
63-Inch Executive Desk, Modern Computer Desk with Arch Design Legs
The desktop consists of 3 panels
Spacious Desk - Measuring 63"W x 31.5"D x 29.5"H, our desk offers plenty of space for office essentials and can comfortably seat 1-2 people with ample legroom.
Stylish Aesthetics - Our cream-white desk features a unique arch design that adds an artistic flair, combining functionality and style.
Built to Last - Made with durable MDF, this desk can handle heavy weights and resist scratches and dents. It's an investment you can count on for longevity and stability.
Versatile - This desk can fulfill various needs serving as a computer desk, gaming desk, office desk, or executive desk.
Easy to Assemble & Maintain - Thanks to clear instructions and easy-to-clean materials, both assembly and maintenance are a breeze.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 63" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 29.53" |
| Tabletop Thickness | 1.38" |
| Item Weight | 81.57 lbs |
- 37.01" L x 24.41" W x 9.84" H (85.98 lbs)




This elegant computer desk is characterized by its cream-white hue and unique arch design, offering both functionality and style.
Premium Materials
Arch Design
Thickened Wood Frame
Adjustable Foot Pads


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Bedroom, Dormitory, Living Room, Office, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Studying, Working, Writing |
| Age Range Description | ALL |
| Included Components | Versatile Use |
| Model Name | Computer Desk |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Engineered Wood |
| Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | High-Quality Material, Scratch Resistant, Spacious Work and Leg Space |
| Mounting Type | Freestanding |
| Base Type | Wood |
| Frame Joint Type | Frame & Panel Joint |
| Is Customizable? | No |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Computer Desk |
| Color | Cream White |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Polished |
| Furniture Finish | Polished |
| Top Color | White |
| Base Color | White |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 62.99"W x 29.53"H |
| Item Depth | 31.5 inches |
| Maximum Compatible Number of Seats | 2 |
| Item Weight | 81.57 Pounds |
| Size | Large |
| Tabletop Thickness | 1.38 Inches |
| Maximum Height | 29.5 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 70.46 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 350 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Drill |
| Includes All Assembly Tools | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The desktop consists of 3 panels
Spacious Desk - Measuring 63"W x 31.5"D x 29.5"H, our desk offers plenty of space for office essentials and can comfortably seat 1-2 people with ample legroom.
Stylish Aesthetics - Our cream-white desk features a unique arch design that adds an artistic flair, combining functionality and style.
Built to Last - Made with durable MDF, this desk can handle heavy weights and resist scratches and dents. It's an investment you can count on for longevity and stability.
Versatile - This desk can fulfill various needs serving as a computer desk, gaming desk, office desk, or executive desk.
Easy to Assemble & Maintain - Thanks to clear instructions and easy-to-clean materials, both assembly and maintenance are a breeze.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 63" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 29.53" |
| Tabletop Thickness | 1.38" |
| Item Weight | 81.57 lbs |
- 37.01" L x 24.41" W x 9.84" H (85.98 lbs)




This elegant computer desk is characterized by its cream-white hue and unique arch design, offering both functionality and style.
Premium Materials
Arch Design
Thickened Wood Frame
Adjustable Foot Pads


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Bedroom, Dormitory, Living Room, Office, Study Room |
| Recommended Uses For Product | Studying, Working, Writing |
| Age Range Description | ALL |
| Included Components | Versatile Use |
| Model Name | Computer Desk |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Engineered Wood |
| Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | High-Quality Material, Scratch Resistant, Spacious Work and Leg Space |
| Mounting Type | Freestanding |
| Base Type | Wood |
| Frame Joint Type | Frame & Panel Joint |
| Is Customizable? | No |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Computer Desk |
| Color | Cream White |
| Style Name | Modern |
| Finish Types | Polished |
| Furniture Finish | Polished |
| Top Color | White |
| Base Color | White |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 62.99"W x 29.53"H |
| Item Depth | 31.5 inches |
| Maximum Compatible Number of Seats | 2 |
| Item Weight | 81.57 Pounds |
| Size | Large |
| Tabletop Thickness | 1.38 Inches |
| Maximum Height | 29.5 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 70.46 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 350 Pounds |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Drill |
| Includes All Assembly Tools | No |























