
70.9” Console Table with 3 Drawers, Narrow Entryway Table with Storage Shelf
Ample Storage - This extra-long, 70.9" sofa table boasts a wide tabletop, three drawers and a bottom shelf. Plenty of space to keep belongings neat and organised, ensuring your living area is welcoming and clutter-free.
Farmhouse Style - With X-pattern drawer fronts and rich, wood grain finish, this hallway table presents a charming, farmhouse aesthetic, enhancing the warmth and invitation of your hallway or living room.
Durable Construction - Combining a thick, 2" tabletop and sturdy MDF structure, this console table can hold up to 220 lbs on top and 110 lbs on the shelf. A display of strength as well as timeless style.
Versatile Use - Perfect behind a sofa, in the foyer or along a hallway. This narrow console table provides an added touch of style and function where you need it most.
Easy Assembly - Clear, easy-to-follow instructions and specifically labelled parts make the setup process simple. Begin enjoying your new, stylish farmhouse entry table, frustration-free.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.9" |
| Depth | 11.61" |
| Height | 33.46" |
| Tabletop Thickness | 2" |
| Item Weight | 97.0 lbs |
- 77.17" L x 14.76" W x 7.48" H (102.51 lbs)
Farmhouse Charm Meets Everyday Function


A 70.9' console table with 3 drawers and shelf that blends rustic beauty with storage you’ll use every day.


3 Drawers + Bottom Shelf = Ample Storage Space
3 Roomy Drawers
Three spacious drawers give you a simple way to hide clutter and keep your entryway looking neat
Bottom Storage Shelf
The wide lower shelf offers generous room for books, magazines, baskets, or larger décor pieces
One Table, Endless Uses


Unique Tones in Every Light


Designed for Homes That Welcome


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Manufacturer | Tribesigns |
| ASIN | B0GHRQVPQH |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.61"D x 70.9"W x 33.46"H |
| Item Weight | 97 Pounds |
| Item Dimensions | 11.61 x 70.9 x 33.46 inches |
| Tabletop Thickness | 2 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 220 Pounds |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Display, Storage |
| Style | |
|---|---|
| Color | Rustic Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Furniture Finish | Rustic Brown |
| Top Color | Rustic Brown |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ample Storage - This extra-long, 70.9" sofa table boasts a wide tabletop, three drawers and a bottom shelf. Plenty of space to keep belongings neat and organised, ensuring your living area is welcoming and clutter-free.
Farmhouse Style - With X-pattern drawer fronts and rich, wood grain finish, this hallway table presents a charming, farmhouse aesthetic, enhancing the warmth and invitation of your hallway or living room.
Durable Construction - Combining a thick, 2" tabletop and sturdy MDF structure, this console table can hold up to 220 lbs on top and 110 lbs on the shelf. A display of strength as well as timeless style.
Versatile Use - Perfect behind a sofa, in the foyer or along a hallway. This narrow console table provides an added touch of style and function where you need it most.
Easy Assembly - Clear, easy-to-follow instructions and specifically labelled parts make the setup process simple. Begin enjoying your new, stylish farmhouse entry table, frustration-free.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.9" |
| Depth | 11.61" |
| Height | 33.46" |
| Tabletop Thickness | 2" |
| Item Weight | 97.0 lbs |
- 77.17" L x 14.76" W x 7.48" H (102.51 lbs)
Farmhouse Charm Meets Everyday Function


A 70.9' console table with 3 drawers and shelf that blends rustic beauty with storage you’ll use every day.


3 Drawers + Bottom Shelf = Ample Storage Space
3 Roomy Drawers
Three spacious drawers give you a simple way to hide clutter and keep your entryway looking neat
Bottom Storage Shelf
The wide lower shelf offers generous room for books, magazines, baskets, or larger décor pieces
One Table, Endless Uses


Unique Tones in Every Light


Designed for Homes That Welcome


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Manufacturer | Tribesigns |
| ASIN | B0GHRQVPQH |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Pedestal |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 11.61"D x 70.9"W x 33.46"H |
| Item Weight | 97 Pounds |
| Item Dimensions | 11.61 x 70.9 x 33.46 inches |
| Tabletop Thickness | 2 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 220 Pounds |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Display, Storage |
| Style | |
|---|---|
| Color | Rustic Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse |
| Furniture Finish | Rustic Brown |
| Top Color | Rustic Brown |























