
63" Executive Desk, Modern Computer Desk with Storage Shelves
Spacious & Organized - Our office desk offers abundant storage with two generous shelves in each pedestal. Measuring 63"L x 31.5"W, it provides ample room for your monitors, notebooks, and essentials, ensuring a tidy workspace.
Stylish & Versatile - Add a touch of elegance to your office with this black executive desk. Its smooth MDF surface and sturdy double pedestal design make it perfect as a computer desk, conference table, or even as a dining table.
Durable Construction - With a weight capacity of 300 lb and a 1.18" thick desktop, this desk guarantees stability. Supported by a double pedestal base, it offers a distraction-free workspace.
Simple Setup - Assembly is a breeze with our instructions and included tools. Your large computer desk will be set up in no time, allowing you to get back to maximising productivity.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 62.99” |
| Height | 29.53” |
| Depth | 31.5” |
| Tabletop Thickness | 1.18" |
| Item Weight | 92.59 lbs |
- 37.01" x 22.44" x 10.24" (97 lbs)


More Details About the Executive Desk






Multiscene Use




| Attribute | Details |
|---|---|
| Material | MDF |
| Color | Black |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Shape | Rectangular |
| Style | Contemporary |
| Room Type | Office, Conference Room, Living Room, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Working, Writing, Studying |
| Load-Bearing Capacity | 300 lbs |
| Finish Types |
Lacquered |
| Number Of Shelves | 4 |
| Included Components | Assembly Guide, Hardware Kits |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Tools Recommended For Assembly | Drill |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Spacious & Organized - Our office desk offers abundant storage with two generous shelves in each pedestal. Measuring 63"L x 31.5"W, it provides ample room for your monitors, notebooks, and essentials, ensuring a tidy workspace.
Stylish & Versatile - Add a touch of elegance to your office with this black executive desk. Its smooth MDF surface and sturdy double pedestal design make it perfect as a computer desk, conference table, or even as a dining table.
Durable Construction - With a weight capacity of 300 lb and a 1.18" thick desktop, this desk guarantees stability. Supported by a double pedestal base, it offers a distraction-free workspace.
Simple Setup - Assembly is a breeze with our instructions and included tools. Your large computer desk will be set up in no time, allowing you to get back to maximising productivity.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 62.99” |
| Height | 29.53” |
| Depth | 31.5” |
| Tabletop Thickness | 1.18" |
| Item Weight | 92.59 lbs |
- 37.01" x 22.44" x 10.24" (97 lbs)


More Details About the Executive Desk






Multiscene Use




| Attribute | Details |
|---|---|
| Material | MDF |
| Color | Black |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Shape | Rectangular |
| Style | Contemporary |
| Room Type | Office, Conference Room, Living Room, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Working, Writing, Studying |
| Load-Bearing Capacity | 300 lbs |
| Finish Types |
Lacquered |
| Number Of Shelves | 4 |
| Included Components | Assembly Guide, Hardware Kits |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Tools Recommended For Assembly | Drill |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |























