
8-Tier Bookshelf, Acrylic Bookcase Storage Display Shelf
Spacious - Our 8-tier bookshelf (31.5"L x 11.8"W x 63" H) features 7.08" shelf height, providing ample storage and display space for cherished items, while keeping your home organised.
Contemporary Design - Our bookshelf has an elegant and luxurious look. Acrylic side panels reflect off-white load-bearing boards, with baffles included on each shelf to keep items clean and separate.
Quality & Durability - Combining aesthetics and practicality, our durable bookshelf is long-lasting. It's a perfect addition to different spaces like corridors, dorms, or studios.
Versatile - More than just a bookshelf, our 8-tier piece also serves as a shoe rack. It blends into any décor, adding practicality and style to bedrooms, living rooms or home offices.
Easy Assembly - Comes with clear instructions and marked parts for easy assembly by two people. It also includes an anti-tip kit to secure the shelf to the wall.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.49" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 63" |
| Item Weight | 54.88 lbs |
- 37.4 " L x 13.78 " W x 11.42 " H (87.06 lbs)
Installation Guide Video:
Tribesigns Modern Bookcase with Elegant Acrylic Side Panels


Position 2 8-Tier Bookshelves Side by Side for More Storage Space


Used as a Versatile Storage Rack




Some Details
Exquisite Acrylic Side Board
With its sleek and modern design, it can fit any decor style and is easy to clean and maintain.
Maintain Orderliness
Every shelf is crafted with a 1.97-inch baffle to prevent items from falling off.
Enjoy It as a Handy Helpmate for Your Leisure Time


| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Living Room, Bedroom, Home Office, Playroom |
| Number of Shelves | 8 |
| Special Feature | Acrylic Design |
| Product Dimensions | 11.81"D x 31.49"W x 63"H |
| Style | Modern |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Finished |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Size | 63''H |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Storage, Displaying |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | Assembly Guide |
| Model Name | Acrylic Bookcase |
| Item Weight | 54.9 Pounds |
| Furniture Finish | Engineered Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Back Style | Backless |
| Specific Uses For Product | Decorative Items, Books |
| Product Name | White Bookshelf |
| Item Weight | 54.9 pounds |
Original: $159.99
-70%$159.99
$48.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Spacious - Our 8-tier bookshelf (31.5"L x 11.8"W x 63" H) features 7.08" shelf height, providing ample storage and display space for cherished items, while keeping your home organised.
Contemporary Design - Our bookshelf has an elegant and luxurious look. Acrylic side panels reflect off-white load-bearing boards, with baffles included on each shelf to keep items clean and separate.
Quality & Durability - Combining aesthetics and practicality, our durable bookshelf is long-lasting. It's a perfect addition to different spaces like corridors, dorms, or studios.
Versatile - More than just a bookshelf, our 8-tier piece also serves as a shoe rack. It blends into any décor, adding practicality and style to bedrooms, living rooms or home offices.
Easy Assembly - Comes with clear instructions and marked parts for easy assembly by two people. It also includes an anti-tip kit to secure the shelf to the wall.

| Product Dimensions & Weights | Details |
|---|---|
| Length | 31.49" |
| Depth | 11.81" |
| Height | 63" |
| Item Weight | 54.88 lbs |
- 37.4 " L x 13.78 " W x 11.42 " H (87.06 lbs)
Installation Guide Video:
Tribesigns Modern Bookcase with Elegant Acrylic Side Panels


Position 2 8-Tier Bookshelves Side by Side for More Storage Space


Used as a Versatile Storage Rack




Some Details
Exquisite Acrylic Side Board
With its sleek and modern design, it can fit any decor style and is easy to clean and maintain.
Maintain Orderliness
Every shelf is crafted with a 1.97-inch baffle to prevent items from falling off.
Enjoy It as a Handy Helpmate for Your Leisure Time


| Product Information | |
|---|---|
| Room Type | Living Room, Bedroom, Home Office, Playroom |
| Number of Shelves | 8 |
| Special Feature | Acrylic Design |
| Product Dimensions | 11.81"D x 31.49"W x 63"H |
| Style | Modern |
| Age Range (Description) | Adult |
| Finish Type | Finished |
| Brand | Tribesigns |
| Product Care Instructions | Wipe with Dry Cloth, Wipe with Damp Cloth |
| Size | 63''H |
| Assembly Required | Yes |
| Recommended Uses For Product | Storage, Displaying |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Tribesigns |
| Included Components | Assembly Guide |
| Model Name | Acrylic Bookcase |
| Item Weight | 54.9 Pounds |
| Furniture Finish | Engineered Wood |
| Installation Type | Freestanding |
| Back Style | Backless |
| Specific Uses For Product | Decorative Items, Books |
| Product Name | White Bookshelf |
| Item Weight | 54.9 pounds |





