
66.9" L-Shaped Bookshelf, Corner Bookcase With 5-Tier Shelf And 2 Drawers
Shelf Structure - Elegant 5-tier corner bookshelf with two ample drawers for perfect organization.
Corner Fit - L-shaped shelf, maximizing the usage of corners.
Versatility - Suitable for any room, perfect for home offices, bedrooms, kitchens, bathrooms, living rooms, or storage rooms.
Durable Design - Made from superior engineered wood, featuring metallic handles and anti-topple hardware for safety.
Modern Look - Minimalist semi-open design seamlessly complements various decor styles.
Easy Assembly - Quick, effortless assembly with clear instructions and labeled parts.
| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 19.69" |
| Depth | 19.69" |
| Height | 66.93" |
| Item Weight | 94.77 lbs |
- 41.34 " L x 22.05 " W x 7.68 " H (96.98 lbs)




Turn Corners Into Handy Storage Spaces with Tribesigns Corner Shelf with Drawers


5-Tier Shelf & 2 Drawers & Maximize Space


| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Office, Dorm Room, Bedroom, Living Room, Study Room |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Space Saving, Drawer |
| Product Dimensions | 19.68"D x 19.67"W x 66.92"H |
| Style | Modern |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Glossy/Lacquered/Matte |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Weight Limit | 150 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Office, Corner, Storage, Home Decor, Shower |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | Instructions, Hardware |
| Model Name | Corner Bookcase |
| Item Weight | 94.79 Pounds |
| Furniture Finish | White |
| Installation Type | Freestanding |
| Min. Required Door Width | 19.68 Inches |
| Weight capacity | Maximum weight: 150 Pounds |
| Back Style | Closed Back |
| Specific Uses For Product | Decorative Items, Plants, Books |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Product Name | Corner Bookcase |
| Item Weight | 94.8 pounds |
Original: $199.99
-70%$199.99
$60.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Shelf Structure - Elegant 5-tier corner bookshelf with two ample drawers for perfect organization.
Corner Fit - L-shaped shelf, maximizing the usage of corners.
Versatility - Suitable for any room, perfect for home offices, bedrooms, kitchens, bathrooms, living rooms, or storage rooms.
Durable Design - Made from superior engineered wood, featuring metallic handles and anti-topple hardware for safety.
Modern Look - Minimalist semi-open design seamlessly complements various decor styles.
Easy Assembly - Quick, effortless assembly with clear instructions and labeled parts.
| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 19.69" |
| Depth | 19.69" |
| Height | 66.93" |
| Item Weight | 94.77 lbs |
- 41.34 " L x 22.05 " W x 7.68 " H (96.98 lbs)




Turn Corners Into Handy Storage Spaces with Tribesigns Corner Shelf with Drawers


5-Tier Shelf & 2 Drawers & Maximize Space


| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Office, Dorm Room, Bedroom, Living Room, Study Room |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Space Saving, Drawer |
| Product Dimensions | 19.68"D x 19.67"W x 66.92"H |
| Style | Modern |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Glossy/Lacquered/Matte |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Weight Limit | 150 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Office, Corner, Storage, Home Decor, Shower |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | Instructions, Hardware |
| Model Name | Corner Bookcase |
| Item Weight | 94.79 Pounds |
| Furniture Finish | White |
| Installation Type | Freestanding |
| Min. Required Door Width | 19.68 Inches |
| Weight capacity | Maximum weight: 150 Pounds |
| Back Style | Closed Back |
| Specific Uses For Product | Decorative Items, Plants, Books |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Product Name | Corner Bookcase |
| Item Weight | 94.8 pounds |























