
62" Executive Desk, Modern Office Computer Desk with Storage Shelves
Sleek & Functional Design - The primarily white computer desk features curved storage elements, offering an attractive, minimalist workstation that easily complements any home or office space.
Generous Storage - With 4 shelves beneath, this large office desk provides easy access to everyday essentials, increasing productivity and maintaining a tidy workspace.
Ample Work Surface - Our executive desk offers a spacious top for computers, documents and office accessories, while its roomy base lets you stretch your legs during long work or study sessions.
Quality Craftsmanship - Made from E1-grade engineered wood, this writing desk is sturdy, holding up to 200 pounds, and its scratch-resistant finish increases the desk's lifespan.
Easy Assembly - This desk can be easily assembled, even by those not experienced with installations, as it includes straightforward instructions and necessary tools.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 62.2" |
| Depth | 30.71" |
| Height | 29.53" |
| Tabletop Thickness | 2.56" |
| Item Weight | 108.44 lbs |
- 35.83 " L x 17.72 " W x 12.6 " H (115.05 lbs)


Different Usage Occasion


More Details in the Computer Desk
Large Tabletop
Big enough for all the stuff you need and easy to maintain.
Shelves Unit
Storage and Organization
Tribesigns Large Home Office Desk
Create an individual work station at home and office
- Large, expansive executive desk with a tabletop measuring L 62.2 * W 30.71 inches.
- Includes three large storage shelves for efficient organization and easy access.
- Constructed with premium, easy-to-maintain E1 level manufactured wood.
- Weight capacity of up to 200 lb.
- Sleek design and versatile functionality, suitable for home or office use.


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Working, Writing |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Model Name | Office Desk |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Height | 29.53 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Shelves Included |
| Mounting Type | Freestanding |
| Base Type | Pedestal |
| Storage Options | Shelves |
| Is Customizable? | No |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Executive Desk, Writing Desk |
| Color | White |
| Style Name | Contemporary |
| Finish Types | finished |
| Furniture Finish | White |
| Leg Style | Fluted Leg |
| Top Color | White |
| Base Color | White |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 30.71"D x 62.2"W x 29.53"H |
| Number of Drawers | 2 |
| Item Weight | 108 Pounds |
| Number Of Shelves | 4 |
| Tabletop Thickness | 2.56 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 69.3 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sleek & Functional Design - The primarily white computer desk features curved storage elements, offering an attractive, minimalist workstation that easily complements any home or office space.
Generous Storage - With 4 shelves beneath, this large office desk provides easy access to everyday essentials, increasing productivity and maintaining a tidy workspace.
Ample Work Surface - Our executive desk offers a spacious top for computers, documents and office accessories, while its roomy base lets you stretch your legs during long work or study sessions.
Quality Craftsmanship - Made from E1-grade engineered wood, this writing desk is sturdy, holding up to 200 pounds, and its scratch-resistant finish increases the desk's lifespan.
Easy Assembly - This desk can be easily assembled, even by those not experienced with installations, as it includes straightforward instructions and necessary tools.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 62.2" |
| Depth | 30.71" |
| Height | 29.53" |
| Tabletop Thickness | 2.56" |
| Item Weight | 108.44 lbs |
- 35.83 " L x 17.72 " W x 12.6 " H (115.05 lbs)


Different Usage Occasion


More Details in the Computer Desk
Large Tabletop
Big enough for all the stuff you need and easy to maintain.
Shelves Unit
Storage and Organization
Tribesigns Large Home Office Desk
Create an individual work station at home and office
- Large, expansive executive desk with a tabletop measuring L 62.2 * W 30.71 inches.
- Includes three large storage shelves for efficient organization and easy access.
- Constructed with premium, easy-to-maintain E1 level manufactured wood.
- Weight capacity of up to 200 lb.
- Sleek design and versatile functionality, suitable for home or office use.


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Working, Writing |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Model Name | Office Desk |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Height | 29.53 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Furniture Leg Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Shelves Included |
| Mounting Type | Freestanding |
| Base Type | Pedestal |
| Storage Options | Shelves |
| Is Customizable? | No |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Executive Desk, Writing Desk |
| Color | White |
| Style Name | Contemporary |
| Finish Types | finished |
| Furniture Finish | White |
| Leg Style | Fluted Leg |
| Top Color | White |
| Base Color | White |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 30.71"D x 62.2"W x 29.53"H |
| Number of Drawers | 2 |
| Item Weight | 108 Pounds |
| Number Of Shelves | 4 |
| Tabletop Thickness | 2.56 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 69.3 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Includes All Assembly Tools | Yes |

























