
63" Dining Table for 6, Modern Kitchen Table with Fluted Line
Roomy for 6 - Our table comfortably seats six, perfect for any meal or get-together, providing ample space for enjoyable dining experiences.
Natural Elegance - The table features fluted lines and a wood grain finish. It enhances your space with warmth, boasting an easy-to-clean, elegant surface.
Robust yet Sleek - Made of sturdy engineered wood, this table, reinforced by a metal frame, can support up to 200 pounds ensuring durability for years to come.
More than Dining - Its spacious 63" W x 31.5" D tabletop makes it ideal for hosting, coffee chats, or even working from home.
Easy Assembly - The package includes product pieces, necessary tools, and instructions. If you encounter any issues, our efficient customer service team is always ready to assist.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 63" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 29.53" |
| Tabletop Thickness | 3.15" |
| Item Weight | 98.3 lbs |
- 35" W x 23.8" D x 8.6" H (102.7 lbs)
Engineered for Life, Crafted for Comfort – The Table That Keeps Up with You


More Details


Suitable for Different Rooms




Nature's Warmth, Modern Toughness – The Table That Does It All


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Dining Room, Kitchen |
| Style | |
|---|---|
| Color | Natural |
| Shape | Rectangular |
| Style Name | Modern |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 63"W x 29.5"H |
| Item Weight | 103 Pounds |
| User guide | |
|---|---|
| Recommended Uses For Product | Dining Table |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Base | Engineered Wood |
| Material Type | Engineered Wood |
Original: $215.99
-70%$215.99
$64.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Roomy for 6 - Our table comfortably seats six, perfect for any meal or get-together, providing ample space for enjoyable dining experiences.
Natural Elegance - The table features fluted lines and a wood grain finish. It enhances your space with warmth, boasting an easy-to-clean, elegant surface.
Robust yet Sleek - Made of sturdy engineered wood, this table, reinforced by a metal frame, can support up to 200 pounds ensuring durability for years to come.
More than Dining - Its spacious 63" W x 31.5" D tabletop makes it ideal for hosting, coffee chats, or even working from home.
Easy Assembly - The package includes product pieces, necessary tools, and instructions. If you encounter any issues, our efficient customer service team is always ready to assist.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 63" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 29.53" |
| Tabletop Thickness | 3.15" |
| Item Weight | 98.3 lbs |
- 35" W x 23.8" D x 8.6" H (102.7 lbs)
Engineered for Life, Crafted for Comfort – The Table That Keeps Up with You


More Details


Suitable for Different Rooms




Nature's Warmth, Modern Toughness – The Table That Does It All


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Dining Room, Kitchen |
| Style | |
|---|---|
| Color | Natural |
| Shape | Rectangular |
| Style Name | Modern |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 63"W x 29.5"H |
| Item Weight | 103 Pounds |
| User guide | |
|---|---|
| Recommended Uses For Product | Dining Table |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Base | Engineered Wood |
| Material Type | Engineered Wood |























