
63" Wood Console Table, Farmhouse Sofa Table Entryway Table
Rustic Wood Console – Upgrade your home with this solid wood console table that blends style and function. Its versatile design fits farmhouse, modern, or rustic decor.
Premium Construction – Made from high-quality solid wood with beautiful natural grain. Built to last with a sturdy, thick structure that holds heavy items.
Generous Surface – Features a spacious 11.8" W x 63" L tabletop—perfect for displays, storage, or decor.
Easy Setup – Just 3 panels to assemble for quick installation. Includes anti-tip hardware for safety.
Versatile Placement – Works great in entryways, living rooms, porches, or hallways. Adds warm, natural charm anywhere.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 63" |
| Depth | 11.8" |
| Height | 31.5" |
| Tabletop Thickness | 5.9" |
| Item Weight | 39.02 lbs |
- 66.18" L x 14.57" W x 14.17" H (46.52 lbs)
Welcome to the world of TRIBEWOOD's Solid Wood Console Table.
Made from premium fir wood, every sofa table is a unique work of art, with its own set of grain patterns that tell a story of nature's beauty.
Distressed in a way that only age and the elements can bring about, the rough-hewn planks are carefully hand-selected, planed and lightly sanded yet otherwise left untouched.
Reclaimed wood may also feature small splits, knots, joint lines, or other features that add one-of-a-kind character.
63-Inch Long Tabletop
This sofa table offers a spacious surface for your decorative items, keys, or a small lamp.
Ample Bottom Space
This entryway table offers ample under storage, keeping essentials organized and within reach.






| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | TRIBEWOOD |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Height | 30.7 inches |
| Manufacturer Warranty Description | 1 year manufacturer. |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Wood |
| Top Material Type | Fir Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Fir |
| Handle Material | Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Biscuit Joint |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 62.99"W x 30.7"H |
| Item Weight | 39.02 Pounds |
| Size | 62.99" L x 11.81" W x 30.7" H |
| Tabletop Thickness | 0.79 Inches |
| Extended Length | 62.99 Inches |
| Item Width | 31.5 Inches |
| Base To Top Distance | 29.59 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 150 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying, decors |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Rustic Brown, Dark Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Theme | Farmhouse |
| Furniture Finish | Stained |
| Leg Style | Straight Leg |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Rustic Wood Console – Upgrade your home with this solid wood console table that blends style and function. Its versatile design fits farmhouse, modern, or rustic decor.
Premium Construction – Made from high-quality solid wood with beautiful natural grain. Built to last with a sturdy, thick structure that holds heavy items.
Generous Surface – Features a spacious 11.8" W x 63" L tabletop—perfect for displays, storage, or decor.
Easy Setup – Just 3 panels to assemble for quick installation. Includes anti-tip hardware for safety.
Versatile Placement – Works great in entryways, living rooms, porches, or hallways. Adds warm, natural charm anywhere.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 63" |
| Depth | 11.8" |
| Height | 31.5" |
| Tabletop Thickness | 5.9" |
| Item Weight | 39.02 lbs |
- 66.18" L x 14.57" W x 14.17" H (46.52 lbs)
Welcome to the world of TRIBEWOOD's Solid Wood Console Table.
Made from premium fir wood, every sofa table is a unique work of art, with its own set of grain patterns that tell a story of nature's beauty.
Distressed in a way that only age and the elements can bring about, the rough-hewn planks are carefully hand-selected, planed and lightly sanded yet otherwise left untouched.
Reclaimed wood may also feature small splits, knots, joint lines, or other features that add one-of-a-kind character.
63-Inch Long Tabletop
This sofa table offers a spacious surface for your decorative items, keys, or a small lamp.
Ample Bottom Space
This entryway table offers ample under storage, keeping essentials organized and within reach.






| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | TRIBEWOOD |
| Age Range Description | Adult |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool |
| Item Height | 30.7 inches |
| Manufacturer Warranty Description | 1 year manufacturer. |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Wood |
| Top Material Type | Fir Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Fir |
| Handle Material | Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Frame Joint Type | Biscuit Joint |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.81"D x 62.99"W x 30.7"H |
| Item Weight | 39.02 Pounds |
| Size | 62.99" L x 11.81" W x 30.7" H |
| Tabletop Thickness | 0.79 Inches |
| Extended Length | 62.99 Inches |
| Item Width | 31.5 Inches |
| Base To Top Distance | 29.59 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 150 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Displaying, decors |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Recommended Number of People for Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Rustic Brown, Dark Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Theme | Farmhouse |
| Furniture Finish | Stained |
| Leg Style | Straight Leg |

























