
70.87" Executive Desk, Simple Computer Desk Conference Table for 6-8
Spacious Executive Desk - This 31.5" D x 70.87" W desk provides ample space for all your office essentials, ensuring an efficient and organized workspace.
Comfortable Legroom - A 25.6" legroom height lets you stretch comfortably, reducing fatigue during long work or study hours.
Distinctive Design - Our Scandinavian-inspired desk features unique arch-shaped legs, adding a warm, rustic charm to your home office.
Versatile Use - Beyond serving as a home office desk, this piece can be a writing table, craft desk or a chic dining table, fitting effortlessly into any space.
Durable Construction - Made from high-quality MDF, our writing desk resists warping and cracking, offering stability and the ability to support heavy items.
Note: Due to different filming conditions and devices, the table color may vary. We endeavor to maintain true colors, and you can check the color differences under varying light settings.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.87" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 29.53" |
| Tabletop Thickness | 3.94" |
| Item Weight | 88.18 lbs |
- 37.8" L x 34.45" W x 5.91" H (91.49 lbs)
Tribesigns Large Executive Office Desk








A Visually Stunning piece with Exquisitely Designed






| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office |
| Included Components | Installation Instructions |
| Product Grade | Residential |
| Model Name | Executive Office Desk |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Height | 29.53 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Includes All Assembly Tools | No |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Computer Desk |
| Color | Wood Grain |
| Style Name | Country Rustic |
| Finish Types | Laminated |
| Furniture Finish | Wood Grain |
| Top Color | Wood Grain |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 70.87"W x 29.53"H |
| Item Weight | 88.2 Pounds |
| Size | Executive |
| Tabletop Thickness | 1 Inches |
| Maximum Height | 29.53 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 77.55 Inches |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Slightly Curved Shape |
| Mounting Type | Tabletop |
| Base Type | Wood |
| Is Customizable? | No |
Original: $239.99
-70%$239.99
$72.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Spacious Executive Desk - This 31.5" D x 70.87" W desk provides ample space for all your office essentials, ensuring an efficient and organized workspace.
Comfortable Legroom - A 25.6" legroom height lets you stretch comfortably, reducing fatigue during long work or study hours.
Distinctive Design - Our Scandinavian-inspired desk features unique arch-shaped legs, adding a warm, rustic charm to your home office.
Versatile Use - Beyond serving as a home office desk, this piece can be a writing table, craft desk or a chic dining table, fitting effortlessly into any space.
Durable Construction - Made from high-quality MDF, our writing desk resists warping and cracking, offering stability and the ability to support heavy items.
Note: Due to different filming conditions and devices, the table color may vary. We endeavor to maintain true colors, and you can check the color differences under varying light settings.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.87" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 29.53" |
| Tabletop Thickness | 3.94" |
| Item Weight | 88.18 lbs |
- 37.8" L x 34.45" W x 5.91" H (91.49 lbs)
Tribesigns Large Executive Office Desk








A Visually Stunning piece with Exquisitely Designed






| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Room Type | Office |
| Included Components | Installation Instructions |
| Product Grade | Residential |
| Model Name | Executive Office Desk |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Item Height | 29.53 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Base | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| User guide | |
|---|---|
| Required Assembly | Yes |
| Includes All Assembly Tools | No |
| Style | |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Desk Design | Computer Desk |
| Color | Wood Grain |
| Style Name | Country Rustic |
| Finish Types | Laminated |
| Furniture Finish | Wood Grain |
| Top Color | Wood Grain |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 70.87"W x 29.53"H |
| Item Weight | 88.2 Pounds |
| Size | Executive |
| Tabletop Thickness | 1 Inches |
| Maximum Height | 29.53 Inches |
| Working Surface Diagonal Length | 77.55 Inches |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Additional Features | Slightly Curved Shape |
| Mounting Type | Tabletop |
| Base Type | Wood |
| Is Customizable? | No |























