
Modern Dining Table, 63" Large Rectangle Kitchen Table for 4-6 People
The desktop consists of 3 panels
Smooth Edges - Our dining table features rounded edges for style and safety, making it a great choice for families with kids or pets.
Quality and Style - Crafted from durable MDF material, this table is designed to stay in style for years to come.
Unique Leg Design - Our arched table legs not only provide stability but also add a 3D visual element to your space.
Easy To Build and Maintain - Our clear instructions and cleanable materials make this table easy to assemble and keep clean.
Top-Tier Customer Help - With the Tribesigns team ready to help for any concerns, you can expect high-quality customer service. So, don't wait, order your dining table today!

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 63" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 29.53" |
| Tabletop Thickness | 1.38" |
| Item Weight | 81.57 lbs |
- 37.01" L x 24.41" W x 9.84" H (85.98 lbs)
Tribesigns Modern Cream White Dining Table








| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | ALL |
| Model Name | Dining Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Seating Capacity | 6 |
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Frame & Panel Joint |
| Unextended Seating Capacity | 6 |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 63"W x 29.53"H |
| Item Weight | 81.57 Pounds |
| Size | 31.5"W x 63"L x 29.53"H |
| Item Depth | 31.5 inches |
| Extended Length | 63 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 350 Pounds |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Style | |
|---|---|
| Color | Cream White |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Dining Table |
| Style Name | Modern |
| Furniture Finish | Glossy |
| Top Color | White |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The desktop consists of 3 panels
Smooth Edges - Our dining table features rounded edges for style and safety, making it a great choice for families with kids or pets.
Quality and Style - Crafted from durable MDF material, this table is designed to stay in style for years to come.
Unique Leg Design - Our arched table legs not only provide stability but also add a 3D visual element to your space.
Easy To Build and Maintain - Our clear instructions and cleanable materials make this table easy to assemble and keep clean.
Top-Tier Customer Help - With the Tribesigns team ready to help for any concerns, you can expect high-quality customer service. So, don't wait, order your dining table today!

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 63" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 29.53" |
| Tabletop Thickness | 1.38" |
| Item Weight | 81.57 lbs |
- 37.01" L x 24.41" W x 9.84" H (85.98 lbs)
Tribesigns Modern Cream White Dining Table








| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | ALL |
| Model Name | Dining Table |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Seating Capacity | 6 |
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Frame & Panel Joint |
| Unextended Seating Capacity | 6 |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 63"W x 29.53"H |
| Item Weight | 81.57 Pounds |
| Size | 31.5"W x 63"L x 29.53"H |
| Item Depth | 31.5 inches |
| Extended Length | 63 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Maximum Weight Recommendation | 350 Pounds |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Style | |
|---|---|
| Color | Cream White |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Dining Table |
| Style Name | Modern |
| Furniture Finish | Glossy |
| Top Color | White |























