distance | 51.18 Inches |
| Is Customizable | No |
| Lock Type | Key |
| Item Weight | 90 pounds |























