
6-Tier Bookshelf, 75" Bookcase Display Shelves Storage Etagere
Stylish and Sophisticated - This brown bookshelf with elegant patterns adds a touch of class to any room. It's both functional and beautiful, showing off your style.
Lots of Storage Space - This large bookshelf (31.5" L x 11.81" W x 74.8" H) has six shelves for plenty of storage. You can store books, photos, and other collections. The adjustable shelves let you customize the space.
Use It Anywhere - This rustic bookshelf is great for displaying your favorite items. Its freestanding design works well in a living room, bedroom, or office, saving floor space and keeping things organized.
Strong and Durable - Made with strong MDF, this tall bookshelf is built to last. It's also waterproof, scratch-resistant, and easy to clean. The thick base provides strong support and can hold up to 350 pounds.
Easy to Put Together - This six-shelf bookshelf is easy to assemble with all the necessary tools, labeled parts, and step-by-step instructions. We also offer friendly customer service if you need help.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 74.8" |
| Item Weight | 77.16 lbs |
- 39.76" L x 14.76" W x 13.98" H (82.67 lbs)








Meet Your Different Needs!


| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Office, Bedroom, Living Room, Study Room |
| Number of Shelves | 6 |
| Special Feature | Heavy Duty, Durable, Adjustable |
| Product Dimensions | 11.81"D x 31.5"W x 74.8"H |
| Style | Industrial |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Matte |
| Brand | Tribesigns |
| Size | Large |
| Weight Limit | 350 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Office, Storage, Home Decor, Living Room |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | Hardware, Detailed Instructions |
| Model Name | Tall Bookcase |
| Item Weight | 70.6 Pounds |
| Furniture Finish | Engineered Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Min. Required Door Width | 31.5 Inches |
| Weight capacity | Maximum weight: 350 Pounds |
| Back Style | Closed Back |
| Specific Uses For Product | Decorative Items, Plants, Books |
| Unit Count | 6.0 Count |
| Product Name | Tall Bookshelf |
| Item Weight | 70.6 pounds |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Stylish and Sophisticated - This brown bookshelf with elegant patterns adds a touch of class to any room. It's both functional and beautiful, showing off your style.
Lots of Storage Space - This large bookshelf (31.5" L x 11.81" W x 74.8" H) has six shelves for plenty of storage. You can store books, photos, and other collections. The adjustable shelves let you customize the space.
Use It Anywhere - This rustic bookshelf is great for displaying your favorite items. Its freestanding design works well in a living room, bedroom, or office, saving floor space and keeping things organized.
Strong and Durable - Made with strong MDF, this tall bookshelf is built to last. It's also waterproof, scratch-resistant, and easy to clean. The thick base provides strong support and can hold up to 350 pounds.
Easy to Put Together - This six-shelf bookshelf is easy to assemble with all the necessary tools, labeled parts, and step-by-step instructions. We also offer friendly customer service if you need help.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.5" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 74.8" |
| Item Weight | 77.16 lbs |
- 39.76" L x 14.76" W x 13.98" H (82.67 lbs)








Meet Your Different Needs!


| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Office, Bedroom, Living Room, Study Room |
| Number of Shelves | 6 |
| Special Feature | Heavy Duty, Durable, Adjustable |
| Product Dimensions | 11.81"D x 31.5"W x 74.8"H |
| Style | Industrial |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Matte |
| Brand | Tribesigns |
| Size | Large |
| Weight Limit | 350 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Office, Storage, Home Decor, Living Room |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | Hardware, Detailed Instructions |
| Model Name | Tall Bookcase |
| Item Weight | 70.6 Pounds |
| Furniture Finish | Engineered Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Min. Required Door Width | 31.5 Inches |
| Weight capacity | Maximum weight: 350 Pounds |
| Back Style | Closed Back |
| Specific Uses For Product | Decorative Items, Plants, Books |
| Unit Count | 6.0 Count |
| Product Name | Tall Bookshelf |
| Item Weight | 70.6 pounds |























