
63-Inch Computer Desk Executive Desk with 4 Drawers
Smooth & Safe Design - This executive desk features a curved edge design that not only enhances its modern look but also prevents injury from accidental bumps.
Roomy Workspace with Drawers - Measuring 31.5" D x 62.99" W, this computer desk provides plenty of space for your tasks. Additionally, four conveniently-placed drawers make it easy to access frequently used items.
Flexible & Functional - Searching for an industrial-style desk? This piece can be used as an office desk, executive desk, study desk, or writing desk. Its spacious top and large drawers cater to your workspace needs.
Sturdy Construction - Made from top-quality wooden board and metal, this desk supports loads up to 350 lbs. The waterproof, scratch-resistant tabletop lasts long, and the metal frame offers additional stability.
Assembly Made Simple - With provided labeled parts, a hardware kit, and detailed instructions, assembling this desk is easy. Plus, Tribesigns' 18-month warranty ensures after-sales support. For any issues, feel free to reach us.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 63" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 29.5" |
| Item Weight | 73.85 lbs |
- 37.01" L x 20.47" W x 11.42" H (79.37 lbs)
Tribesigns Executive Desk with 4 Large Storage Drawers


It not only adds aesthetic appeal but also brings ample work area. The unique styling that is hard to find on the market will refresh your home and office and impress your friends or guests.
Spacious Desktop
It offers you plenty of working area, allowing you to place your computer, keyboard, mouse, documents, and other essentials.
4 Storage Drawers
These 4 drawers give you extra large storage space for your files, books, and other home office items.
High-Quality Board
It ensures durability and longevity, making it a great investment for any household or office.
Sturdy Construction
Its meshing metal frame provides strong support for the desk, keeping it steady even on uneven floors.
Arc Edge Design
This unique design not only enhances your safety but also gives more visual appeal, adding an elegant aesthetic.
Easy-to-Pull Knobs
The round knobs are designed ergonomically, making it easy to open and close the drawers.


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Bedroom, Living Room, Office, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Studying, Working, Writing |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Hardware Kits, Illustrated Instructions |
| Product Grade | new |
| Model Name | Executive Desk |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Metal |
| Material Type | Engineered Wood, Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Scratch Resistant,Ergonomic,Rust Resistant,Waterproof,Easy to maintain |
| Mounting Type | Freestanding |
| Drawer Type | File Drawer |
| Base Type | Metal |
| Storage Options | 4 drawers |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Arc-Shaped |
| Desk Design | Computer Desk, Executive Desk |
| Color | Dark Walnut + Black |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Unfinished |
| Furniture Finish | Walnut |
| Top Color | Dark Walnut |
| Base Color | Black |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 63"W x 29.5"H |
| Number of Drawers | 4 |
| Item Depth | 31.5 inches |
| Item Weight | 73.85 Pounds |
| Item Dimensions | 31.5 x 63 x 29.5 inches |
| Size | 63" W x 31.5" D x 29.5" H |
| Tabletop Thickness | 1 Inches |
| Maximum Height | 29.5 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 69.35 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 350 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Limited |
| UL Listed | No |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
Original: $209.99
-70%$209.99
$63.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Smooth & Safe Design - This executive desk features a curved edge design that not only enhances its modern look but also prevents injury from accidental bumps.
Roomy Workspace with Drawers - Measuring 31.5" D x 62.99" W, this computer desk provides plenty of space for your tasks. Additionally, four conveniently-placed drawers make it easy to access frequently used items.
Flexible & Functional - Searching for an industrial-style desk? This piece can be used as an office desk, executive desk, study desk, or writing desk. Its spacious top and large drawers cater to your workspace needs.
Sturdy Construction - Made from top-quality wooden board and metal, this desk supports loads up to 350 lbs. The waterproof, scratch-resistant tabletop lasts long, and the metal frame offers additional stability.
Assembly Made Simple - With provided labeled parts, a hardware kit, and detailed instructions, assembling this desk is easy. Plus, Tribesigns' 18-month warranty ensures after-sales support. For any issues, feel free to reach us.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 63" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 29.5" |
| Item Weight | 73.85 lbs |
- 37.01" L x 20.47" W x 11.42" H (79.37 lbs)
Tribesigns Executive Desk with 4 Large Storage Drawers


It not only adds aesthetic appeal but also brings ample work area. The unique styling that is hard to find on the market will refresh your home and office and impress your friends or guests.
Spacious Desktop
It offers you plenty of working area, allowing you to place your computer, keyboard, mouse, documents, and other essentials.
4 Storage Drawers
These 4 drawers give you extra large storage space for your files, books, and other home office items.
High-Quality Board
It ensures durability and longevity, making it a great investment for any household or office.
Sturdy Construction
Its meshing metal frame provides strong support for the desk, keeping it steady even on uneven floors.
Arc Edge Design
This unique design not only enhances your safety but also gives more visual appeal, adding an elegant aesthetic.
Easy-to-Pull Knobs
The round knobs are designed ergonomically, making it easy to open and close the drawers.


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Bedroom, Living Room, Office, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Studying, Working, Writing |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Hardware Kits, Illustrated Instructions |
| Product Grade | new |
| Model Name | Executive Desk |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Metal |
| Material Type | Engineered Wood, Metal |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Scratch Resistant,Ergonomic,Rust Resistant,Waterproof,Easy to maintain |
| Mounting Type | Freestanding |
| Drawer Type | File Drawer |
| Base Type | Metal |
| Storage Options | 4 drawers |
| Is Customizable? | No |
| Is Electric | No |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Arc-Shaped |
| Desk Design | Computer Desk, Executive Desk |
| Color | Dark Walnut + Black |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Unfinished |
| Furniture Finish | Walnut |
| Top Color | Dark Walnut |
| Base Color | Black |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 63"W x 29.5"H |
| Number of Drawers | 4 |
| Item Depth | 31.5 inches |
| Item Weight | 73.85 Pounds |
| Item Dimensions | 31.5 x 63 x 29.5 inches |
| Size | 63" W x 31.5" D x 29.5" H |
| Tabletop Thickness | 1 Inches |
| Maximum Height | 29.5 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 69.35 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 350 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Limited |
| UL Listed | No |
| Includes All Assembly Tools | Yes |























