
70" TV Stand, Modern Media Console with Storage and Sliding Tambour Door
Mid-Century Modern Flair - An oval shape and innovative slatted tambour sliding door make this TV stand a perfect addition to your living room in the mid-century modern style.
Suits Large TVs - Measuring 70 inches, this TV stand is designed to comfortably house TVs as large as 75 inches.
Customizable Shelving - The adjustable middle partition offers three levels of height adjustment to cater to your needs.
Cable-Friendly Design - Cable holes in the shelves allow for clean and organized pass-through of device cables to eliminate clutter.
Sturdy and Simplistic - Made from high-quality MDF, this TV stand is not only durable but also easy to clean. Five raised metal legs provide enough clearance for robotic cleaners.


| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.87" |
| Depth | 15.75" |
| Height | 23.62" |
| Item Weight | 74.52 lbs |
- 76.57" L x 19.09" W x 5.12" H (82.01 lbs)






Tribesigns 70' Mid-Century Modern Low Caonsole Table under TV
- This low console table features a unique design with curved edges and slatted tambour details, making it a stylish addition to your living room furniture.
- Equipped with a wide tabletop, 2 large drawers, 4 storage shelves and 2 corner storage sections, this extra long entryway table provides ample storage space for your books, lamps, baskets, photo frames, and other items.
- It can fit in the hallway as an entryway organizer or in the living room as a TV stand.


| Product Information | |
|---|---|
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| Assembly Instructions Description | Detailed assembly instructions included |
| Material | Engineered Wood |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 4 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Special Feature | Adjustable Shelf, Dustproof, Heavy Duty |
| Product Dimensions | 70.87 x 15.75 x 23.62 inches |
| Item Weight | 74.5 pounds |
Original: $239.99
-70%$239.99
$72.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Mid-Century Modern Flair - An oval shape and innovative slatted tambour sliding door make this TV stand a perfect addition to your living room in the mid-century modern style.
Suits Large TVs - Measuring 70 inches, this TV stand is designed to comfortably house TVs as large as 75 inches.
Customizable Shelving - The adjustable middle partition offers three levels of height adjustment to cater to your needs.
Cable-Friendly Design - Cable holes in the shelves allow for clean and organized pass-through of device cables to eliminate clutter.
Sturdy and Simplistic - Made from high-quality MDF, this TV stand is not only durable but also easy to clean. Five raised metal legs provide enough clearance for robotic cleaners.


| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.87" |
| Depth | 15.75" |
| Height | 23.62" |
| Item Weight | 74.52 lbs |
- 76.57" L x 19.09" W x 5.12" H (82.01 lbs)






Tribesigns 70' Mid-Century Modern Low Caonsole Table under TV
- This low console table features a unique design with curved edges and slatted tambour details, making it a stylish addition to your living room furniture.
- Equipped with a wide tabletop, 2 large drawers, 4 storage shelves and 2 corner storage sections, this extra long entryway table provides ample storage space for your books, lamps, baskets, photo frames, and other items.
- It can fit in the hallway as an entryway organizer or in the living room as a TV stand.


| Product Information | |
|---|---|
| Product Care Instructions | Wipe with Damp Cloth, Wipe with Dry Cloth |
| Assembly Instructions Description | Detailed assembly instructions included |
| Material | Engineered Wood |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 4 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Special Feature | Adjustable Shelf, Dustproof, Heavy Duty |
| Product Dimensions | 70.87 x 15.75 x 23.62 inches |
| Item Weight | 74.5 pounds |

























