
71" Dining Table for 6 to 8 People, Modern Wood Kitchen Dinner Table
Sophisticated & Timeless - This sleek, white dinner table offers a modern yet timeless touch. Enhance your dining area with this table that merges style, comfort, and function. It serves as the perfect gathering spot for eating and conversation.
Comfortably Seats 6-8 - Sized at 70.8 "L x 31.5"W x 29.5"H, this kitchen table easily fits 6-8 people. Its broad top generously holds all your tasty dishes. Whether for family meals or larger gatherings, this wood dining table is a great choice.
Versatile & Adaptable - This rectangular table can transform into a dining table, workbench, executive desk, or conference table as needed. It’s perfect for enjoying meals, working on projects, or holding meetings.
Appropriate for Various Settings - Not just for home use, this white dining table is ideal for restaurants, cafes, school or office break areas, event venues, banquet halls, and more. Practical, durable, and stylish, it caters to varying needs while enhancing the dining experience.
Durable & Long-Lasting - Made of high-grade MDF, this long-lasting wood dining table is easy to clean and resistant to scratches and heat. Its sturdy double pedestal base supports up to 180 lbs. With included numbered parts and clear instructions, assembly is a breeze.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.9" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 29.53" |
| Tabletop Thickness | 1.18" |
| Item Weight | 90.36 lbs |
- 35.83 " L x 26.77 " W x 10.24 " H (94.77 lbs)






MORE CLEVERLY DESIGNED OF THIS WHITE TABLE
70.9 Inch Large Countertop
Carefully selected for their quality and aesthetics, the three wooden planks are seamlessly joined together to create a spacious and sturdy tabletop.
Unique Double Pedestal
Adding an element of visual interest and creates a captivating focal point for your dining area.
Executive Desk in Office
Writing Desk in Study Room
Small Conference Table
Dining Table in Leisure Area
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Dining Room Table for 6-8 |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool, White Dining Table |
| Item Height | 29.53 inches |
| Style | |
|---|---|
| Color | Black, White, Walnut |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Dining Table |
| Style Name | Contemporary |
| Top Color | Black, White, Walnut |
| Base Color | Black, White, Walnut |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 70.89"W x 29.53"H |
| Item Weight | 90.36 Pounds |
| Extended Length | 70.89 Inches |
| Item Width | 70.89 Inches |
| Base To Top Distance | 29.53 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 250 Pounds |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | No |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Base | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Seating Capacity | 8 |
| Base Type | Pedestal |
| Table Extension Mechanism | False |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Unextended Seating Capacity | 8 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sophisticated & Timeless - This sleek, white dinner table offers a modern yet timeless touch. Enhance your dining area with this table that merges style, comfort, and function. It serves as the perfect gathering spot for eating and conversation.
Comfortably Seats 6-8 - Sized at 70.8 "L x 31.5"W x 29.5"H, this kitchen table easily fits 6-8 people. Its broad top generously holds all your tasty dishes. Whether for family meals or larger gatherings, this wood dining table is a great choice.
Versatile & Adaptable - This rectangular table can transform into a dining table, workbench, executive desk, or conference table as needed. It’s perfect for enjoying meals, working on projects, or holding meetings.
Appropriate for Various Settings - Not just for home use, this white dining table is ideal for restaurants, cafes, school or office break areas, event venues, banquet halls, and more. Practical, durable, and stylish, it caters to varying needs while enhancing the dining experience.
Durable & Long-Lasting - Made of high-grade MDF, this long-lasting wood dining table is easy to clean and resistant to scratches and heat. Its sturdy double pedestal base supports up to 180 lbs. With included numbered parts and clear instructions, assembly is a breeze.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 70.9" |
| Depth | 31.5" |
| Height | 29.53" |
| Tabletop Thickness | 1.18" |
| Item Weight | 90.36 lbs |
- 35.83 " L x 26.77 " W x 10.24 " H (94.77 lbs)






MORE CLEVERLY DESIGNED OF THIS WHITE TABLE
70.9 Inch Large Countertop
Carefully selected for their quality and aesthetics, the three wooden planks are seamlessly joined together to create a spacious and sturdy tabletop.
Unique Double Pedestal
Adding an element of visual interest and creates a captivating focal point for your dining area.
Executive Desk in Office
Writing Desk in Study Room
Small Conference Table
Dining Table in Leisure Area
| Item details | |
|---|---|
| Brand Name | Tribesigns |
| Age Range Description | Adult |
| Model Name | Dining Room Table for 6-8 |
| Included Components | Assembly Guide, Installation Tool, White Dining Table |
| Item Height | 29.53 inches |
| Style | |
|---|---|
| Color | Black, White, Walnut |
| Shape | Rectangular |
| Table Design | Dining Table |
| Style Name | Contemporary |
| Top Color | Black, White, Walnut |
| Base Color | Black, White, Walnut |
| Measurements | |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 31.5"D x 70.89"W x 29.53"H |
| Item Weight | 90.36 Pounds |
| Extended Length | 70.89 Inches |
| Item Width | 70.89 Inches |
| Base To Top Distance | 29.53 Inches |
| User guide | |
|---|---|
| Maximum Weight Recommendation | 250 Pounds |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Includes All Assembly Tools | No |
| Materials & Care | |
|---|---|
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Base | Engineered Wood |
| Is Stain Resistant | No |
| Material Type | Engineered Wood |
| Handle Material | Engineered Wood |
| Features & Specs | |
|---|---|
| Seating Capacity | 8 |
| Base Type | Pedestal |
| Table Extension Mechanism | False |
| Is Foldable | No |
| Number of Items | 1 |
| Unextended Seating Capacity | 8 |
| Tilting | No |
| Is Customizable? | No |
| Is the item resizable? | No |























