
57" L-Shaped Corner Desk, Wood Computer Desk Study Writing Table with Cabinet
Expansive Work Area - The Tribesigns 41-inch corner desk gives you an abundance of workspace to accommodate your computer and other essentials.
Contemporary Style - With its modern minimalist design, this versatile wooden desk pairs well with various room decors and fits perfectly in any corner.
Generous Storage Features - With two open shelves and a lateral cabinet, this L-shaped desk offers ample storage for your supplies, keeping your workspace neat and tidy.
Sturdy and Stable - Designed for stability, this desk features sturdy legs to prevent wobbling and provide a secure workspace.
Effortless Assembly - The desk comes with a comprehensive manual and all necessary tools for a hassle-free assembly experience.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 57.09" |
| Depth | 41.34" |
| Height | 29.53" |
| Item Weight | 84.88 lbs |
- 49.21" L x 22.83" W x 6.89" H (89.29 lbs)
Installation Guide Video:


Product Details


Enjoy a warm and cozy office space


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Working, Writing |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | All tools and parts included |
| Product Grade | Residential |
| Model Name | L-Shaped Writing Table |
| Item Height | 29.53" |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Drawer Glide Material | Does Not Apply |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Scratch Resistant |
| Mounting Type | Freestanding |
| Drawer Type | Does Not Apply |
| Base Type | Leg |
| Lifting Mechanism | No |
| Frame Joint Type | Frame & Panel Joint |
| Has Finished Back | No |
| Drawer Glide Mechanism | Does Not Apply |
| Storage Options | Shelves, Cabinet |
| Cabinet Configuration | Built-In |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Style | |
|---|---|
| Shape | L-Shape |
| Desk Design | Computer Desk, Writing Desk |
| Color | Walnut |
| Style Name | Modern Minimalist |
| Finish Types | Wood Grain |
| Furniture Finish | Walnut |
| Top Color | Walnut |
| Distressed Finish Type | Does Not Apply |
| Natural Variation Type | No Natural Variation |
| Base Color | Walnut |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 41.34"D x 57.09"W x 29.53"H |
| Number of Drawers | 4 |
| Item Weight | 84.88 lbs |
| Size | Large |
| Number Of Shelves | 2 |
| Tabletop Thickness | 1 Inches |
| Maximum Height | 29.53 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 48.7 Inches |
| Number Of Cabinets | 1 |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 150 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Limited |
| UL Listed | No |
| Tools Recommended For Assembly | Drill |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
Original: $209.99
-70%$209.99
$63.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Expansive Work Area - The Tribesigns 41-inch corner desk gives you an abundance of workspace to accommodate your computer and other essentials.
Contemporary Style - With its modern minimalist design, this versatile wooden desk pairs well with various room decors and fits perfectly in any corner.
Generous Storage Features - With two open shelves and a lateral cabinet, this L-shaped desk offers ample storage for your supplies, keeping your workspace neat and tidy.
Sturdy and Stable - Designed for stability, this desk features sturdy legs to prevent wobbling and provide a secure workspace.
Effortless Assembly - The desk comes with a comprehensive manual and all necessary tools for a hassle-free assembly experience.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 57.09" |
| Depth | 41.34" |
| Height | 29.53" |
| Item Weight | 84.88 lbs |
- 49.21" L x 22.83" W x 6.89" H (89.29 lbs)
Installation Guide Video:


Product Details


Enjoy a warm and cozy office space


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Working, Writing |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | All tools and parts included |
| Product Grade | Residential |
| Model Name | L-Shaped Writing Table |
| Item Height | 29.53" |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Drawer Glide Material | Does Not Apply |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Scratch Resistant |
| Mounting Type | Freestanding |
| Drawer Type | Does Not Apply |
| Base Type | Leg |
| Lifting Mechanism | No |
| Frame Joint Type | Frame & Panel Joint |
| Has Finished Back | No |
| Drawer Glide Mechanism | Does Not Apply |
| Storage Options | Shelves, Cabinet |
| Cabinet Configuration | Built-In |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Style | |
|---|---|
| Shape | L-Shape |
| Desk Design | Computer Desk, Writing Desk |
| Color | Walnut |
| Style Name | Modern Minimalist |
| Finish Types | Wood Grain |
| Furniture Finish | Walnut |
| Top Color | Walnut |
| Distressed Finish Type | Does Not Apply |
| Natural Variation Type | No Natural Variation |
| Base Color | Walnut |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 41.34"D x 57.09"W x 29.53"H |
| Number of Drawers | 4 |
| Item Weight | 84.88 lbs |
| Size | Large |
| Number Of Shelves | 2 |
| Tabletop Thickness | 1 Inches |
| Maximum Height | 29.53 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 48.7 Inches |
| Number Of Cabinets | 1 |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 150 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Limited |
| UL Listed | No |
| Tools Recommended For Assembly | Drill |
| Includes All Assembly Tools | Yes |























