
Solid Wood Console Table, 70.9" Sofa Table Behind Couch with 2-Tier Storage
Sturdy Wood Design - This compact sofa table with a solid wood top and broad legs ensures stability and durability for longevity.
Farmhouse Appeal - Featuring details like cracks, scratches, and knots, this table exudes farmhouse-style elegance perfect for adding warmth to your home.
Versatile Use - Ideal as an entryway, sofa, bar table, or TV stand – its chic design adapts easily to any room.
Functional Storage - With open shelves for storage and display, this table pairs style and functionality. Display decor or store books for a sophisticated touch.
Easy Assembly - Setup takes about 30 minutes with included numbered parts, clear instructions, and necessary tools. Help is available if needed.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.86" |
| Depth | 13.77" |
| Height | 31.49" |
| Tabletop Thickness | 1.96" |
| Item Weight | 35.27 lbs |
- 74.02" L x 9.84" W x 14.37" H (44.09 lbs)
70.9'' Solid Wood Console Table, Narrow Long Entryway Table for Hallway


Perfect to Display
Solid Wood Console Table with Storage
- The solid wood console table features natural knots and organic wood grains that are nature’s signature, telling a story of the tree’s growth. Run your hand over the surface, and you’ll savor the warm, rustic texture.
- Crafted from a 1.96-inch solid wood top, this console table delivers unmatched durability and a luxurious feel, adding timeless elegance to any space.


More Details About the Wood Accent Table


Multi-purpose Table


TribeWood 70.9'' Solid Wood Narrow Long Entry Table for Home Decor


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | TRIBEWOOD |
| Model Name | console table exra long |
| Included Components | Assembly Guide |
| Item Height | 31.49 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Wood |
| Top Material Type | Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 13.77"D x 70.86"W x 31.49"H |
| Item Weight | 35 Pounds |
| Tabletop Thickness | 1.96 Inches |
| Ground To Item Distance | 4.52 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Accent, Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse/Rustic |
| Furniture Finish | Brown |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Brown |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sturdy Wood Design - This compact sofa table with a solid wood top and broad legs ensures stability and durability for longevity.
Farmhouse Appeal - Featuring details like cracks, scratches, and knots, this table exudes farmhouse-style elegance perfect for adding warmth to your home.
Versatile Use - Ideal as an entryway, sofa, bar table, or TV stand – its chic design adapts easily to any room.
Functional Storage - With open shelves for storage and display, this table pairs style and functionality. Display decor or store books for a sophisticated touch.
Easy Assembly - Setup takes about 30 minutes with included numbered parts, clear instructions, and necessary tools. Help is available if needed.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.86" |
| Depth | 13.77" |
| Height | 31.49" |
| Tabletop Thickness | 1.96" |
| Item Weight | 35.27 lbs |
- 74.02" L x 9.84" W x 14.37" H (44.09 lbs)
70.9'' Solid Wood Console Table, Narrow Long Entryway Table for Hallway


Perfect to Display
Solid Wood Console Table with Storage
- The solid wood console table features natural knots and organic wood grains that are nature’s signature, telling a story of the tree’s growth. Run your hand over the surface, and you’ll savor the warm, rustic texture.
- Crafted from a 1.96-inch solid wood top, this console table delivers unmatched durability and a luxurious feel, adding timeless elegance to any space.


More Details About the Wood Accent Table


Multi-purpose Table


TribeWood 70.9'' Solid Wood Narrow Long Entry Table for Home Decor


| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | TRIBEWOOD |
| Model Name | console table exra long |
| Included Components | Assembly Guide |
| Item Height | 31.49 inches |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Wood |
| Top Material Type | Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Is Stain Resistant | Yes |
| Material Type | Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Base Type | Leg |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 13.77"D x 70.86"W x 31.49"H |
| Item Weight | 35 Pounds |
| Tabletop Thickness | 1.96 Inches |
| Ground To Item Distance | 4.52 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 200 Pounds |
| Recommended Uses For Product | Accent, Displaying |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Specific Uses For Product | Residential Use |
| Warranty Type | Limited |
| Includes All Assembly Tools | Yes |
| Style | |
|---|---|
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Console Table |
| Style Name | Farmhouse/Rustic |
| Furniture Finish | Brown |
| Top Color | Brown |
| Base Color | Brown |

























