
79" Tall Bookshelf, 8-Tier Staggered Etagere Bookcase Shelving Unit
Bookcase Dimensions - At 78.7"H x 39.3"W x 11.8"D, this tall bookcase has ample space to display books, plants, and decor.
Sturdy Design - Made with a heavy-duty metal frame and high-grade particle board, it's built to last and can hold significant weight.
Decorative Addition - The open-back design with varying shelf heights allows for the display of different collectibles, bringing your space to life.
Chic & Versatile - This bookshelf fits into any room – be it the living area, the balcony, or the reading corner. It complements most home styles.
Easy Assembly - It comes with all the hardware and a step-by-step guide, making assembly a breeze. Add a touch of elegance and functionality with our industrial chic bookshelf today!

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 39.37" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 78.74" |
| Item Weight | 62.83 lbs |
- 43.7" L x 14.96" W x 10.83" H (65.48 lbs)




Tribesigns modern large sturdy bookcase with 10 open shelves .


E1 Class Particle Board
E1 particle board that is water resistant and easy to clean.
0.59 inche Engineer Wood
Sturdy and Durable – crafted with high quality steel frame and MDF board
Sturdy Construction
Constructed of 0.78” thick metal frame to ensure large weight capacity and durability
Adjustable Leg Pads
Adjustable desk feet for different height need to keep balance and protect the floor from scratch.
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Office, Bedroom, Living Room |
| Number of Shelves | 9 |
| Special Feature | plant stand, storage organizer, Heavy Duty |
| Product Dimensions | 12"D x 39.98"W x 79"H |
| Style | Modern |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Painted |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Size | 12D x 39.98W x 79H in |
| Weight Limit | 200 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Living Room |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | Hardware |
| Model Name | bookshelf |
| Item Weight | 60 Pounds |
| Furniture Finish | Black |
| Installation Type | Freestanding |
| Min. Required Door Width | 45 Inches |
| Weight capacity | Maximum weight: 200 Pounds |
| Back Style | Backless |
| Shelf Thickness | 79 Inches |
| Item Weight | 60 pounds |
Original: $159.99
-70%$159.99
$48.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bookcase Dimensions - At 78.7"H x 39.3"W x 11.8"D, this tall bookcase has ample space to display books, plants, and decor.
Sturdy Design - Made with a heavy-duty metal frame and high-grade particle board, it's built to last and can hold significant weight.
Decorative Addition - The open-back design with varying shelf heights allows for the display of different collectibles, bringing your space to life.
Chic & Versatile - This bookshelf fits into any room – be it the living area, the balcony, or the reading corner. It complements most home styles.
Easy Assembly - It comes with all the hardware and a step-by-step guide, making assembly a breeze. Add a touch of elegance and functionality with our industrial chic bookshelf today!

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 39.37" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 78.74" |
| Item Weight | 62.83 lbs |
- 43.7" L x 14.96" W x 10.83" H (65.48 lbs)




Tribesigns modern large sturdy bookcase with 10 open shelves .


E1 Class Particle Board
E1 particle board that is water resistant and easy to clean.
0.59 inche Engineer Wood
Sturdy and Durable – crafted with high quality steel frame and MDF board
Sturdy Construction
Constructed of 0.78” thick metal frame to ensure large weight capacity and durability
Adjustable Leg Pads
Adjustable desk feet for different height need to keep balance and protect the floor from scratch.
| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Office, Bedroom, Living Room |
| Number of Shelves | 9 |
| Special Feature | plant stand, storage organizer, Heavy Duty |
| Product Dimensions | 12"D x 39.98"W x 79"H |
| Style | Modern |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Painted |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Size | 12D x 39.98W x 79H in |
| Weight Limit | 200 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Living Room |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | Hardware |
| Model Name | bookshelf |
| Item Weight | 60 Pounds |
| Furniture Finish | Black |
| Installation Type | Freestanding |
| Min. Required Door Width | 45 Inches |
| Weight capacity | Maximum weight: 200 Pounds |
| Back Style | Backless |
| Shelf Thickness | 79 Inches |
| Item Weight | 60 pounds |





