
70.8" Bookshelf, Geometric Bookcase Display Shelf with 5 Irregular Storage Shelves
Intriguing Design - This elegant bookshelf features a unique geometric design with five unequal-sized shelves, perfect for displaying framed photos, plants, decorative vases, and more.
High-Quality Construction - Made from durable, high-quality MDF and veneer, this shelf is waterproof, scratch-resistant, and easy to clean. Its sturdy build promises long-lasting stability.
Ample Space - Measuring 31.5" W x 16.54" D x 70" H, this tall bookcase offers plenty of room for your books and collectibles. Its five compartments of varied sizes allow for easy arrangement of items of different dimensions.
Multipurpose Design - Its minimalist and elegant design makes it suitable for any room, including living rooms, bedrooms, studies, or pantries. This narrow, standalone bookshelf offers vertical storage without taking up too much floor space.
Simple Setup & Stellar Service - The package includes all necessary parts and tools for hassle-free assembly. Our professional customer service team is available to assist with any concerns you may have about our product.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.49" |
| Depth | 12.52" |
| Height | 70.87" |
| Item Weight | 77.16 lbs |
- 43.7 " L x 18.31 " W x 11.42 " H (83.53 lbs)
Tribesigns 70.9' Tall Modern Elegant Bookcase for Living Room




Versatile Display Shelf—Best Elevate Your Space
Product Details
3 Vertical Shelves
Perfect for taller items, such as vases, lamps and candles
2 Lateral Shelves
Suitable for wider and bigger essentials like storage boxes and luggage
Premium Surface
Scratch-resistant, heat-resistant, easy to clean and maintain
Solid Pedestal
All wood construted pedestal ensure the stability and safety
Unique design with 5 irregular storage shelves


| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Closet, Living Room, Bedroom |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Stotage |
| Product Dimensions | 15.75"D x 16.54"W x 70.87"H |
| Style | Modern |
| Age Range (Description) | Unisex |
| Finish Type | Painted |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | storage of books, display of collectibles, organization of items in living rooms, bedrooms, and closets |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | Hardware |
| Model Name | White Bookshelf |
| Item Weight | 99 Pounds |
| Furniture Finish | Painted White |
| Installation Type | Freestanding |
| Back Style | Backless |
| Product Name | bookshelf |
Original: $199.99
-70%$199.99
$60.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Intriguing Design - This elegant bookshelf features a unique geometric design with five unequal-sized shelves, perfect for displaying framed photos, plants, decorative vases, and more.
High-Quality Construction - Made from durable, high-quality MDF and veneer, this shelf is waterproof, scratch-resistant, and easy to clean. Its sturdy build promises long-lasting stability.
Ample Space - Measuring 31.5" W x 16.54" D x 70" H, this tall bookcase offers plenty of room for your books and collectibles. Its five compartments of varied sizes allow for easy arrangement of items of different dimensions.
Multipurpose Design - Its minimalist and elegant design makes it suitable for any room, including living rooms, bedrooms, studies, or pantries. This narrow, standalone bookshelf offers vertical storage without taking up too much floor space.
Simple Setup & Stellar Service - The package includes all necessary parts and tools for hassle-free assembly. Our professional customer service team is available to assist with any concerns you may have about our product.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.49" |
| Depth | 12.52" |
| Height | 70.87" |
| Item Weight | 77.16 lbs |
- 43.7 " L x 18.31 " W x 11.42 " H (83.53 lbs)
Tribesigns 70.9' Tall Modern Elegant Bookcase for Living Room




Versatile Display Shelf—Best Elevate Your Space
Product Details
3 Vertical Shelves
Perfect for taller items, such as vases, lamps and candles
2 Lateral Shelves
Suitable for wider and bigger essentials like storage boxes and luggage
Premium Surface
Scratch-resistant, heat-resistant, easy to clean and maintain
Solid Pedestal
All wood construted pedestal ensure the stability and safety
Unique design with 5 irregular storage shelves


| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Closet, Living Room, Bedroom |
| Number of Shelves | 5 |
| Special Feature | Stotage |
| Product Dimensions | 15.75"D x 16.54"W x 70.87"H |
| Style | Modern |
| Age Range (Description) | Unisex |
| Finish Type | Painted |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | storage of books, display of collectibles, organization of items in living rooms, bedrooms, and closets |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | Hardware |
| Model Name | White Bookshelf |
| Item Weight | 99 Pounds |
| Furniture Finish | Painted White |
| Installation Type | Freestanding |
| Back Style | Backless |
| Product Name | bookshelf |























